Trwa ładowanie...

Nie badamy jamy ustnej - rośnie liczba nowotworów

Nie badamy jamy ustnej - rośnie liczba nowotworów
Nie badamy jamy ustnej - rośnie liczba nowotworów (123RF)

Nowotwór jamy ustnej może na początku przypominać zwykłą aftę. Specjaliści alarmują – sprawdzajmy u dentysty nie tylko zęby, ale całą jamę ustną. Profilaktyka jest tak samo ważna, jak w przypadku wszystkich chorób nowotworowych.

Według danych statystycznych rocznie na nowotwory głowy, w tym jamy ustnej w Polsce zapada 11 tys. osób, a 6 tys. umiera. Chorują coraz młodsze osoby, przed 40 rokiem życia. Niestety większość pacjentów zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium.

1. Zapominają o profilaktyce

Powodów zaistniałej sytuacji jest wiele. Przede wszystkim nie sprawdzamy swojej jamy ustnej przy codziennych czynnościach higienicznych. Zapominamy o profilaktyce. Chorzy ignorują dolegliwości. Leczą się na własną rękę reklamowanymi preparatami.

Każdy sam powinien kontrolować stan jamy ustnej i zgłaszać się do specjalisty, jeśli coś go zaniepokoi. Tak jak kobiety badają sobie same piersi, tak wszyscy powinniśmy obserwować czy nie pojawiły się w błonie śluzowej jakieś niepokojące zmiany barwnikowe – tłumaczy dr Krystyna Pikała, stomatolog.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Dentystę powinniśmy odwiedzać co pół roku i nie tylko by sprawdzić stan uzębienia.

  • _Stomatolog rutynowo wręcz powinien obejrzeć śluzówkę, okolicę podjęzykową, boki języka i palpacyjnie sprawdzić dno jamy ustnej. Niestety zdarza się, że dentyści o tym zapominają – _tłumaczy dr Joanna Mirosław, stomatolog.

2. Objawy niespecyficzne

Ten typ raka na początku nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Objawy mogą być nietypowe. Są to delikatne zmiany, które przypominają zwykłą aftę. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Zaniepokoić powinno nas białe czy czerwone zabarwienie błony śluzowej jamy ustnej, a także wyczuwalne guzki i zgrubienia.

Bądźmy czujni gdy na naszych wargach pojawi się owrzodzenie i zgrubienie. Naszą uwagę powinny zwrócić także zmiany na języku czy krwawienie z wnętrza ust. Objawem choroby są także powiększone węzły chłonne. Jeżeli objawy utrzymują się długo, ponad dwa tygodnie, należy udać się do specjalisty.

Najczęściej nowotwór atakuje język i wargi. Ponad 90 proc. przypadków dotyczy wargi dolnej. Rak pojawia się także w dnie jamy ustnej, na migdałkach i w śliniankach przyusznych.

3. Palenie i  alkohol - główne czynniki ryzyka

Specjaliści przyznają, że głównym czynnikiem jest palenie, tu ryzyko rośnie kilkakrotnie w porównaniu z osobami niepalącymi. Wpływ może mieć także picie alkoholu. Wsród czynników powodujących ryzyko zachorowania wymienia się również dietę ubogą w warzywa i owoce.

Zła higiena także może się przyczynić do powstania nowotworu. U osób starszych powodem jest niedopasowana proteza. - To rzadkie przypadki, ale teoretycznie wszelkie ostre, niewypolerowane elementy, które drażnią język i uciskają mogą spowodować stany przed nowotworowe - wyjaśnia dr Mirosław.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze