Neurovit - opinie, działanie, dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania
Neurovit opinie zbiera bardzo różne, można powiedzieć skrajne. Większość osób, które stosowały lek, o terapii wyraża się pozytywnie. Pozostali pacjenci nie są zadowoleni z efektu działania bądź dostrzegli u siebie skutku uboczne. Co warto wiedzieć o tabletkach Neurovit, stosowanych wspomagająco w leczeniu schorzeń nerwów obwodowych różnego pochodzenia?
1. Opinie o leku Neurovit
Neurovit jest nierefundowanym lekiem na receptę, który pozytywnie wpływa na stany zapalne oraz zwyrodnieniowe choroby tkanki nerwowej i narządów ruchu. Produkt wykorzystuje się do leczenia wspomagającego w chorobach nerwów obwodowych różnego pochodzenia, takich jak polineuropatia, nerwoból czy zapalenie nerwów obwodowych.
Opinie dotyczące stosowania leku Neurovit są podzielone. Większość pacjentów zaobserwowała u siebie poprawę stanu zdrowia i nie dostrzegła skutków ubocznych. Niektóre osoby nie zaobserwowały u siebie oczekiwanego efektu lub zaobserwowały u siebie działania niepożądane.
2. Skład leku Neurovit
Neurovit to preparat złożony w postaci tabletek powlekanych. W jego składzie obecny jest chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny oraz cyjanokobalamina, znane jako witamina B1, witamina B6 oraz witamina B12. Warto podkreślić, że lek cechuje się wysokimi dawkami substancji czynnych.
Jedna tabletka zawiera 100 mg tiaminy (chlorowodorku, B1), 200 mg pirydoksyny (chlorowodorku, B6) i 0,2 mg cyjanokobalaminy (B12). Substancje pomocnicze to: skrobia żelowana, sodu cytrynian, kwas cytrynowy, jednowodny, krzemionka koloidalna, bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon, makrogol 6000, tytanu dwutlenek, talk, hypromeloza, poliakrylanu dyspersja 30%.
3. Jak działa Neurovit?
Neurovit łagodzi dolegliwości układu nerwowego wynikające z niedoboru witamin B1, B6, B12. Mają one szczególne znaczenie dla utrzymania prawidłowego metabolizmu w komórkach nerwowych. Niestety nie mogą być wytwarzane przez organizm.
Ponieważ witaminy z grupy B są ważne, należy je dostarczać organizmowi w codziennej diecie lub w postaci suplementów diety oraz leków. Z uwagi na to, że biorą udział w procesie przemiany węglowodanów, aminokwasów i białek, dostrzega się ich korzystny wpływ na stany zapalne oraz zwyrodnieniowe nerwów oraz narządów ruchu. Wykazują właściwości przeciwbólowe oraz przeciwalergiczne, a także wspomagają krążenie.
4. Wskazania i dawkowanie leku Neurovit
Neurovit zaleca się w terapii zaburzeń układu nerwowego, wywołanych brakiem witamin z grupy B, a także jako lek pomocniczy w leczeniu schorzeń nerwów obwodowych różnego pochodzenia (stany zapalne nerwów obwodowych, nerwoból).
Neurovit przyjmuje się doustnie. Tabletki należy przyjmować w całości, bezpośrednio po posiłku. Trzeba je popijać niewielką ilością wody.
Dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący. Zależy to od przyczyny leczenia, a także nasilenia objawów. Zwykle optymalną dawkę stanowi jedna tabletka przyjmowana raz na dobę. Możliwe jest zwiększenie dawki (w uzasadnionych przypadkach) do 1 tabletki do 3 razy na dobę. Należy wiedzieć, że wówczas niezbędna jest weryfikacja dawki po miesiącu stosowania leku. Nie wolno stosować dużych dawek dłużej niż przez 4 tygodnie.
5. Przeciwwskazania do stosowania leku Neurovit
Leku Neurovit nie można stosować w przypadku alergii na tiaminę (witamina B1), pirydoksynę (witamina B6), cyjanokobalaminę (witamina B12) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Nie wolno go podawać dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia, ze względu na brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania. W podobnej sytuacji są kobiety w ciąży. W ich przypadku należy rozważyć zasadność rozpoczęcia terapii z tego samego powodu.
Nie zaleca się przyjmowania tabletek Neurovit w okresie laktacji. Wiadomo, że witaminy z grupy B przenikają do mleka matki, a wraz z nim mogą przedostać się do organizmu dziecka. Duże dawki witaminy B6 mogą zmniejszać wydzielanie mleka.
6. Skutki uboczne po zastosowaniu leku Neurovit
Zażywając lek Neurovit należy liczyć się z możliwością pojawienia się skutków ubocznych. Mogą wystąpić zarówno w krótkotrwałym stosowaniu, jak i długoterminowym.
Działania niepożądane to na przykład:
- zawroty głowy i bóle, nudności,
- nadwrażliwość (potliwość, szybsze bicie serca, świąd i pokrzywka),
- neuropatia obwodowa z objawami jak mrowienie czy kłucie. Może się tak stać, gdy witamina B6 jest przyjmowana w dawkach większych niż 50 mg przez okres dłuższy niż 6-12 miesięcy).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.