NewsyNie żyje najstarsza olimpijka świata. Pokonała ją niedoceniana choroba płuc

Nie żyje najstarsza olimpijka świata. Pokonała ją niedoceniana choroba płuc

Agnes Keleti, najstarsza mistrzyni olimpijska, ocalała z Holokaustu, zmarła w wieku 103 lat. Fatalne wieści o jej stanie zdrowia przekazał syn kobiety. Zdradził również, jaka choroba zaatakowała jego matkę. Ta infekcja dróg oddechowych jest powszechna w sezonie jesienno-zimowym. Pierwsze objawy często bagatelizujemy.

Agnes Keleti chorowała na zapalenie płuc
Agnes Keleti chorowała na zapalenie płuc
Źródło zdjęć: © Getty Images

Agnes Keleti zmarła z powodu zapalenia płuc

Agnes Keleti, urodzona w 1921 r. w Budapeszcie, to wybitna gimnastyczka, która zdobyła pięć złotych medali olimpijskich.

Od 25 grudnia 2024 r. była hospitalizowana w stanie krytycznym z powodu zapalenia płuc. O fatalnym stanie 103-latki poinformował jej syn. Rafael Biro-Keleti, wyraził wtedy nadzieję na powrót matki do zdrowia. - Modlimy się za nią, ma wielką witalność - mówił cytowany przez "Daily Mail" syn olimpijki.

Zapalenie płuc to częsta, ale jednocześnie bardzo groźna choroba dolnych dróg oddechowych. Dane Centrum e-Zdrowia dowodzą, że w sezonie zimowym z powodu infekcji dolnych dróg oddechowych umiera nawet 3,5 tys. osób w ciągu miesiąca.

Prof. Piekarska: "duszność jest objawem bardzo subiektywnym"

Za chorobę najczęściej odpowiada dwoinka zapalenia płuc lub Mycoplasma pneumoniae. Poza bakteriami infekcję może spowodować wirus SARS-CoV-2, wirusy grypy czy RSV. W zależności od etiologii objawy zapalenia płuc mogą być mniej lub bardziej nasilone. Lekarze wśród najczęstszych wymieniają suchy, uporczywy kaszel oraz podwyższoną temperaturę ciała. Alarmującym symptomem może być też skrajne zmęczenie.

Agnes Keleti była pięciokrotną mistrzynią olimpijską
Agnes Keleti była pięciokrotną mistrzynią olimpijską© Getty Images

- Pacjent nie może przejść przez mieszkanie, nie jest w stanie wejść na piętro. Chory łapie powietrze jak ryba - tak szybko się męczy i tak gwałtowny wówczas atakuje go kaszel - wyjaśniała w niedawnej rozmowie z WP abcZdrowie dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, pediatra i specjalistka medycyny rodzinnej.

"Warto było zrobić coś dobrego w życiu"

Kariera sportowa Agnes Keleti rozpoczęła się po wojnie, gdy mogła wreszcie rywalizować na arenie międzynarodowej. Wcześniej, z powodu żydowskiego pochodzenia, musiała ukrywać się przed nazistami.

Po zakończeniu II wojny światowej zdobyła medale na igrzyskach w Helsinkach w 1952 r. i Melbourne w 1956 r. Po igrzyskach w Melbourne osiedliła się w Izraelu, gdzie kontynuowała swoją karierę jako trenerka.

Keleti wróciła do Węgier w 2015 r., gdzie spędziła ostatnie lata życia. Jej historia jest przykładem niezwykłej determinacji i odwagi. Jak sama przyznała, sport był dla niej sposobem na poznanie świata.

- Warto było zrobić coś dobrego w życiu - mówiła w 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Radio Zet

Wybrane dla Ciebie