Duże zmiany dla Polek. Wchodzą w życie 31 stycznia
Nowelizacja ustawy dopuszczająca pigułkę "dzień po" bez recepty ma niebawem trafić do sejmu, a szpitale dostaną wytyczne w sprawie terminacji ciąży. To tylko część zmian, które mają przywrócić Polkom poczucie bezpieczeństwa. Co jeszcze w najbliższym czasie szykuje resort zdrowia?
1. Pigułka "dzień po" i wytyczne dla szpitali coraz bliżej
24 stycznia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która dopuszcza pigułkę "dzień po" bez recepty od 15. roku życia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna, chce jak najszybciej przedstawiać te rozwiązania w sejmie.
- Na kolejnym posiedzeniu sejmu będę chciała zaprezentować te ustawę. To jest antykoncepcja awaryjna, która absolutnie nie jest tabletką wczesnoporonną. Nawet osoby ortodoksyjnie religijne, dla których kwestie etyczne są ważne, na pewno nie powinny mieć tutaj zastrzeżeń – powiedziała w środę w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Na tym jednak nie koniec. Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała kolejne zmiany, które także mają wpłynąć na bezpieczeństwo Polek.
31 stycznia mają zostać ogłoszone wytyczne dla szpitali dotyczące terminacji ciąży. Minister Leszczyna podkreśliła, że szpitale nie będą mogły się zasłaniać tzw. klauzulą sumienia.
- Część wytycznych będę chciała zapisać w formie rozporządzenia. To, co ważne w tych wytycznych, to fakt, że nie istnieje klauzula sumienia dla podmiotu leczniczego i żaden lekarz nie może się zasłonić klauzulą sumienia, jeśli życie lub zdrowie pacjentki, kobiety w ciąży jest zagrożone. To są rzeczy fundamentalne i od tego nie odstąpimy – zaznaczyła szefowa resortu zdrowia.
Wytyczne mają też zapewnić bezpieczeństwo lekarzom, którzy - jak podkreśliła Leszczyna - nie mogą się bać ratować ludzkiego życia.
2. Dostęp do bada prenatalnych i znieczulenie przy porodzie
Resort pracuje też nad zapewnieniem szerszego dostępu do badań prenatalnych i znieczulenia do porodu.
Prawie gotowe jest rozporządzenie poszerzające dostęp do badań prenatalnych. jak poinformowała minister zdrowia, trwają ostatnie konsultacje z ekspertami w tej sprawie.
Bardziej powszechne ma być też znieczulenie do porodu.
- Jestem pewna, że znajdziemy sposób, aby dostępność tej procedury była szersza. Lepiej ją wycenimy w NFZ i na pewno będzie lista takich porodówek, które będą zapewniały pacjentkom dostęp do znieczulenia – powiedziała Leszczyna.
Przyznała jednocześnie, że problemem pozostaje niewystarczająca liczba anestezjologów.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.