Niedobór odbije się na zdrowiu psychicznym. Tak organizm sygnalizuje brak magnezu
Ten cenny pierwiastek odpowiada nie tylko za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym mięśnia sercowego, ale także ma wpływ na minimalizowanie ryzyka niektórych nowotworów, cukrzycy, a nawet depresji. Latem szczególnie łatwo o niedobory magnezu, a jak mogą się objawiać?
1. Magnez – pierwiastek cenny dla całego organizmu
Gdy brakuje magnezu pierwszymi symptomami może być drganie powieki oraz bolesne skurcze mięśni. Jednak ten pierwiastek pełni w organizmie znacznie więcej funkcji niż tylko właściwe funkcjonowanie układu mięśniowego.
Magnez wraz z wapniem i witaminą D wspiera prawidłową mineralizację kości oraz zębów i zapobiega osteoporozie, ma wpływ na pracę mózgu, zwłaszcza na procesy związane z pamięcią i koncentracją, a nawet odpowiada za pracę układu trawiennego. Prawidłowy poziom pierwiastka w organizmie wpływa na zmniejszenie dolegliwości związanych z menstruacją i zespołem napięcia przedmiesiączkowego, a także pozytywnie wpływa na leczenie kontuzji. Jest bardzo ważny dla osób, które borykają się z problemami z gruczołem tarczowym, a także z nerkami. Magnez dba również o nasz dobry nastrój.
2. Niedobór magnezu a stan psychiczny
Uzupełnianie poziomu magnezu jest nieodzowne zarówno w trakcie leczenia depresji, jak i w profilaktyce wielu zaburzeń nastroju. Na niedobory magnezu są narażone także osoby żyjące w permanentnym stresie.
A gdy magnezu w organizmie brak, mogą się pojawić:
- zmęczenie oraz senność,
- rozdrażnienie, a nawet napady agresji,
- apatia i znużenie,
- stany lękowe,
- wahania nastroju,
- stany depresyjne.
Poważne niedobory pierwiastka w organizmie mogą się manifestować także poprzez nudności czy wymioty, zaburzenia czucia w postaci drętwienia i mrowienia, a w skrajnych przypadkach może dojść do drgawek lub arytmii serca.
3. Jak uzupełniać niedobory magnezu
Niedobory magnezu pogłębia niewłaściwa dieta, a także zbyt mała ilość odpowiednio zmineralizowanej wody. Szczególnie latem, gdy panują upały, możemy szybko odczuć skutki niedoboru magnezu. A jak go uzupełnić? Magnez kryje się w produktach pełnoziarnistych, orzechach, roślinach strączkowych, a także zielonych warzywach liściastych i gorzkiej czekoladzie oraz kakao.
Zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek mają diabetycy, sportowcy, osoby zestresowane i cierpiące z powodu zaburzeń nastroju oraz kobiety w ciąży. Na magnez powinny zwrócić uwagę także osoby stosujące leki diuretyczne, suplementujące duże dawki wapnia i cynku, a także ci, którzy często sięgają po alkohol.
W takim wypadku konieczne bywa włączenie suplementacji. Szacuje się, że w Polsce na niedobory magnezu może cierpieć od 30 do nawet 60 proc. osób.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.