Najlepsze sposoby na grypę
Sposoby na grypę. Termin bardzo popularny a z drugiej strony jakże tajemniczy. Bo czy wszyscy z nas wiedzą czym jest grypa? Jakie są jej objawy? Jak sobie z nią radzić? Na szczęście możliwości jest wiele. Część z nich to konkretne strategie lecznicze, działające przyczynowo. Wśród pozostałych możemy znaleźć zarówno leczenie objawowe, jak i przepisy, które przez wieki stosowały z powodzeniem nasze babcie.
Grypa jest to choroba wirusowa zakaźna atakująca głównie układ oddechowy. Jej przebieg jest zazwyczaj ostry. Na szczęście aktualny poziom wiedzy pozawala na zastosowanie takich strategii leczniczych, które „radzą sobie” z wirusem. Należy jednak pamiętać, że ignorowanie objawów, niedoleczenie lub powikłania choroby mogą mieć skutki śmiertelne.
1. Leczenie grypy
Na leczenie grypy składają się jakby 3 etapy. Pierwszy z nich, najważniejszy, to rozpoznanie czy mamy do czynienia rzeczywiście z grypą czy jest to zwykłe przeziębienie. Prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest kluczem w prawidłowym leczeniu. By ją uzyskać należy udać się do lekarza, który zbierając wywiad oraz przeprowadzając badanie powinien prawidłowo zdiagnozować rodzaj choroby oraz ewentualny typ.
Jeśli w wyniku oceny lekarskiej zdiagnozowaną chorobą okaże się grypa, należy rozpocząć walkę z przyczyną infekcji, czyli wirusem.
Leczenie grypy polega na przyjmowaniu substancji antywirusowych - antygrypowych. W 1999 roku medycyna otrzymała dwa selektywne inhibitory neuraminidazy, tj. jednej z podjednostek glikoproteinowych wirusa grypy.
Aby leczenie grypy wszystkimi inhibitorami wirusa grypy było skuteczne powinno się je zacząć w pierwszym lub drugim dniu po wystąpieniu pierwszych objawów.
2. Leczenie objawowe
Leczenie objawowe polega na łagodzeniu objawów grypy, takich jak np. gorączka czy kaszel, przez co ograniczamy możliwości rozwoju choroby i pomagamy ją zwalczyć w naturalny sposób. Wymienione poniżej metody mogą być skuteczne także podczas walki z przeziębieniem, ale należy pamiętać, że nie zawsze są skuteczne i absolutnie nie gwarantują wyzdrowienia.
Wśród metod leczenia grypy objawowego wyróżniamy:
- Łóżko – leżenie w łóżku wydaje się być oczywiste, ale podczas leczenia grypy to podstawa. Zapewnia organizmowi “spokój” i energię w walce z wirusem. Niestety tempo dzisiejszego życia sprawia, że bardzo często o tym zapominamy.
- Suplementacja witamin, a w szczególności witaminy C, która uodparniając ściany komórek i uszczelniając nabłonek śluzówki chroni przed rozprzestrzenianiem się wirusa.
- Częste przyjmowanie płynów (najlepiej wzmacniających, np. ciepła woda z sokiem cytryną i miodem, napar z lipy).
- Utrzymywanie wysokiej higieny ciała i pomieszczenia – częste mycie całego ciała, wietrzenie pomieszczenia chorego sprzyja zatrzymaniu rozwoju choroby bądź przynajmniej zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
- Leki działające objawowo - w tym leki przeciwkaszlowe, leki przeciwgorączkowe, leki przeciwzapalne czy przeciwbólowe.
- Stała kontrola stanu chorego poprzez mierzenie temperatury i ocenę jego stanu zdrowia oraz postępu leczenia. W przypadku pogorszenia stanu chorego należy bezzwłocznie powiadomić lekarza bądź pogotowie.
- Lekkostrawna dieta - bogata w białko i witaminy pozwoli organizmowi zregenerować zakażone komórki nabłonka śluzówki. Najlepiej spożywać delikatne mięso, np. drobiowe, ryby oraz gotowane warzywa.
- Inhalacje parowe – poprawią oddychanie i odświeżą nam drogi oddechowe. Napary ziołowe np. olejek sosnowy bądź eukaliptusowy działają bakteriobójczo. Inhalacje należy wykonywać kilka razy dziennie pod ręcznikiem.
- Przebywanie w ciepłym pomieszczeniu – należy unikać nagłego wychłodzenia lub przegrzania. Nagłe zmiany temperatury mogą zaburzyć równowagę odpornościową chorego.
- Zwalczanie choroby do końca – Zbyt wczesne zaprzestanie leczenia może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Może także dojść do innych infekcji wirusowych bądź bakteryjnych, których organizm ludzki, wycieńczony chorobą, nie będzie w stanie zwalczyć bez pomocy konkretnych strategii leczniczych.
- Należy szczególnie dbać o swój organizm jeszcze przez wiele dni po chorobie.
- Owoce i zioła.
3. Inne metody przeciwdziałania grypie
Poza leczeniem grypy, zarówno przyczynowym, jak i objawowym, istnieją ponadto naturalne skarby natury, które mogą wspomóc nasz organizm w walce z infekcją. Są to zarówno owoce jak i zioła.
Domowe sposoby na grypę i przeziębienie:
- działanie napotne: kwiat i owoce bzu czarnego, liście brzozy, kwiatostan lipy, korzeń łopianu, owoce, pędy oraz sok z malin, liście czarnej porzeczki, sok z jeżyn, liście melisy lekarskiej,
- działanie przeciwbakteryjne: pączki topoli, kora wierzby, sok z jeżyn,
- wzmacniające organizm: sok z aloesu, sok z brzozy, kwiat nagietka, owoce dzikiej róży, kłącza tataraku,
- bakteriobójcze: sok z aloesu, liście babki, kwiat dziewanny, liście jeżyny, łodygi macierzanki, liście mięty, kwiat nagietka, kwiat rumianku, pęczki i pędy sosny, liście szałwii, czosnek,
- na kaszel najlepszy jest syrop z czosnku i cebuli - doskonałe sposoby na grypę.
Zioła można kupić w aptece w postaci suszu, gotowego do sporządzenia odwarów, nalewek, syropów. Można kupić też gotowe specjalistyczne mieszanki ziołowe, przeznaczone specjalnie do walki z konkretnymi objawami choroby wirusowej.
Należy pamiętać, że zarówno stosowanie preparatów działających objawowo, jak i wszelkie domowe sposoby walki z grypą zmniejszają jedynie nasilenie objawów, ale nie mają wpływu bezpośrednio na wirusa. Grypa nie jest chorobą, przed którą uchronią "przeciwgrypowe" preparaty objawowe służące do samoleczenia. A wszystko dlatego, że powikłania pogrypowe są zbyt częste i poważne, aby ograniczyć się jedynie do leczenia objawów.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.