Trwa ładowanie...

Nasiadówki z kory dębu – wskazania, wykonanie i właściwości

Avatar placeholder
03.04.2023 11:26
Nasiadówki z kory dębu pomagają leczyć hemoroidy
Nasiadówki z kory dębu pomagają leczyć hemoroidy (Adobe Stock)

Nasiadówki z kory dębu to kąpiele dolnych partii ciała zanurzonego do bioder w wodzie z dodatkiem wysuszonych pni oraz gałązek młodych dębów. Dzięki ich właściwościom przeciwzapalnym, ściągającym i przeciwbakteryjnym zabiegi łagodzą wiele dolegliwości. Najczęstszym wskazaniem jest obecność żylaków odbytu oraz pojawienie się infekcji intymnej. Jak przygotować nasiadówkę? Jak często ją robić?

spis treści

1. Co to są nasiadówki z kory dębu?

Nasiadówki z kory dębu, czyli kąpiele nasiadowe, to jeden z tradycyjnych sposobów leczenia hemoroidów, ale i innych dolegliwości. Na czym polega?

Nasiadówka, czyli kąpiel z dodatkiem ziół, polega na zanurzeniu pośladków lub bioder w ciepłej wodzie. Przeprowadza się ją w wannie lub dużej misce (można także zakupić specjalny bidet do nasiadówek). Zabieg powinien trwać kilkanaście minut.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wskazania do nasiadówki z kory dębu

Ponieważ nasiadówka z kory dębu wykazuje działanie ściągające i przeciwkrwotoczne, a także odkażające, obkurczające naczynia krwionośne i łagodzące stan zapalny, jej stosowanie to sposób na:

Nasiadówka może być traktowana jako terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne. Stosuje się ją także po porodzie, by ułatwić gojenie ran po cesarskim cięciu czy nacinaniu krocza.

Przeciwwskazania do nasiadówek z kory dębu

Przeciwwskazaniem do stosowania kory dębu jest niewydolność krążenia, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze krwi, oparzenia, choroby zakaźne, uszkodzenia skóry na dużej powierzchni, sączące się wypryski, owrzodzenia na dużej powierzchni ciał. Z kąpieli nasiadowych nie powinny korzystać kobiety w okresie ciąży, chyba że lekarz wskazał inaczej.

2. Właściwości i zastosowanie kory dębu

Kora dębu (Cortex Querci) jest pozyskiwana z pni młodych dębów oraz ich gałązek przed pojawieniem się liści. W Polsce jest to głównie dąb szypułkowy lub bezszypułkowy, a także dąb omszony. Ten popularny surowiec stosowany w ziołolecznictwie ma postać rynienek lub rurek do 3 milimetrów grubości oraz brunatny lub szary kolor. Wydziela słaby zapach.

Cortex Querci jest ceniony, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Kora dębu ma szerokie zastosowanie i można używać jej zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykorzystuje się ją, przygotowując nalewki i odwary do przemywania lub picia, a także nasiadówki.

Wskazaniem do stosowania kory dębu są różne problemy skóry i jamy ustnej (stany zapalne skóry i błon śluzowych), ale i te pojawiające się w obrębie układu pokarmowego, takie jak nieżyt żołądka, zespół jelita nadwrażliwego oraz żylaki odbytu (tzw. hemoroidy) oraz moczowo-płciowego (infekcje intymne).

Swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze kora dębu zawdzięcza zawartości garbników. Nie bez powodu jest zaliczana do surowców garbnikowych, które mają działanie ściągające, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne (przeciwutleniające, to jest chroniące komórki przed utlenieniem, przedwczesnym starzeniem i zniszczeniem).

Kora dębu zawiera garbniki hydrolizujące (np. elagotaniny), garbniki katechinowe (np. proantocyjanidyny), kompleksy garbnikowe, kwasy organiczne (np. elagowy, galusowy), flawonoidy (np. kwercetynę), triterpeny, kwasy fenolowe, żywice i sole mineralne.

3. Jak robić nasiadówki z kory dębu?

Aby zrobić nasiadówkę, należy przygotować odwar z kory dębu. Optymalna jest ilość jednego litra (wykorzystuje się około 100 g suszonego surowca).

Przecedzony odwar należy wlać do miski lub wanny, które należy uzupełnić wodą w takiej ilości, by możliwe było zamoczenie pośladków (kończyny dolne i górna część ciała nie powinny być zamoczone). Dobrze jest siedzieć w mieszaninie z przykurczonymi nogami.

Należy pamiętać, by nasiadówka nie była gorąca, ponieważ ciepło rozszerza naczynia krwionośne (co nie jest pożądane np. przy hemoroidach. Zbyt wysoka temperatura mogłaby zaostrzyć objawy hemoroidów).

Nasiadówka powinna trwać mniej więcej kwadrans. Po kąpieli należy osuszyć ciało ręcznikiem i położyć się na kolejne kilkanaście minut. Zabieg można stosować kilka razy na dobę, w zależności od potrzeb (i np. nasilenia objawów hemoroidów).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze