Trwa ładowanie...

Nowotwory, które można odziedziczyć

Istnieje co najmniej 22 różnych rodzajów raka, które są wywoływane przez geny i przekazywane w rodzinie przez pokolenia. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych współpracując z badaczami z Danii i Finlandii ustalili, które nowotwory niosą ze sobą najwyższe ryzyko dziedziczenia.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do

zobacz galerię

1. Czy rak jest dziedziczny?

Każdy z nas jest nosicielem od 10 do 20 genów, które mogą powodować poważne schorzenia. Nie oznacza to jednak, że musimy zachorować, jednak w przypadku nowotworów w około 5-10 proc. przypadków stwierdza się predyspozycje uwarunkowane dziedzicznie. Onkolodzy mówią już o „nowotworach występujących rodzinnie”, przy czym przekazywana jest nie sama choroba, ale skłonność do niej.

Zobacz film: "Nadekspresja HER2"

Aby ustalić, które z nowotworów obarczone są największym ryzykiem dziedziczenia, naukowcy przez sześć lat badali 200 tys. bliźniąt pochodzących z czterech krajów: Danii, Finlandii, Norwegii oraz Szwecji. Odkryto, że przy zdiagnozowaniu nowotworu u jednego z bliźniąt, ryzyko zachorowania u drugiego wzrastało nawet o 33 proc. Ponieważ zależność dotyczy także bliźniąt dwujajowych, wyniki sugerują, że podwyższone ryzyko zachorowań występuje również wśród rodzeństwa, które nie pochodzi z ciąży bliźniaczej.

Badanie naukowców z Harvardu, Uniwersytetu Południowej Danii oraz Uniwersytetu w Helsinkach, zostało opublikowane na łamach "Journal of the American Medical Association". To pierwszy tego typu eksperyment, który bada dziedziczność mniej popularnych form nowotworów. Poprzednie analizy ustaliły, że geny odpowiadają np. za raka prostaty, piersi i płuc. Teraz wykazano, że dziedziczne są także rzadsze rodzaje nowotworów np. czerniak, chłoniak czy nowotwór krtani.

Wśród badanych bliźniąt nowotwór wykryto u 3,316 par. Ten sam rodzaj raka dotyczył 38 proc. bliźniąt jednojajowych i 26 proc. bliźniąt dwujajowych. W przypadku różnych rodzajów ryzyko wynosiło kolejno 46 proc. i 37 proc.

2. Jakie nowotwory są dziedziczne i ile wynosi ryzyko?

NOWOTWÓRRODZINNY ODSETEK RYZYKA W PROC.
rak ogólnie37,1
prostata22
piersi19,9
płuca, tchawica, oskrzela13,4
jelito grube7,9
czerniak6,1
jądra6,0
odbytnica i odbyt5,8
pęcherz5,5
głowa, szyja5,1
rak skóry niebędący czerniakiem4,6
brzuch4,4
białaczka4,1
trzustka3,7
trzon macicy3,6
jajnik2,9
krtań2,7
szyjka macicy2,6
wątroba2,1
nerka1,8
mózg, ośrodkowy układ nerwowy1,8
chłoniaki nieziarnicze0,9
pęcherzyk żółciowy, przewód żółciowy zewnątrzwątrobowy0,3

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Grzegorz Luboiński
Nowotwory, które można odziedziczyć
Nowotwory, które można odziedziczyć (Źródło: 123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza