Neofuragina - wskazania, dawkowanie, skutki uboczne, cena i dostępność
Infekcje dróg moczowych to uporczywa i męcząca dolegliwość, szczególnie w przypadku kobiet. Objawiają się pieczeniem, swędzeniem, czasem upławami. Do tego dochodzi bolesne oddawanie moczu i nagle codzienne funkcjonowanie staje się znacznie utrudnione. Na szczęście na rynku można dostać mnóstwo leków, które łagodzą przykre objawy i pomagają szybko wrócić do pełni sił. Jednym z nich jest właśnie Neofuragina. Zobacz, dlaczego jest dobrym wyborem w przypadku infekcji.
1. Co to jest Neofuragina
Neofuragina to lek w postaci tabletek. Wskazaniem do jego stosowania są wszelkie zakażenia i infekcje dróg moczowych, takie jak zapalenie pęcherza moczowego. Substancją czynną leku jest furazydyna, która wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze. Z łatwością zwalcza drobnoustroje odpowiedzialne za infekcje. Dodatkowo ma także niewielkie właściwości grzybobójcze, dzięki czemu zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji.
Furazydyna najlepiej działa przez godzinę po podaniu, potem jej stężenie zaczyna się obniżać. Jej zadaniem jest zahamowanie dalszego rozwoju bakterii i wsparcie organizm w walce z tymi już istniejącymi.
1.1. Skład Neofuraginy
Substancja czynna: furazydyna (furazidinum) - 50 mg w jednej tabletce. Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, sacharoza, polisorbat 80, kwas stearynowy.
2. Przeciwwskazania do stosowania Neofuraginy
Jak każdego leku, Neofuraginy nie mogą stosować osoby, które są uczulone na którykolwiek z jej składników głównych lub pomocniczych. Nie powinny jej zażywać także kobiety w pierwszym trymestrze ciąży (wówczas o wszystkich lekach i dolegliwościach należy rozmawiać z lekarzem prowadzącym). W tym czasie istnieje ryzyko rozwoju niedokrwistości u płodu.
Neofuragina nie służy także dzieciom i młodzieży, ponadto nie powinna być stosowana u osób, u których stwierdzono niewydolność nerek lub polineuropatię cukrzycową.
3. Dawkowanie Neofuraginy
Neofuragina to lek, który należy przyjmować doustnie, popijając niewielką ilością letniej wody. Kuracja powinna trwać około 7 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustapią, należy zgłosić się do lekarza.
Zwykle stosuje się 2 tabletki 4 razy na dobę w pierwszym dniu leczenia, następnie 2 tabletki 3 razy na dobę. Dobrze jest przyjmować ją podczas posiłków bogatych w białko, ponieważ wtedy zwiększa się wchłanianie substancji czynnej.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
4. Możliwe działania niepożądane
Lek może powodować pewne skutki uboczne, choć występują one raczej rzadko. Podczas stosowania Neofuraginy mogą pojawić się bóle głowy, a także nudności i wzdęcia.
Sporadycznie mogą wystąpić zawroty głowy, nadmierna senność, zaburzenia widzenia i wysypka na skórze.
Bardzo rzadko mogą wystąpić alergiczne rekacje anafilaktyczne, obrzęki czy reakcje skórne, a także uszkodzenia wątroby.
Jeśli pojawią się takie objawy, jak drętwienie i mrowienie kończyn, dreszcze i gorączka, a także ból w klatce piersiowej, należy zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
5. Interakcja Neofuraginy z innymi lekami
Neofuragina może wchodzić w interakcję z innymi środkami czynnymi, dlatego należy powiadomić lekarza o absolutnie wszystkich przyjmowanych przez nas lekach. Furazydyna może wchodzić w interakcje z:
- chinolonami (np. kwasem nalidyksowym)
- tetracykliną
- lekami zobojętniającymi kwasy żołądkowe (np. IPP, Controloc)
- inhibitorami anyhydrazy węglanowej
- atropiną
Nie należy też łączyć Neofuraginy z alkoholem - może to wywołać niepożądane reakcje takie jak bóle brzucha, uczucie gorąca, wymioty i przyspieszenie rytmu serca.
6. Cena, dostępność i zamienniki Neofuraginy
Lek ten jest dostępny w większości aptek bez recepty. Jego koszt waha się od 1- do 15 złotych. Jeśli nie możemy nigdzie jej dostać, można spytać o zamienniki leku. Są to przede wszystkim Urofuraginum i DaFurag Max. W przypadku dolegliwości o małym nasileniu można poprosić w aptece o naturalne leki zawierające np. wyciąg z żurawiny.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.