Nasivin - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, Nasivin Kids
Nasivin to lek w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Produkt w wersji klasycznej jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia, natomiast Nasivin Kids może być podawany maluchom w wieku 1-6 lat. Nasivin udrożnia nos, zmniejsza katar, poprawia komfort oddychania i wspomaga leczenie infekcji. Co warto wiedzieć o leku Nasivin?
1. Co to jest Nasivin?
Nasivin to lek w formie aerozolu lub kropli do nosa. Produkt redukuje problem niedrożnego nosa i obrzęk błony śluzowej. Nasivin blokuje również nadmiar wydzielania i przyspiesza oczyszczanie zatok przynosowych. Jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia w przebiegu infekcji.
2. Skład leku Nasivin
1 ml roztworu leku Nasivin zawiera:
- 0,5mg oksymetazoliny chlorowodorku,
- kwas cytrynowy jednowodny,
- sodu cytrynian,
- glicerol 85%,
- woda oczyszczona.
Substancja czynna, czyli oksymetazolina chlorowodorku ma za zadanie obkurczać naczynia krwionośne, redukować obrzęk naczyń krwionośnych, błon śluzowych oraz zatok przynosowych.
Produkt ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny, zmniejsza jej produkcję i stopniowo przywraca drożność nosa, co przekłada się na ułatwienie oddychania.
Nasivin ułatwia pozbycie się nadmiaru wydzieliny, co redukuje kaszel oraz ryzyko zakrztuszenia. Dodatkowo wykazuje właściwości bakteryjne, co jest szczególnie istotne w czasie walki z infekcją.
3. Wskazania do zastosowania leku Nasivin
Po lek Nasivin warto sięgnąć w przypadku infekcji - przeziębienia lub grypy. Produkt wspomoże leczenie bakteryjne, zmniejszy katar oraz uczucie zatkanego nosa.
Preparat jest równie skuteczny w przypadku stanów zapalnych zatok przynosowych oraz błony śluzowej nosa. Warto zastosować go także w przebiegu alergicznego nieżytu nosa, zapalenia trąbek słuchowych czy ucha środkowego.
Nasivin za sprawą drogi podania szybko się wchłania i wykazuje wielogodzinne działanie. Efekty są widoczne już po pierwszej aplikacji produktu.
4. Przeciwwskazania
- stosowanie leków przeciwdepresyjnych,
- przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa,
- naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa.
Stosowanie leku Nasivin w ciąży i okresie karmienia piersią wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ brakuje informacji na temat bezpieczeństwa produktu w tym czasie.
Wizyta lekarska jest wskazana również u osób, borykających się z chorobami układu krążenia (nadciśnienie, dławica piersiowa), zaburzeniami metabolicznymi (cukrzyca), nadczynnością tarczycy, rozrostem gruczołu krokowego lub jaskrą.
5. Dawkowanie leku Nasivin
Lek Nasivin może być stosowany przez osoby dorosłe i dzieci powyżej 6. roku życia. Standardowe dawkowanie przewiduje jedną aplikację aerozolu do każdego otworu nosowego. Czynność należy powtarzać 2-3 razy na dobę.
Nasivin w formie kropli należy stosować poprzez podanie 1-2 kropli do każdego otworu nosowego 2-3 razy na dobę. Leczenie nie powinno przekraczać 5-7 dni, w przypadku braku poprawy należy skonsultować się z lekarzem.
6. Skutki uboczne leku Nasivin
- przekrwienie, pieczenie błon śluzowych nosa i gardła,
- suchość błon śluzowych nosa,
- wzmożone kichanie,
- przyspieszenie czynności serca,
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- kołatanie serca,
- bóle głowy,
- bezsenność,
- zmęczenie,
- zaburzenia snu,
- reakcje alergiczne (wysypka, świąd, duszność, obrzęk naczynioruchowy).
Stosowanie leku powyżej 7 dni może spowodować wtórne, polekowe zapalenie błony śluzowej nosa.
7. Nasivin Kids dla dzieci
Nasivin Kids to nowa wersja poprzedniego produktu Nasivin Soft, który może być podawany dla dzieci w wieku od 1. do 6. roku życia. Wskazania do stosowania preparatu to nieżyt nosa, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, zapalenie zatok przynosowych, trąbki słuchowej lub ucha środkowego.
Nasivin Kids redukuje obrzęk błony śluzowej, zmniejsza produkcję wydzieliny oraz ułatwia oddychanie. Produkt podaje się donosowo trzy razy na dobę przez okres nie dłuższy niż siedem dni.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.