Trwa ładowanie...

Neuralgia międzyżebrowa - objawy, leczenie

Avatar placeholder
16.05.2023 16:35
Neuralgia międzyżebrowa jest także nazywana nerwobólem.
Neuralgia międzyżebrowa jest także nazywana nerwobólem. (AdobeStock)

Neuralgia międzyżebrowa jest także nazywana nerwobólem. Wyzwolony ból bardzo często połączony jest z pojawiającymi się bodźcami mechanicznymi lub termicznymi, które powodują duży dyskomfort u chorego.

Neuralgia międzyżebrowa jest bezpośrednio związana z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Ból, jaki pojawia się przy tej chorobie jest szarpiący, rwący i ostry i najczęściej jest zlokalizowany w miejscu, w którym jest uszkodzony nerw. Jeżeli doszło do uszkodzenia nerwów międzyżebrowych, które odpowiadają za właściwe unerwienie skóry przedniej i bocznej powierzchni międzyżebrowej, może pojawić się ból taki jak przy neuralgii.

Neuralgia międzyżebrowa to nie jest rodzaj schorzenia, którego przyczyn należy szukać przykładowo w genetyce, a w mechanicznym uszkodzeniu nerwów międzyżebrowych. Specjaliści twierdzą, że przyczyn warto też szukać w:

  • ucisku nerwu w wyniku przykładowo przerostu organu wewnętrznego,
  • toksycznego uszkodzenia nerwu dla przykładu alkoholem,
  • zaburzeń metabolicznych pojawiających się przy okazji choroby przewlekłej np. cukrzycy,
  • choroby tkanki łącznej przykładowo przy zapaleniu stawów,
  • przyczyną może być również borelioza
Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"
spis treści

1. Objawy neuralgii międzyżebrowej

Objawem wspólnym dla wszystkich chorujących na tego rodzaju chorobę jest silny, rwący, piekący ból. Niestety objawy mogą pojawić się nagle bez konkretnej przyczyny i objawów zwiastujących. Neuralgia międzyżebrowa narasta w trakcie wytężonego wysiłku fizycznego, najczęściej, kiedy chory przybiera postawę pochyloną, ale również przy głębokich oddechach. Czasem przed atakiem pacjent może odczuwać objawy zwiastujące typu mrowienie w klatce piersiowej, albo jej delikatne drętwienie. Czasem pacjent może uskarżać się na upośledzenie czucia.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie neuralgii

Przed głównym leczeniem najczęściej lekarz zleca dodatkowe, specjalistyczne badania, które pomogą przy głównej diagnozie i leczeniu. Na początku każdy lekarz powinien sprawdzić przyczyny nerwobólu. Badania, które zleci lekarz to na pewno morfologia, badanie radiologiczne, badanie moczu, elektromiografia, badanie odruchów neurologicznych i na koniec powinna zostać wykonana ocena przewodnictwa w nerwach obwodowych.

Wszystkie te badania mają na celu ocenę, który nerw został uszkodzony. Oczywiście chodzi o to, aby diagnoza była trafna, ponieważ tylko wtedy będzie możliwe leczenie pacjenta.

Neuralgia międzyżebrowa jest leczona po uprzednim ustaleniu miejsca uszkodzenia nerwu. Natomiast każda kuracja ma za zadanie zapobiec nawrotom napadów bólowych. W pierwszym etapie leczenia powinien być uśmierzony ból, których chory odczuwa w trakcie napadu bólowego.

Najczęściej specjalista zleca leczenie farmakologiczne, ale czasem wystarczy jedynie stosowanie maści lub specjalistycznego plastra. W przypadku bardziej zaawansowanych stanów lekarz może zadecydować nawet o włączeniu leków przeciwpadaczkowych. Inną radykalną metodą będzie leczenie chirurgiczne przykładowo przy guzie, który naciska na nerw. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza tym szybciej zostaną zlecone badania i rozpocznie się leczenie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze