Nie da się przeżyć w wyższej temperaturze. Granicę wskazuje "mokry termometr"
Z nieba leje się żar i masz wrażenie, że większego upału już nie wytrzymasz? Ludzki organizm jest w stanie radzić sobie z ekstremalnymi temperaturami, ale do pewnego stopnia. Według amerykańskich naukowców tę granicę można zmierzyć przy pomocy "mokrego termometru". - Pamiętajmy, że temperatury, które jest w stanie znieść zdrowy człowiek, dla osób z grup ryzyka mogą być śmiertelnie niebezpieczne - ostrzega Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny.
1. Temperatura "mokrego termometru"
Według badań opulikowanych w czasopiśmie Science Advances najwyższa temperatura, jaką jest w stanie wytrzymać człowiek to temperatura "mokrego termometru" na poziomie 35 stopni Celsjusza (95 stopni Fahrenheita).
Temperatura „mokrego termometru” nie jest taka sama jak aktualna temperatura powietrza. Uwzględnia ona zarówno ciepło, jak i wilgotność powietrza (mierzy się ją termometrem owiniętym szmatką nasączoną wodą).
Jak tłumaczy Colin Raymond z NASA Jet Propulsion Laboratory, który bada ekstremalne temperatury, jeśli wilgotność jest niska, ale temperatura wysoka (lub odwrotnie), temperatura mokrego termometru prawdopodobnie nie zbliży się do punktu krytycznego.
2. Jaką temperaturę można wytrzymać?
Niebezpieczna jest natomiast sytuacja, kiedy zarówno wilgotność jak i temperatura są bardzo wysokie (przy większej wilgotności pot trudniej paruje z ciała i trudniej schłodzić organizm). Na przykład, gdy temperatura powietrza wynosi ok. 46 stopni C, a wilgotność względna wynosi 30 proc., temperatura mokrego termometru wynosi tylko około 30,5 stopni C.
Jednak gdy temperatura powietrza wzrośnie do ok. 39 stopni C, a wilgotność względna do 77 proc., temperatura mokrego termometru będzie wynosiła już około 35 stopni C. Dr Raymond wyjaśnia, że na pewnym etapie człowiek nie jest już w stanie odpowiednio regulować wewnętrznej temperatury i skutecznie się schłodzić.
Temperatura mokrego termometru o wartości 35 stopni C nie spowoduje jednak natychmiastowej śmierci. Dr Raymond szacuje, że prawdopodobnie potrzeba około trzech godzin, aby upał stał się nie do przeżycia.
3. Dla kogo upał jest szczególnie niebezpieczny?
- Tolerancja organizmu na wysokie temperatury jest kwestią bardzo indywidualną. Dużo zależy od wieku, płci, wagi. Granice temperatur, w których jesteśmy w stanie funkcjonować, będą więc różne - mówi Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny.
Zaznacza jednak, że podczas upałów szczególnie ostrożne powinny być osoby cierpiące na choroby przewlekłe, m.in. choroby serca, nadciśnienie, otyłość, których objawy mogą nasilać wysokie temperatury. - W przypadku osób starszych, chodzi dodatkowo o procesy związane ze starzeniem się mózgu, prowadzące m.in. do zaburzenia odczuwania pragnienia. W związku z tym podczas upałów bardzo łatwo mogą się odwodnić, bo nie dostarczają odpowiedniej ilości płynów - tłumaczy dr Krajewska.
Ostrzega, że w przypadku osób z grup ryzyka nawet temperatury, które jest w stanie znieść zdrowy człowiek, mogą okazać się śmiertelnie niebezpieczne.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.