Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Sadowska

Portale społecznościowe - sieci społecznościowe a więzi międzyludzkie, zły przykład dla młodzieży

Portale społecznościowe stały się nieodzowną częścią naszego życia
Portale społecznościowe stały się nieodzowną częścią naszego życia (Zdjęcie autorstwa Simon / CC0 1.0)

Serwisy społecznościowe stały się nieodzowną częścią naszego życia. Szczególnie ważne są dla osób kilkunastoletnich, które za ich pomocą nie tylko podtrzymują ściśle więzy społeczne ze swoimi znajomymi, ale także poznają nowe osoby, zwykle takie, których bez nich nie miałyby okazji spotkać. Społecznościówki mają więc sporo zalet – niestety jednak, także i wad. Analiza przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych wskazuje, że korzystające z nich nastolatki częściej sięgają po różne dopalacze.

spis treści

1. Portale społecznościowe - sieci społecznościowe a więzi międzyludzkie

Kiedyś, aby dowiedzieć się, co słychać u naszych znajomych, trzeba było do każdego z nich osobno zadzwonić albo spotkać się w większej grupie i porozmawiać, zobaczyć zdjęcia, wymienić się doświadczeniami. Później robiliśmy to za pośrednictwem komunikatorów i e-maili, nadal jednak wymagało to aktywności z naszej strony. Serwisy społecznościowepozwalają każdemu zamieszczać na bieżąco informacje o tym, co robi, gdzie był, co zamierza, a także jak się czuje czy co ważnego się u niego dzieje.

Wszystko to można łatwo uzupełnić o zdjęcia czy filmy, co pozwala także „zobaczyć” nas w różnych sytuacjach. Zamiast więc dzwonić do kilkorga naszych znajomych, możemy po prostu wejść na serwis społecznościowy i przejrzeć ich ostatnią aktywność. Jesteśmy wtedy na bieżąco z istotnymi i mniej ważnymi zdarzeniami z ich życia, wiemy o nich zdecydowanie więcej – i łatwiej możemy porozmawiać o tym, co się u nich lub u nas wydarzyło.

2. Portale społecznościowe - zły przykład dla młodzieży

Zobacz film: "Portale społecznościowe [Komisariat]"

Dzieci uczą się przez naśladownictwo – dlatego tak ważne jest, jaki przykład dajemy im my, dorośli. Jednak z wiekiem ta zasada nie zanika; jest nawet powiedzenie: „z kim przestajesz, takim się stajesz”. Podobnie, niestety, jest także w przypadku sieci społecznościowych – zwiększają one ryzyko uzależnienia od papierosów, alkoholu, a nawet narkotyków.

Badania przeprowadzone na Columbia University wskazują, że nastolatki przejmują wiele cech i zwyczajów, które zaobserwowały właśnie w serwisach społecznościowych. Zgodnie z tym, co twierdzili sami badani:

  • 40% nastolatków widziało na portalach społecznościowych fotografie młodzieży pijanej lub biorącej narkotyki;
  • połowa z nich natknęła się na te zdjęcia, gdy byli w wieku 13 lat lub mniej;
  • ponad 90% widziało je po raz pierwszy w wieku 15 lat lub poniżej.

Jaki miało to wpływ na ich późniejsze zachowania? Otóż zgodnie z wynikami przeprowadzonej przez naukowców analizy:

  • oglądanie zdjęć palącej młodzieży zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po papierosa aż pięciokrotnie;
  • fotki pijanych rówieśników podnoszą częstotliwość upijania się nastolatka trzykrotnie;
  • zdjęcia młodych osób zażywających narkotyki dwukrotnie zwiększają ryzyko, że oglądający je nastolatek sięgnie po marihuanę.

Podczas zbierania danych obserwowano młodzież w wieku od 12 do 17 lat, regularnie korzystającą z serwisów społecznościowych. Wszyscy więc byli nadal w wieku, kiedy bardzo zwracają uwagę na to, jak odbierają ich rówieśnicy i czy są akceptowani.

To musisz wiedzieć:

Po stwierdzeniu tej istotnej zależności między korzystaniem z sieci społecznościowych a podatnością na używki, badacze postanowili sprawdzić, czy rodzice są świadomi zagrożenia uzależnieniem. I tu czekała ich przykra niespodzianka: aż 87% rodziców po prostu nie uwierzyło w to, że tego typu portale wiążą się z częstszym piciem alkoholu.

W przypadku narkotyków w taką zależność nie wierzy 89% rodziców. A skoro tak, to ciężko oczekiwać, żeby zwrócili oni baczniejszą uwagę na to, jaki mają wpływ portale społecznościowe na życiowe wybory ich pociech.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze