Trwa ładowanie...

Ostrzega, że tętnice są zatkane. 75 proc. chorych ma ten znak

Avatar placeholder
Klaudia Lewandowska 23.09.2024 14:10
Znak Franka to powszechny objaw miażdżycy
Znak Franka to powszechny objaw miażdżycy (Getty Images)

Miażdżyca to choroba rozwijająca się latami, często bez wyraźnych objawów, aż do momentu wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jest to schorzenie, które wynika głównie z nadmiernego odkładania się tzw. złego cholesterolu (LDL) w ścianach tętnic, co prowadzi do ich stopniowego zwężania i ograniczenia przepływu krwi. Jakie są wczesne sygnały świadczące o rozwijającej się miażdżycy?

spis treści

1. Cichy wróg – rozwój miażdżycy

Miażdżyca może rozwijać się w różnych naczyniach krwionośnych, a objawy zależą od lokalizacji tych zmian. Najczęściej miażdżyca atakuje naczynia wieńcowe (doprowadzające krew do serca), naczynia mózgowe, nerkowe oraz tętnice kończyn.

Proces chorobowy polega na stopniowym odkładaniu się cholesterolu, wapnia oraz innych substancji w ścianach tętnic. Powstająca w ten sposób blaszka miażdżycowa powoduje zwężenie naczyń, co z kolei prowadzi do ograniczenia dopływu krwi do poszczególnych narządów.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Brak prawidłowego przepływu krwi w tętnicach wieńcowych może prowadzić do dusznicy bolesnej, czyli bólu w klatce piersiowej, a ostatecznie do zawału serca. Z kolei miażdżyca w naczyniach mózgowych zwiększa ryzyko udaru, który może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu.

Jednak zanim dojdzie do takich powikłań, organizm może wysyłać subtelne sygnały, które mogą świadczyć o rozwijającej się miażdżycy.

2. Wczesne objawy miażdżycy

Jednym z wczesnych objawów miażdżycy, który może wystąpić na wiele lat przed poważnymi incydentami zdrowotnymi, są problemy z erekcją u mężczyzn. Badania wykazują, że zaburzenia erekcji mogą występować nawet 3 do 5 lat wcześniej niż inne objawy związane z miażdżycą. Jest to związane z faktem, że małe naczynia krwionośne, odpowiedzialne za dopływ krwi do narządów płciowych, mogą być jednymi z pierwszych, które ulegają zwężeniu.

Nietypowe objawy miażdżycy. Mogą ujawnić się w łóżku
Nietypowe objawy miażdżycy. Mogą ujawnić się w łóżku (Getty Images)

Innym objawem, który często jest bagatelizowany, jest ból łydek podczas chodzenia. Tak zwane chromanie przestankowe to charakterystyczny ból lub skurcz mięśni łydek, który pojawia się podczas aktywności fizycznej, a ustępuje po odpoczynku. Objaw ten może świadczyć o zwężeniu naczyń tętniczych kończyn dolnych, co jest bezpośrednią konsekwencją miażdżycy. Brak odpowiedniego dopływu krwi do mięśni powoduje ich niedotlenienie, co prowadzi do bólu i osłabienia.

3. Zmiany skórne

Zmiany miażdżycowe mogą objawiać się także na skórze. Charakterystyczne dla osób z wysokim poziomem cholesterolu są tzw. kępki żółte (xanthomata), czyli żółtawe, wypukłe zmiany skórne powstające w okolicach oczu, na łokciach, kolanach czy dłoniach. Kępki te są wynikiem odkładania się cholesterolu w skórze i mogą być jednym z wczesnych sygnałów wskazujących na zaburzenia lipidowe oraz ryzyko rozwoju miażdżycy.

4. Znak Franka – objaw na uchu

Jednym z bardziej nietypowych, a zarazem interesujących objawów miażdżycy, jest tzw. znak Franka, czyli poprzeczna fałdka na płatku ucha. Choć wydaje się to mało istotnym szczegółem, to badania wykazały, że może być to sygnał ostrzegawczy wskazujący na obecność miażdżycy.

Badania naukowe nad znakiem Franka trwają od lat, a wyniki wielu z nich sugerują, że istnieje wyraźny związek między obecnością fałdki na uchu a chorobami układu krążenia. Jedna z bardziej znanych analiz, opublikowana w czasopiśmie American Journal of Medicine, potwierdziła, że znak Franka jest częściej spotykany u pacjentów z chorobą wieńcową niż u osób zdrowych.

W badaniu przeprowadzonym na grupie 240 osób stwierdzono, że aż 75 proc. pacjentów z miażdżycą miało wyraźnie zaznaczony znak Franka na uchu.

W innym badaniu przeprowadzonym w Hiszpanii stwierdzono, że obecność znaku Franka może być powiązana z podwyższonym ryzykiem miażdżycy, zwłaszcza u mężczyzn. Wskazuje to na możliwość wykorzystania tego prostego objawu jako dodatkowego wskaźnika ryzyka u osób zagrożonych chorobami sercowo-naczyniowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze