Trwa ładowanie...

Od lat obserwuje Putina. Nie wierzy w sensacyjne doniesienia

 Karolina Rozmus
31.05.2022 09:04
Czy Władimir Putin ma raka?
Czy Władimir Putin ma raka? (Getty Images)

Od początku wojny w Ukrainie spekulacje na temat stanu zdrowia rosyjskiego dyktatora przybrały na sile. Parkinson, zaburzenia psychicznie, rak. Według ostatnich doniesień Putinowi zostały dwa, trzy lata życia, bo cierpi na nowotwór. Neurolog, dr Adam Hirschfeld, który od lat śledzi losy przywódcy, sceptycznie podchodzi do kolejnych "rewelacji": - Jeśli faktycznie Putin chorowałby na nowotwór, to tak dokładne określenie czasu przeżycia byłoby zwyczajnie niemożliwe. W takich wypadkach zawsze określa się średni czas przeżycia, który może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Stąd też podawanie dokładnej daty jego potencjalnej śmierci budzi spore podejrzenia co do rzetelności tej informacji.

spis treści

1. Lista potencjalnych schorzeń dyktatora jest długa

Według ostatnich doniesień włoskiego dziennika "La Stampa" Putin miał niedawno przejść zabieg paracentezy, czyli usunięcia płynu z jamy brzusznej. Wodobrzusze może być skutkiem co najmniej kilku nowotworów, w tym raka jelita grubego czy trzustki.

Wcześniej spekulowano na podstawie "tajemniczych notatek", wypowiedzi anonimowych informatorów, a także byłych współpracowników Putina o domniemanym raku tarczycy czy chorobach neurologicznych, a nawet zażywaniu sterydów. Wszystkie doniesienia pochodziły z mało wiarygodnych źródeł, które trudno zweryfikować. Niestety padają na podatny grunt, ponieważ wielu ludzi nie życzy dobrze dyktatorowi, który wywołał wojnę w Ukrainie i chętnie podsyca plotki. Ile jest prawdy w sensacyjnych doniesieniach o zdrowiu Putina?

Zobacz film: "Nietypowe objawy raka mózgu"

- Zdrowie przywódcy Federacji Rosyjskiej od wielu lat pozostaje przedmiotem spekulacji. Przynajmniej od 2016 roku pojawiały się liczne doniesienia prasowe, podające jakoby Władimir Putin przemieszczał się zawsze ze sporą grupą personelu lekarskiego - m.in. anestezjologiem, neurochirurgiem, specjalistą od chorób zakaźnych. Co przynajmniej w moim odczuciu nie stanowi czegoś dziwnego - mając zapewne wielu przeciwników, Putin musi brać pod uwagę różne scenariusze. Jeszcze w 2017 roku brał czynny udział w meczu hokejowym, podczas którego doznał urazu w zderzeniu z innym zawodnikiem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, członek zarządu oddziału Wielkopolsko-Lubuskiego PTN, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic i przyznaje, że z zainteresowaniem śledzi doniesienia na temat rzekomych problemów zdrowotnych Putina.

Dodaje, że spekulacje dotyczące raka tarczycy pojawiły się już jesienią 2017 roku, a w czasie pandemii – szeroko komentowane było spotkanie Putina z prezydentem Francji.

- Zostało ono upamiętnione dość znanym zdjęciem obu przywódców siedzących naprzeciw siebie przy kilkumetrowym stole. Spekulowano wtedy o względach epidemiologicznych (efekt pandemii COVID-19), choć pojawiły się również głosy mówiące o chęci zamaskowania objawów chorobowych u prezydenta Federacji Rosyjskiej - dodaje ekspert.

Oczywiście bestialskie zachowanie rosyjskich żołnierzy, a przede wszystkim brutalny atak na Ukrainę wzmogły komentarze ekspertów zdrowia psychicznego, którzy sugerowali zaburzenia psychiczne u dyktatora. Sam Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, podczas konferencji prasowej w Monachium, stwierdził, że "prezydent Rosji przestał działać w sposób racjonalny".

- W pewnym sensie nawet bez fantazji można powiedzieć, że jest problem. Wnioskujemy tak na podstawie decyzji i działań, które podjął Putin. To są decyzje, które szkodzą Ukrainie, Europie, ale także Rosji, nawet w samych interesach Władimira Putina. (...) On chce, żeby Rosja była silna, wpływowa, żeby się jej bano. W wyniku konfliktu Rosja się jednak stacza i to we wszystkich możliwych aspektach - technologicznym, moralnym, ekonomicznym, politycznym, militarnym. Putin podjął błędną decyzję, a to oznacza, że jako przywódca coś z nim jest nie tak - mówiła w programie "Newsroom" WP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji.

- Dużo jest także dywagacji i pogłosek co do zdrowia Władimira Putina. My tak naprawdę tego nie wiemy, to są rzeczy ściśle strzeżone. Widzimy tylko, że jego sposób myślenia i decydowania wskazuje na to, że Putin jest człowiekiem oderwanym od rzeczywistości - dodała dyplomatka.

2. Co dolega Putinowi?

Były agent KGB, Borys Karpiczkow, ujawnił, że Władimir Putin choruje na nowotwór, a lekarze przyznali, że pozostało mu zaledwie dwa, trzy lata życia. W rozmowie z "Sunday Mirror" Karpiczkow powiedział, że nowotwór jest zaawansowany i szybko postępuje. Putinowi jakoby doskwierają silne bóle głowy, a wzrok wyraźnie słabnie.

- Kiedy występuje w telewizji, potrzebuje kartek papieru, na których wszystko jest napisane wielkimi literami, aby przeczytać, co ma do powiedzenia – ujawnił i dodał: - Są tak duże, że każda strona może pomieścić tylko kilka zdań. Jego wzrok poważnie się pogarsza.

Dr Hirschfeld wobec takich diagnoz pozostaje sceptyczny.

- Jeśli faktycznie Putin chorowałby na nowotwór, to tak dokładne określenie czasu przeżycia byłoby zwyczajnie niemożliwe. W takich wypadkach zawsze określa się średni czas przeżycia, który może być zarówno krótszy, jak i dłuższy. Stąd też podawanie dokładnej daty jego potencjalnej śmierci budzi spore podejrzenia co do rzetelności tej informacji – mówi ekspert.

Karpiczkow miał powiedzieć również, że kolejną oznaką problemów ze zdrowiem Putina są niekontrolowane drżenia kończyn. Zostały one zauważone niejednokrotnie – czujne oko kamery uchwyciło m.in. kurczowe ściskanie blatu stołu podczas rozmowy, ale też sztywność ręki, mogącą sygnalizować problemy neurologiczne.

- W kwietniu tego samego roku opublikowano nagranie przedstawiające Putina podczas rozmowy z ministrem obrony, podczas którego cały czas trzyma się blatu stołu i rytmicznie porusza nogą, co zapoczątkowało rozmowy o podejrzeniu parkinsonizmu. Zgodzę się tu z wypowiedziami innych specjalistów: nagranie nie daje żadnych podstaw do stawiania takiej diagnozy. Równie dobrze może być to wygodna pozycja i postukiwanie nogą, które czasem sam praktykuję – mówi wprost neurolog.

Może agresywny guz mózgu? Nasilające się bóle głowy, zaburzenia widzenia, a także różne dolegliwości ze strony układu nerwowego mogą wskazywać właśnie na ten typ nowotworu.

Co więcej, wśród objawów tego typu raka mogą wystąpić zarówno senność i zmęczenie, jak wzmożona drażliwość. W przypadku prezydenta Rosji spekulowano, że jego nerwowość, a wręcz agresywność mogą być skutkami stosowania anabolików.

- Od strony neurologicznej ciężko jest tu jednoznacznie wytypować potencjalne schorzenie, na które mógłby cierpieć Władimir Putin. Dostępne informacje pochodzą od niezweryfikowanych źródeł, często ukraińskich szpiegów, co rodzi podejrzenie celowej propagandy mającej na celu osłabienie wizerunku Putina – zaznacza neurolog.

- Gdybym jednak czysto hipotetycznie miał wskazać możliwą przyczynę wszystkich tych dolegliwości, stawiałbym faktycznie na chorobę nowotworową i powikłania związane z jej leczeniem. Zmiana charakteru i wybuchy agresji mogą być związane np. ze stosowaniem leków steroidowych - dodaje. - Innym wytłumaczeniem może być tzw. zespół paranowotworowy. Są to objawy wynikające z odpowiedzi autoimmunologicznej atakującej nie tylko sam nowotwór, ale i zdrowe komórki różnych narządów. W tym wypadku możemy mieć do czynienia z bardzo szerokim spektrum objawów.

Dr Hirschfeld mówi, że domniemane problemy ze wzrokiem mogą wskazywać także na zapalenie nerwów wzrokowych w przebiegu zapalenia rdzenia i nerwów wzrokowych (ang. neuromyelitis optica spectrum disorder). W schorzeniu tym również może pojawiać się zaburzenie siły mięśniowej, a z kolei leczenie choroby może dawać skutki uboczne w postaci: bólu głowy, ogólnego osłabienia, bólu stawów oraz podatności na niektóre z infekcji.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze