Nałóg – czym jest, rodzaje, mechanizm uzależnienia, leczenie

Współczesny rozwój elektroniki, polepszenie komfortu życia, a do tego życie w stresie i napięciu, to warunki, które sprzyjają wpadaniu w nałóg. Konsekwencje nałogu odczuwa nie tylko osoba uzależniona, ale także osoby z jej otoczenia. Nałóg może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz społecznych.

Nałóg - czym jest?

Nałogiem określa się nabyty stan zaburzenia psychicznego lub fizycznego, któremu towarzyszy okresowy lub stały przymus wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Nałóg charakteryzuje się silną potrzebą do regularnego zażywania psychoaktywnej substancji. Stałe jej spożywanie uzależnia, zaś w przypadku odstawienia pojawia się zespół abstynencyjny (czyli zespół z odstawienia). W leczeniu nałogu stosuje się odwyk, podczas którego dochodzi do detoksykacji czyli odtrucia organizmu.

Uzależnienie od telefonu komórkowego

Osoby uzależnione traktują telefon komórkowy jak przedłużenie ręki lub ucha, a brak telefonu może u nich wywoływać napady lękowe.

Nałóg - rodzaje

Nałogi związane są z grupą substancji, które powodują uzależnienie - do tego rodzaju substancji należą:

Chociaż nie wszystkie z wymienionych poniżej zachowań są oficjalnie uznane za uzależnienia, jednak ludzie często mają problemy z ograniczeniem lub rezygnacją z pewnych zachowań.

Do uzależniających zachowań mozemy zaliczyć:

W XXI wieku najpowszechniejszymi uzależnieniami są alkoholizm, nikotynizm, narkomania, zaburzenia odżywiania, siecioholizm, pracoholizm, hazard oraz seksoholizm. Coraz częściej do grona nałogów zalicza się uzależnienie od gier komputerowych, od zakupów a także od telefonu komórkowego.

Groźna jest także lekomania. Popularne leki z grupy benzodiazepin, obniżające lęk czy pomagające zasnąć (o ile nie są przepisywane przez specjalistę psychiatrę i nie są stosowane przez konkretnie określony czas), mogą prowadzić do poważnych uzależnień. Stąd też o wiele lepszym pomysłem jest udanie się na psychoterapię poznawczo-behawioralną w celu leczenia zaburzeń lękowych niż decydowanie się na pozornie łatwiejsze rozwiązanie, jakim wydaje się być lek z grupy benzodiazepin. Jak wynika z badań, terapia poznawczo-behawioralna ma wiekszą skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych niż farmakoterapia - nie ma skutków ubocznych, a jej skutki utrzymują się dłużej.

Nałóg – mechanizm uzależnienia

Mechanizm nałogu jest zazwyczaj taki sam. Osoba coraz częściej sięga po używkę, która dostarcza chwilowej przyjemności, a następnie zażywanie konkretnego środka, staje się koniecznością. Często pomimo chęci, osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie zaprzestać korzystania z danego nałogu.

Człowiek z nałogiem kieruje się tym, by przede wszystkim spełnić nadrzędną potrzebę, jaką jest sięgnięcie po używkę. Cel ten góruje nad innymi potrzebami. Osoba uzależnioną charakteryzuje kilka typowych zachowań, jednym z nich jest tendencja do kłamania, samooszukiwania, usprawiedliwiania siebie z wykonywania danej czynności.

Takie zachowanie jest typowym mechanizmem obronnym. Ponadto, zachowaniom nałogowym często towarzyszą osłabienie woli, długotrwałe obsesje, natręctwa myślowe oraz zachowania kompulsywne. Dążenie do konsumpcji skutkuje wyniszczeniem zdrowia a także kontaktów z innymi ludźmi. W wielu przypadkach osoba poddana nałogowi izoluje się od społeczeństwa, jej głównym determinantem jest znalezienie sposobu na zdobycie środka uzależniającego.

Osoba z nałogiem wielokrotnie wydaje wszystkie pieniądze na używki, co prowadzi do problemów finansowych oraz rodzinnych. Nałóg wpływa destrukcyjnie nie tylko na zdrowie osoby uzależnionej (długotrwałe stosowanie używek prowadzi do zaburzeń funkcjonowania organizmu), ale w dużym stopniu na relacje społeczne. Nieleczone uzależnienie może być przyczyną zaniku więzi rodzinnych, rozpadu związku małżeńskiego, a także kłopotów w pracy.

Nałóg - leczenie

W zwalczaniu nałogu dużą rolę odgrywa motywacja oraz chęć osoby uzależnionej (palacz aby rzucić palenie musi chcieć odstawić papierosy). Taka postawa zwiększa szansę na wyjście z nałogu. Ważnym elementem w leczeniu uzależnień jest detoksykacja – odstawienie używki rozpoczyna proces odtruwania organizmu. Po długotrwałym używaniu danej substancji detoksykację należy przeprowadzać pod kierunkiem lekarza. Czasem nawet konieczna jest w tym celu hospitalizacja.

Istotna jest silna wola osoby, aby odwyk mógł zakończyć się sukcesem. W wielu przypadkach konieczne jest podjęcie psychoterapii (grupowej lub indywidualnej). Warto również skorzystać z różnych grup wsparcia, typu Anonimowi Alkoholicy.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby i dolegliwości
Choroby i dolegliwości

Probiotyki

niemetabolizowanej laktozy objawia się w postaci dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Szczepy bakterii w probiotykach wytwarzają enzym (β-galaktozydaza

Choroby i dolegliwości

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

6 zaskakujących rzeczy, które są zaraźliwe

Emocje są zaraźliwe To zaskakujące, ale nie tylko zarazki stanowią dla nas czynnik zaraźliwy. Organizm człowieka jest równie podatny na emocje, w tym nastrój i zachowanie osób trzecich. Badania kliniczne potwierdzają, że bardzo często nie kontrolujemy...

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Dziwne zmiany na stopach Pierwsze symtomy choroby wcale nie muszą być związane z bólem czy osłabieniem organizmu, bo wiele groźnych schorzeń (...) paznokcia. Może to być poważny objaw raka płuc lub chorób serca. Inną przyczyną są choroby...

Choroby i dolegliwości

Kancerogenna żywność

Kancerogenna żywność

Rakotwórcze produkty Zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych nowotworów. Odpowiednio skomponowana dieta chroni również przed chorobami (...) choroby. Dowiedz się czego powinieneś unikać. Żywność light Żywność...

Choroby i dolegliwości

Biurowe choroby zawodowe

Biurowe choroby zawodowe

Pracujesz w biurze? Być może cierpisz na te choroby Myśląc o ciężkiej pracy, zwykle na myśl przychodzi nam praca fizyczna. W końcu rzeczywiście (...) dolegliwości chorego budynku to różne dolegliwości...

Choroby i dolegliwości

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

Swędzenie skóry - co może oznaczać?

przyczynę, ponieważ świąd towarzyszyć może wielu schorzeniom. Choroby wątroby Cholestaza to choroba wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci (...) może świadczyć o alergii pokarmowej. W tym przypadku chory odczuwać...