Trwa ładowanie...

Najpierw drętwienie nóg, potem paraliż. Tak u 46-latka objawiał się rak jelita grubego

 Karolina Rozmus
11.12.2022 14:24
46-latek miał przerzuty do kości
46-latek miał przerzuty do kości (Getty Images)

Osłabienie, bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień i krew w stolcu? To są najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy raka jelita grubego. Jednak u pewnego mężczyzny dolegliwości były zgoła inne – zaczęło się od gorączki, potem pojawiły się drętwienia nóg i wreszcie paraliż.

spis treści

1. Od dwóch miesięcy miał gorączkę

Opis przypadku znalazł się w "Journal of Medical Case Reports" z 2021 roku. 46-letni Japończyk przez osiem tygodni miał wysoką gorączkę. Wskutek tego trafił do szpitala, gdzie lekarze podejrzewali infekcję bakteryjną. Jednak zastosowana antybiotykoterapia nie przyniosła efektów, a co więcej – u mężczyzny nagle pojawiło się drętwienie nóg, a potem paraliż. Tak nietypowe objawy wzbudziły czujność medyków, którzy skierowali pacjenta na kompleksowe badania.

Wkrótce okazało się, że mężczyzna ma osteolityczne przerzuty do kości, czyli takie, które powodują zanik okolicznej tkanki kostnej. Zmiany te widoczne były na wszystkich odcinkach kręgosłupa.

Zobacz film: "#PlusCzyMinus? Polska w niechlubnej czołówce. Tu liczba zakażeń HIV rośnie"

W taki sposób manifestował się rak jelita grubego. Autorzy raportu medycznego zaznaczają, że w przypadku tego pacjenta nowotwór nie dawał objawów żołądkowo-jelitowych poza nietrzymaniem moczu i stolca. To miało wpłynąć na opóźnienie w diagnozie raka.

Rak jelita grubego daje objawy jelitowe, jak zaparcia czy biegunki lub ból brzucha
Rak jelita grubego daje objawy jelitowe, jak zaparcia czy biegunki lub ból brzucha (Getty Images)

Pacjent rozpoczął leczenie paliatywne, gdyż – jak zwracają uwagę autorzy artykułu – w przypadku pojawienia się przerzutów do kości rokowania są bardzo niepomyślne. 46-latek zmarł cztery tygodnie po diagnozie.

2. Jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych

Rak jelita grubego w Polsce jest diagnozowany co roku u 18 000 osób. Jest trzecim co do częstości nowotworem złośliwym, który atakuje Polaków, oraz drugim w przypadku Polek. Niestety rozwija się powoli, przez długi czas nie dając nasilonych lub nawet żadnych objawów. Dlatego często wykrywany jest dopiero w zaawansowanym stadium.

Do objawów alarmujących należą:

  • zmiana rytmu wypróżnień, zaparcia lub biegunki,
  • krew w stolcu,
  • nieuzasadniona utrata masy ciała,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • wzdęcia i bóle brzucha.

Nowotwory jelita grubego bez objawów ze strony żołądka i jelit są bardzo rzadkie – stanowią od jednego do dwóch zaledwie procent przypadków. Jednak przerzuty raka jelita grubego do kości są stosunkowo częste i stanowią od dwóch do 24 proc. – najczęściej jest to kręgosłup, miednica i kości długie. Wówczas wśród dolegliwości mogą się pojawić m.in. bóle kości, większa podatność na złamania i hiperkalcemia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze