Trwa ładowanie...

Nerwica przełyku - przyczyny, objawy, leczenie

 Kinga Olchowy
30.09.2021 18:03
Nerwica przełyku to dolegliwość o podłoży psychosomatycznym
Nerwica przełyku to dolegliwość o podłoży psychosomatycznym (123rf)

Nerwica przełyku to dolegliwość o podłoży psychosomatycznym. Związana jest przede wszystkim z nadmiernym stresem, często nieuzasadnionym. Objawy mogą być tym bardziej niepokojące i wpędzać chorego w błędne koło. Na czym polega nerwica przełyku i jak można sobie z nią radzić?

spis treści

1. Co to jest nerwica przełyku?

Nerwica przełyku to jedno z psychosomatycznych zaburzeń nerwicowych, które objawiają się różnymi dolegliwościami. Najczęściej objawy nie mają odwierciedlenia w fizycznym stanie chorego i są jedynie wynikiem silnego działania mechanizmów somatycznych. Pod wpływem emojci taka osoba zaczyna czuć specyficzne objawy wewnątrz przełyku, które mogą wywoływać nie tylko niepokój, ale i poczucie dyskomfortu.

To dość skomplikowane schorzenie, które przez długi czas może pozostać ukryte. Pacjent wówczas szuka rozwiązania problemu gdzie indziej, tułając się od lekarza do lekarza. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest trudne i często wiąże się z odrzuceniem ze strony pacjenta. Kiedy specjalista wskazuje na to, że pacjent tak naprawdę jest zdrowy, a wszystkie dolegliwości "siedzą mu w głowie", reaguje złością i ma poczucie braku zrozumienia, czasem nawet ignorancji ze strony lekarzy.

2. Przyczyny nerwicy przełyku

Przyczyną nerwicy przełyku są zaburzenia nerwicowe. Pod wpływem emocji lub nierracjonalnych lęków chory zaczyna odczuwać niepokojące objawy, które wywołują dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Podstawą do zgiagnozowania tej dolegliwości jest wykluczenie wszelkich innych schorzeń układu pokarmowego.

3. Objawy nerwicy przełyku

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Objawy nerwicy przełyku często przypominają dolegliwości, które łatwo skojarzyć z infekcją gardłą, zgagą i refluksem, a nawet z chorobami serca, dlatego diagnostyka jest utrudniona. Bardzo często lekarze w pewnym momencie zlecają nawet wykonanie badań w kierunku stwardnienia rozsianego.

Wyróżnia się pięć podstawowych objawów nerwicy przełyku. Pierwszym z nich jest ucisk w gardle, krtani i tchawicy. Utrudnia to przełykanie, a pacjent ma dodatkowo często wrażenie, że coś zalega w gardle, utrudniając normalne funkcjonowanie.

Ciekawostka

Jednym z objawów nerwicy przełyku jest tzw. kula histeryczna, czyli globus histericus. To właśnie na tę dolegliwość nieustannie skarżyła się Emilia Korczyńska, bohaterka powieści "Nad Niemnem". To w rzeczywistości bardzo popularny objaw psychosomatyczny, mogący świadczyć o wielu zaburzeniach nerwicowych.

Ucisk w gardle może powodować problemy z przełykaniem, oddychaniem i nasilać istniejący już stres, nierzadko prowadząc do ataków paniki. Innym sygnałem mogącym świadczyć o zaburzeniach nerwicowych, jest ucisk w klatce piersiowej i tzw. nerwobóle. Może towarzyszyć temu uczucie pieczenia i ból, który pacjentom kojarzy się zwykle jedynie z zawałem serca. W rzeczywistości w przypadku nerwicy przełyku jest to objaw somatyczny, który nie ma odzwierciedlenia w kondycji układu sercowego, ale odczuwanie ucisku może nasilać niepokój, który w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń czynnościowych serca. Dlatego leczenie nerwic jest tak istotne.

Objawy nerwicy przełyku mogą także przypominać zgagę, chorobę wrzodową oraz niestrawność. Pojawia się wówczas pieczenie przełyku, nierzadko także zarzucanie treści pokarmowej. Czasem może dochodzić do wymiotów.

Kłopoty z przełykaniem, uczucie ścisku w gardle i tendencja do krztuszenia się to bardzo niebezpieczne objawy nerwicy przełyku, ponieważ mogą prowadzić ostatecznie do tak silnego lęku o własne życie, że chory może zacząć bać się jeść. Często prowadzi to do niedowagi i wielu problemów zdrowotnych.

4. Jak wyleczyć nerwicę przełku?

Podstawą wyleczenia nerwicy przełyku jest zrozumienie jej istoty. Pacjent musi być świadomy tego, że wszystkie objawy pochodzą z głowy, a nie wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym celu niezbędna będzie terapia, podczas której specjalista podczas rozmowy będzie kierował chorego na właściwy tok rozumowania.

Nie zawsze konieczna jest farmakoterapia, niemniej jednak warto wspomóc leczenie psychologiczne łagodnymi środkami uspokajającymi, a także dietą, która nie będzie nasilać objawów takich jak zgaga. Czasem konieczne może być zastosowanie silniejszych leków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze