Nefrotomia

Nefrotomia to zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu miąższu nerki, usuwający z nerek kamienie nerkowe, torbiele nerek lub zmienioną chorobowo tkankę. Kamienie nerkowe to złogi pojawiające się w nerkach po wytrącaniu różnych substancji z moczu. Większość jest zbudowana z wapnia. Kamica nerkowa powoduje, że zamiast zostać wydalony, wapń osadza się na nerkach tworząc kamienie nerkowe. Dopóki są małe, bezobjawowo są wypłukiwane z nerek. Dopiero, kiedy staną się większe, powodują kłopoty. Objawiają się bólem i stanem zapalnym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Jakie są czynniki sprzyjające powstawaniu kamicy nerkowej?

Kamienie nerkowe - zdjęcie rentgenowskie

Zdjęcie rentgenowskie - widoczny kamień nerkowy.

Do czynników sprzyjających odkładaniu się złogów kamieni w układzie moczowym należą predyspozycje genetyczne, dieta bogata w produkty mięsne, częste zakażenia układu moczowego zmieniające pH moczu, zmiany pozapalne w układzie odprowadzającym mocz. Ponadto zmiany anatomiczne w obrębie moczowodów, zwężenia, przetoki także predysponują do odkładania kamieni nerkowych.

Skąd wiadomo, że to kamica? Objawy kamicy nerkowej.

Do objawów charakterystycznych dla kamicy nerkowej należą:

 • krwiomocz;
 • ból o charakterze kolki;
 • trudności w oddawaniu moczu - strumień przerywany;
 • nudności, wymioty;
 • uogólnione osłabienie;
 • podwyższenie temperatury ciała.

Leczenie kamicy nerkowej

Leczenie kamicy nerkowej najpierw obejmuje próby rozbicia kamieni, aby zostały wydalone normalnie i bez interwencji chirurgicznej. Są to zabiegi endoskopowe oraz litotrypsja (zabieg wykonywany przy pomocy fal dźwiękowych). Dopiero, kiedy te mniej inwazyjne metody zawiodą, stosuje się nefrotomię, czyli chirurgiczne usunięcie kamieni nerkowych. Nefrotomia jest także wskazana w przypadku, jeśli:

 • kamienie nerkowe blokują oddawanie moczu;
 • wdała się infekcja i to ona wywołała pojawienie się kamieni;
 • kamienie uszkodziły tkankę nerek;
 • pojawiło się silne krwawienie w moczu.

Zmieniona chorobowo tkanka także może wymagać nefrotomii. Zdarza się tak w przypadku niewydolności nerek, szczególnie u osób dializowanych. Torbiele w nerkach są diagnozowane u 1/3 osób po 50. roku życia. Najczęściej nie wymagają one interwencji chirurgicznej, jednak jeśli są duże lub złośliwe stosuje się nefrotomię.

Jak przebiega nefrotomia?

Nefrotomia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Lekarz robi niewielkie nacięcie na skórze i na tkance nerek. Za pomocą nefroskopu wyjmuje kamienie lub zmienione chorobowo tkanki z nerki. W przypadku wyjątkowo dużych kamieni może być potrzebne rozbicie ich na mniejsze kawałki możliwe do wyjęcia.

Po operacji nefrotomii

Po operacji zakładane są dreny, które umożliwiają wydalanie moczu w trakcie gojenia. Nefrotomia jest w większości przypadków skuteczna i skutkuje pełnym wyzdrowieniem. Zdarzają się jednak nawroty i kamienie na nerkach pojawiają się znowu po jakimś czasie. Wtedy leczenie nerek przebiega identycznie: najpierw mniej inwazyjne metody, a jeśli nie poskutkują – nefrotomia.

Jak można zapobiegać kamicy nerkowej?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, w związku z tym należy spożywać duże ilości wody mineralnej, średnio 2-3 l dziennie. Ponadto należy wyeliminować sól kuchenną z pożywienia, wpłynie to także korzystnie na wartość ciśnienia tętniczego. Ponadto należy ograniczyć spożywanie substancji o odczynie kwaśnym (białko zwierzęce).

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Noszczyk W., Chirurgia tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3121-4
 • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
 • Popiela T. (red.), Davidson Chirurgia. Podręcznik dla studentów, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-128-0

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nefrotomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze