Trwa ładowanie...

"Naturalne leki z PRL-u". Jeden z nich stosuje Anna Lewandowska

 Patrycja Pupiec
19.02.2024 15:45
Gęsi smalec, syrop z cebuli, mleko z czosnkiem. "Naturalne leki PRL" na walkę z infekcją
Gęsi smalec, syrop z cebuli, mleko z czosnkiem. "Naturalne leki PRL" na walkę z infekcją (Getty Images)

Dziś od ilości leków łagodzących objawy przeziębienia i grypy można przyprawić się o zawrót głowy. Nasze babcie musiały się jednak ratować naturalnymi sposobami. Domowe rozwiązania nadal docenia wielu Polaków i stosuje je w pierwszej kolejności w trakcie walki z infekcją.

spis treści

1. Anginka na bóle

Leczniczą roślinę, którą nadal można zauważyć na parapetach wielu polskich domów, to remedium na zatkany nos oraz typowy dyskomfort związany z przeziębieniem i grypą, jak ból ucha, głowy, gardła, stawów, a nawet zębów. Geranium, czyli popularna w PRL anginka, to naturalne źródło ważnych dla zdrowia składników, jak flawonoidy czy witamina C.

Anginka może pochwalić się działaniem antybakteryjnym, przeciwwirusowym, przeciwzapalnym, wzmacniającym, przeciwbólowym. "Leczenie" geranium polegało na przyłożeniu zgniecionych liści rośliny do chorego miejsca, np. włożeniu zgniecionego w kulkę listka płytko do nosa.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Wiele osób przyrządza z niej napar, który pije przed snem, ponieważ roślina może pomóc zbić ciśnienie krwi, a do tego uspokoić i działać nasennie.

2. Majeranek na kaszel

Napar z majeranku to kolejny sposób na walkę z kaszlem. Do jego przygotowania potrzebny jest jedynie suszony majeranek oraz woda. Kilka łyżek suszu należy zalać wrzątkiem i cieszyć się jego właściwościami.

Pomoże w szczególności na mokry kaszel. Dzięki cennym właściwościom napar może działać wykrztuśnie przez rozrzedzenie zalegającej w gardle wydzieliny. Wiele osób nadal stosuje inhalacje z tej rośliny albo korzysta z maści z majeranku, którą można kupić w aptece.

Kosztuje kilka złotych, a pomoże odróżnić drogi oddechowe, a tym samym ułatwić oddychanie w trakcie uciążliwego kataru. By skorzystać z jej właściwości, wystarczy jedynie posmarować nią okolice nosa. Stosuje się ją również m.in. w walce z oparzeniami, ukąszeniami owadów i zapaleniem skóry.

3. Mleko z czosnkiem na ból gardła

Rozgrzewające mleko z czosnkiem to sposób na walkę z przeziębieniem i bólem gardła. Niektórzy sposób stosują do dziś, dodając do niego także masło.

Za sprawą mleka dostarczamy organizmowi m.in. witaminę D, witaminę A i wapń. Z kolei czosnek docenić należy za szereg ważnych właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych, przeciwwirusowych.

4. Syrop z cebuli na wzmocnienie

Warzywa takie jak cebula i czosnek to naturalne antybiotyki. Dawniej ludzie nie wyobrażali sobie walki z kaszlem bez syropu z cebuli ze względu na jego liczne właściwości. Syrop z cebuli działa bowiem przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, antynowotworowo i przeciwwirusowo.

W walce z przeziębieniem lub grypą doceniano go za działanie rozgrzewające, wzmacniające, obniżające gorączkę. Babcie stosowały go również prz zapaleniu zatok oraz płuc, a także anginie oraz zapaleniu gardła. Z kolei okłady z cebuli stosowano np. na trudno gojące się rany.

5. Smalec z gęsi na rozgrzanie

Ten sposób stosuje się nadal w wielu domach. Na popularności zyskał także, gdy powiedziała o nim Anna Lewandowska. Trenerka przyznała, że stosuje smalec z gęsi w trakcie przeziębienia u córki.

Gęsi tłuszcz stosuje się zewnętrznie - tak jak maść. W ten sposób smarowano nim plecy i klatkę piersiową chorego przed snem.

Jego zadaniem było rozgrzanie i złagodzenie objawów grypowych, jak kaszel. I choć lekarze zaznaczają, że nie ma naukowych dowodów na jego skuteczność, dla wielu osób jest to podstawowa metoda walki z chorobą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze