"Nasila się nocą". Gastroenterolog: to objaw chorej wątroby
Choroby wątroby, często nazywane "cichym zabójcą", stają się coraz większym problemem zdrowotnym. Wiele z nich nie daje objawów aż do zaawansowanego stadium, kiedy wątroba jest już uszkodzona. Cztery zmiany skórne mogą jednak wskazywać na problemy z tym organem.
W tym artykule
Objawy skórne, które są związane z chorobą wątroby
Dr Saurabh Sethi, gastroenterolog publikujący na TikToku, podzielił się informacjami o objawach skórnych, które mogą sugerować chorobę wątroby. Najbardziej charakterystyczny to żółtaczka.
- Żółtaczka, czyli zażółcenie skóry i oczu z powodu podwyższonego poziomu bilirubiny. To klasyczny objaw choroby, ponieważ wątroba odpowiada za przetwarzanie bilirubiny - ostrzega lekarz w rozmowie z express.co.uk.
Kolejnym objawem, który sygnalizuje problem z tym narządem są naczyniaki.
Z Ludzką Twarzą: Alkohol wyniszcza nie tylko wątrobę
- To małe rozszerzone naczynia krwionośne przypominające pajęczyny, zazwyczaj na twarzy, szyi lub klatce piersiowej. Są one spowodowane zwiększonym poziomem estrogenu, który może wystąpić w chorobie wątroby - tłumaczy dr Saurabh Sethi.
Rumień dłoniowy, czyli zaczerwienienie i zapalenie dłoni, często z towarzyszącym obrzękiem, to kolejny objaw. To także wynik zwiększonego przepływu krwi i poziomu estrogenów, co może wskazywać na dysfunkcję tego organu.
- Charakterystycznym objawem jest też swędzenie bez wyraźnej przyczyny, często nasilające się nocą. Może to być spowodowane gromadzeniem się soli żółciowych w skórze, co może występować w przypadku problemów z wątrobą - dodaje lekarz.
Jak zmniejszyć ryzyko chorób wątroby?
Wątroba to jeden z naszych największych organów. Zajmuje część prawego podżebrza, nadbrzusza i sięga lekko na lewą stronę. Jest częściowo osłonięta przez dolne żebra, co chroni ją przed urazami. Mieści się tuż nad żołądkiem i sąsiaduje z pęcherzykiem żółciowym, trzustką oraz jelitami.
Główne przyczyny chorób wątroby to otyłość, nieleczone zakażenie wirusem zapalenia wątroby oraz nadużywanie alkoholu. Aby zmniejszyć ryzyko, warto dbać o zdrową wagę, ograniczać spożycie alkoholu i szczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.
W diecie unikajmy:
- przetworzonej żywności i fast foodów (dużo tłuszczów trans),
- nadmiaru cukru i słodzonych napojów,
- czerwonego mięsa i tłustych produktów mlecznych,
- alkoholu (nawet małe ilości mogą obciążać wątrobę).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.