Najlepsze zioła na katar
Tradycyjne metody leczenia kataru (np. leki antyhistaminowe lub rozrzedzające wydzielinę z nosa) cieszą się dużą popularnością, ale nie są pozbawione wad. Stosowanie leków na katar może bowiem wywoływać uczucie zmęczenia lub wpływać niekorzystnie na codzienne funkcjonowanie. Alternatywą dla tradycyjnych leków mogą być preparaty ziołowe.
1. Jakie zioła leczą katar?
Badania naukowe wykazały, że olejek z eukaliptusa posiada właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, dzięki czemu oczyszcza drogi oddechowe i łagodzi objawy kataru. Olejek eukaliptusowy znajduje zastosowanie w wielu lekach na przeziębienie i kaszel, dostępnych bez recepty. Najczęściej substancja ta wchodzi w skład pastylek do ssania i preparatów do inhalacji. Można dodawać go także do napojów, np. do herbaty. Kilka kropli olejku można zaaplikować do wanny wypełnionej gorącą wodą. Kąpiel w oparach olejku z eukaliptusa powoduje zwężenie śluzówki i wspomaga oczyszczanie zatok ze śluzu.
Katar leczy także kwaśnica. Roślina ta zawiera berberynę – substancję o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjncyh. Wiele wskazuje również na to, że ma zdolność pobudzania układu odpornościowego, dzięki czemu może wspomagać organizm w walce z infekcjami. Substancja ta jest zwykle dostępna w formie wyciągu, zalecanego w trakcie zapalenia zatok i przy uczuciu zatkanego nosa.
2. Zioła na katar
Od wielu lat w leczeniu kataru wykorzystuje się kwitnącą miętę pieprzową. Olejek z tej rośliny zawiera mentol, który podczas wdychania rozrzedza wydzielinę z nosa, przynosząc ulgę w katarze. Olejek z mięty pieprzowej znajduje się w herbatkach ziołowych, maściach i sprayach do nosa na katar.
Szerokie zastosowanie ma również echinacea. Badania wykazały, że zarówno liście, jak i korzenie tej rośliny korzystnie wpływają na pracę układu immunologicznego. Echinacea jest skuteczna nie tylko w leczeniu symptomów przeziębienia, takich jak katar, ale i w ich profilaktyce. Należy jednak uświadomić sobie, że w większości przeprowadzonych badań echinacea była stosowana w połączeniu z innymi ziołami lub witaminami, dlatego trudno jest określić, czy uzyskane efekty były zasługą właśnie tej rośliny, czy zastosowanej kombinacji różnych substancji. Echinacea jest dostępna w formie herbatek i doustnych suplementów, które można zakupić w aptece bez recepty. Nie każdy może jednak je przyjmować – kobiety w ciąży, matki karmiące piersią oraz osoby stosujące leki immunosupresyjne nie powinny zażywać preparatów z echinaceą.
Wyciągi z ziół od wielu lat znajdują zastosowanie w leczeniu powszechnych dolegliwości. Jeśli często dokucza ci katar, a tradycyjne leki wywołują niepożądane objawy, na przykład senność, postaw na olejek z eukaliptusa, echinaceę, olejek z mięty pieprzowej lub wyciąg z kwaśnicy. Te naturalne substancje pomogą złagodzić uciążliwe objawy, nie powodując przy tym skutków ubocznych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.