Portale społecznościowe deprawują młodzież!

Serwisy społecznościowe stały się nieodzowną częścią naszego życia. Szczególnie ważne są dla osób kilkunastoletnich, które za ich pomocą nie tylko podtrzymują ściśle więzy społeczne ze swoimi znajomymi, ale także poznają nowe osoby, zwykle takie, których bez nich nie miałyby okazji spotkać. Społecznościówki mają więc sporo zalet – niestety jednak, także i wad. Analiza przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych wskazuje, że korzystające z nich nastolatki częściej sięgają po różne używki.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Sieci społecznościowe a więzi międzyludzkie

Kiedyś, aby dowiedzieć się, co słychać u naszych znajomych, trzeba było do każdego z nich osobno zadzwonić albo spotkać się w większej grupie i porozmawiać, zobaczyć zdjęcia, wymienić się doświadczeniami. Później robiliśmy to za pośrednictwem komunikatorów i e-maili, nadal jednak wymagało to aktywności z naszej strony. Serwisy społecznościowepozwalają każdemu zamieszczać na bieżąco informacje o tym, co robi, gdzie był, co zamierza, a także jak się czuje czy co ważnego się u niego dzieje. Wszystko to można łatwo uzupełnić o zdjęcia czy filmy, co pozwala także „zobaczyć” nas w różnych sytuacjach. Zamiast więc dzwonić do kilkorga naszych znajomych, możemy po prostu wejść na serwis społecznościowy i przejrzeć ich ostatnią aktywność. Jesteśmy wtedy na bieżąco z istotnymi i mniej ważnymi zdarzeniami z ich życia, wiemy o nich zdecydowanie więcej – i łatwiej możemy porozmawiać o tym, co się u nich lub u nas wydarzyło.

Zły przykład dla młodzieży

Dzieci uczą się przez naśladownictwo – dlatego tak ważne jest, jaki przykład dajemy im my, dorośli. Jednak z wiekiem ta zasada nie zanika; jest nawet powiedzenie: „z kim przestajesz, takim się stajesz”. Podobnie, niestety, jest także w przypadku sieci społecznościowych – zwiększają one ryzyko uzależnienia od papierosów, alkoholu, a nawet narkotyków.

Badania przeprowadzone na Columbia University wskazują, że nastolatki przejmują wiele cech i zwyczajów, które zaobserwowały właśnie w serwisach społecznościowych. Zgodnie z tym, co twierdzili sami badani:

  • 40% nastolatków widziało na portalach społecznościowych fotografie młodzieży pijanej lub biorącej narkotyki;
  • połowa z nich natknęła się na te zdjęcia, gdy byli w wieku 13 lat lub mniej;
  • ponad 90% widziało je po raz pierwszy w wieku 15 lat lub poniżej.

Jaki miało to wpływ na ich późniejsze zachowania? Otóż zgodnie z wynikami przeprowadzonej przez naukowców analizy:

  • oglądanie zdjęć palącej młodzieży zwiększa prawdopodobieństwo sięgnięcia po papierosa aż pięciokrotnie;
  • fotki pijanych rówieśników podnoszą częstotliwość upijania się nastolatka trzykrotnie;
  • zdjęcia młodych osób zażywających narkotyki dwukrotnie zwiększają ryzyko, że oglądający je nastolatek sięgnie po marihuanę.

Podczas zbierania danych obserwowano młodzież w wieku od 12 do 17 lat, regularnie korzystającą z serwisów społecznościowych. Wszyscy więc byli nadal w wieku, kiedy bardzo zwracają uwagę na to, jak odbierają ich rówieśnicy i czy są akceptowani.

Po stwierdzeniu tej istotnej zależności między korzystaniem z sieci społecznościowych a podatnością na używki, badacze postanowili sprawdzić, czy rodzice są świadomi zagrożenia uzależnieniem. I tu czekała ich przykra niespodzianka: aż 87% rodziców po prostu nie uwierzyło w to, że tego typu portale wiążą się z częstszym piciem alkoholu. W przypadku narkotyków w taką zależność nie wierzy 89% rodziców. A skoro tak, to ciężko oczekiwać, żeby zwrócili oni baczniejszą uwagę na to, jaki wpływ mają społecznościówki na życiowe wybory ich pociech.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Uzależnienia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Uzależnienia
Uzależnienia

7 niecodziennych rodzajów uzależnień

7 niecodziennych rodzajów uzależnień

Diogenesa polegającym na kompletnym zaniedbaniu higieny osobistej. Pagofagia Takim terminem określa się uzależnienie od jedzenia kostek lodu (...) , co jest charakterystyczne dla niedokrwistości. Choć nietypowe, uzależnienie...

Uzależnienia

Uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Dla lekomana najbliższym „przyjacielem" stają się tabletki, kapsułki i różnego rodzaju (...) psychiatrycznych znajduje się kilka terminów-substytutów na opis tego samego zjawiska:...

Uzależnienia

Zdumiewające skutki abstynencji

Zdumiewające skutki abstynencji

Zdrowsza wątroba, spadek wagi, niższy poziom cholesterolu i znacznie mniejsze problemy z koncentracją. Oto lista skutków abstynencji, jakie zaobserwowano u osób, które zdecydowały się wziąć udział w eksperymencie przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców. Specjaliści...

Uzależnienia

Szczepionka na uzależnienia

skuteczna szczepionka przeciwko uzależnieniom. Działanie szczepionki W skład szczepionki wchodzą wirusy prowadzące do przeziębienia połączone (...) szczepionka przeciwko uzależnieniom przeszła już z pozytywnymi...

Uzależnienia

Uzależnienie od papierosów

Uzależnienie od papierosów

Uzależnienie od papierosów albo inaczej nikotynizm wydaje się być pozornie bezpieczną praktyką. Brak bezpośrednich negatywnych skutków palenia (...) . Na czym polega uzależnienie od nikotyny, jakie są skutki długotrwałego...

Uzależnienia

Podatność na uzależnienia

Podatność na uzależnienia

Możemy nie mieć wpływu na wrodzone czynniki prowadzące do uzależnienia, jednak to, czy wybierzemy nałóg na skutek nacisku środowiska, jest jedynie w naszych rękach.

Uzależnienia

Uzależnienie od telewizji

Uzależnienie od telewizji

Naukowcy z Australii wykazali, że codzienne, kilkugodzinne patrzenie w ekran pogarsza znacznie wydolność naszego organizmu, przez co staje się on słabszy i bardziej podatny na niebezpieczne, przewlekłe choroby.

Uzależnienia

W sieci uzależnień

W sieci uzależnień

- uzależnionym można być praktycznie od wszystkiego. Hazard, internet i zakupy - Szacuje się, że w ubiegłym roku 14,6 mln młodych Europejczyków między 15. a (...) jej około 2,3 mln osób w wieku od 15 do 34 lat (1,9 proc). Okazuje...