Trwa ładowanie...

Najlepszy dla ciała. Pozwoli szybko schudnąć, a serce będzie bić jak dzwon

 Katarzyna Kurek
17.03.2023 13:19
W czasie treningu tlenowego poprawia się funkcja rozkurczowa serca
W czasie treningu tlenowego poprawia się funkcja rozkurczowa serca (Adobe Stock)

Treningi wytrzymałościowe wykonują zwykle osoby, które chcą zrzucić dodatkowe kilogramy. Jednak taka aktywność pozytywnie oddziałuje też na zdrowie. Przede wszystkim zwiększa wydolność i efektywność pracy serca, ale nie tylko. Jak jeszcze trening cardio wpływa na ciało?

spis treści

1. Na czym polega trening cardio?

Trening cardio, określany też jako trening wydolnościowy, aerobowy lub tlenowy - to ćwiczenia wytrzymałościowe o umiarkowanej intensywności, wykonywane przez stosunkowo długi czas. Taka aktywność poprawia tolerancję ciała na długotrwały wysiłek, wpływa korzystnie na sprawność oraz wydolność fizyczną.

Regularna aktywność cardio nie tylko pomaga spalić nadprogramowe kalorie, poprawić metabolizm i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, ale wspomaga też kondycję całego organizmu. Ponadto działa prewencyjnie w zapobieganiu niektórych chorób, w tym chorób układu krążenia.

2. Tak działa trening cardio

Zobacz film: "Regularnie trenujesz? To dobre dla mózgu"

Wpływa na układ krążenia i wydolność serca

Jedną z głównych zalet treningu cardio jest jego dobroczynny wpływ na serce. Ćwiczenia aerobowe pomagają mu lepiej pracować i wydajniej pompować krew. Wzmacniają mięsień sercowy i wpływają na funkcję rozkurczową serca.

Cardio doskonale działa też na układ krążenia i elastyczność tętnic, zwiększa ich podatność. Trening wydolnościowy w dłuższej perspektywie wpływa również korzystnie na wartość ciśnienia.

Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego

Ćwiczenia cardio pomagają zwiększyć ilość powietrza, która dociera do płuc. Podnoszą pojemność płuc, poprawiają wydolność oddechową, skutkiem czego do krwi dociera więcej tlenu, a komórki są lepiej dotlenione.

Wpływa na zużycie glikogenu z mięśni

Podczas cardio spalany jest glikogen z mięśni. Podnosi się też wrażliwość insulinowa, czyli zdolność reagowania komórek (m.in. mięśniowych, tłuszczowych) na działanie insuliny. Dobra insulinowrażliwość jest kluczowa dla podstawowej przemiany materii, pomaga w zmniejszaniu tkanki tłuszczowej.

Stymuluje układ przywspółczulny

Ćwiczenia wytrzymałościowe podnoszą aktywność przywspółczulnego układu nerwowego, który to odpowiada m.in. za odpoczynek i rozluźnienie. Cardio obniża tętno w spoczynku i zmniejsza wzrost tempa pracy serca w stresie.

3. Jak długo ćwiczyć cardio?

Długość treningu cardio, podobnie jak rodzaj aktywności, powinny być dostosowane do kondycji i siły organizmu. Opisane efekty można uzyskać ćwicząc 30 minut dziennie. Przykładem aktywności cardio jest chociażby bieganie, skakanie na skakance, pływanie, czy jazda na rowerze.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze