Trwa ładowanie...

Nie łącz w piwem. "Wyczerpuje mięsień serca"

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 14.07.2024 14:28
Ulubiony dodatek do piwa, latem to plaga. "Wyczerpuje mięsień serca"
Ulubiony dodatek do piwa, latem to plaga. "Wyczerpuje mięsień serca" (Getty Images)

Piwo z sokiem malinowym? Jak się okazuje, nasze serce zdecydowanie nie lubi takiego połączenia. Skutki mogą być tragiczne.

spis treści

1. Niewinny dodatek? Wykańcza serce

Podczas letnich miesięcy zdecydowanie częściej sięgamy po produkty o wysokiej zawartości kalorii, takie jak gofry z bitą śmietaną, lody, zapiekanki czy hamburgery. W naszej codziennej diecie pojawiają się również alkoholowe drinki. Mimo że alkohol jest szkodliwy niezależnie od pory roku i może przyczynić się do rozwoju wielu poważnych chorób, w tym raka wątroby, trzustki czy prostaty, to niektóre letnie drinki nawet w niewielkich ilościach mogą stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Wśród wielu Polaków, zwłaszcza kobiet, panuje przekonanie, że na upalne lato nie ma nic lepszego, niż zimne piwo z sokiem malinowym. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że ten na pozór niewinny drink może być niebezpieczny dla zdrowia. Lekarze ostrzegają, by z nim nie przesadzać.

Zobacz film: "Rak piersi"

- Alkohol ma działanie proarytmiczne, czyli powoduje zaburzenia rytmu serca. Podobnie działają wahania poziomu cukru. Tak samo na organizm wpływa wódka z colą lub alkohol w połączeniu z energetykami – wyjaśniał w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak.

Alkohol i cukier to zgubne dla serca połączenie
Alkohol i cukier to zgubne dla serca połączenie (Pixabay)

Zaburzenia rytmu serca mogą prowadzić do takich stanów jak migotanie przedsionków, co sprzyja powstawaniu zakrzepów. Efektem może być udar i niewydolność serca, a to już może mieć tragiczne skutki.

2. Cukier i alkohol to zgubne połączenie

Dr Głuszak dodatkowo ostrzegał, że picie takich drinków skutkuje "ucieczką potasu i magnezu z organizmu".

- Takie napoje wyczerpują mięsień serca i mogą prowadzić do zmian degeneracyjnych. Zaburzenia rytmu uczestniczą w błędnym kole uszkadzającym serce i dającym powikłania, w tym powikłania zatorowe – zaznaczał dr Głuszak.

Warto również pamiętać, że spożywanie piwa ze słodkimi dodatkami wiąże się z podwyższonym poziomem tłuszczu trzewnego. Tłuszcz wisceralny jest szczególnie niebezpieczny, bo może powodować nieodwracalne zmiany w obrębie m.in. wątroby czy trzustki, a także zwiększać ryzyko ich niewydolności.

Ponadto ten rodzaj tłuszczu, otaczającego narządy wewnętrzne, zwiększa ilość cytokin prozapalnych w organizmie i generuje choroby o podłożu zapalnym. Sprzyja miażdżycy, cukrzycy typu 2 i chorobie metabolicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze