Napoje energetyczne zwiększają ryzyko ataku serca. Nowe badania
Mimo że napoje energetyczne są wciąż popularne wśród konsumentów, to jednocześnie powszechnie uważa się je za niezdrowe. Czy jednak wiemy, jakie są konsekwencje ich spożywania? Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazują, że energetykii mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia ataku serca i udaru mózgu. "Ryzyko wzrasta w ciągu 1,5 godziny po wypiciu tylko jednego napoju" - podreślają naukowcy.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Houston w Teksasie wystarczy wypicie zaledwie jednej puszki napoju energetycznego, aby zwiększyć ryzyko wystąpienia ataku serca lub udaru. Z czego to wynika? Tego typu napoje zwężają naczynia krwionośne. Te z kolei odpowiadają za dostarczenie krwi do wszystkich organów w organizmie.
Jak wyglądały te badania? Eksperci wybrali 44 studentów. Była to grupa niepalących 20-latków, których stan zdrowia oceniono jako dobry. Naukowcy chcieli sprawdzić, jak zmienia się śródbłonek znajdujący się w naczyniach krwionośnych w ciągu 90 minut od wypicia przez nich napojów energetycznych.
Badania pokazały, że naczynia krwionośne studentów zrobiły się znacznie zwężone. Zespół badaczy wskazuje, że istotny wpływ na to może mieć połączenie kilku substancji znajdujących się w składzie napojów energetycznych m.in. kofeiny, tauryny i cukru.
Oznacza to, że wypicie energetyka może doprowadzić do udaru mózgu lub ataku serca w ciągu zaledwie 1,5 godziny.
Naukowcy mają coraz więcej dowodów na szkodliwe działania tych popularnych napojów. Badacze z kalifornijskiego ośrodka odkryli, że ich picie ma negatywny wpływ na serce. Może np. wywołać arytmię.
Z kolei eksperci z Uniwerstytetu Waterloo w kanadyjskich Ontario przebadali nastolatków, którzy deklarowali, że piją tego typu napoje regularnie. Połowa z nich miała problemy ze zdrowiem m.in. przyspieszone bicie serca, mdłości i w kilku przypadkach nawet ataki padaczki.
Zdaniem amerykańskiego "National Center for Complementary and Integrative Health" jedna trzecia obywateli tego państwa w wieku pomiędzy 12, a 17 rokiem życia regularnie pije napoje energetyczne. A jak sytuacja wygląda w Europie? W 2013 roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności opublikował niepokojące wyniki badań, w których ujawnił, że co trzeci mieszkaniec Europy pije napoje energetyczne. 10 proc. z nich robi to nawet 5 razy w tygodniu. Co ciekawe, w grupie 18-29 lat aż 70 proc. młodych Europejczyków zadeklarowało, że miesza napoje energetyczne z alkoholem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.