Trwa ładowanie...

Niehormonalna terapia menopauzy

W okresie reprodukcyjnym jajniki kobiety wytwarzają estrogen i progesteron. Hormon estrogen ma wpływ na cykl miesiączkowy kobiety i jej płodność. Ponadto wzmacnia kości. Niestety, poziom estrogenu i progesteronu spada wraz z początkiem menopauzy, powodując typowe objawy przekwitania (np. uderzenia gorąca). Symptomy menopauzy można łagodzić za pomocą hormonalnej terapii zastępczej, jednak nie wszystkie kobiety mogą z niej skorzystać. Przeciwwskazaniem do HTZ jest m.in. rak piersi. Alternatywą dla terapii hormonalnej są niehormonalne terapie menopauzy.


Najbardziej efektywną metodą kontrolowania uderzeń gorąca w okresie przekwitania jest przyjmowanie estrogenu. Gdy stosowanie hormonów jest niewskazane, warto skorzystać z innych metod. Zwykle w redukcji uderzeń gorąca wykorzystuje się leki antydepresyjne. Można sięgnąć również po leki ziołowe. Wiele kobiet stosuje preparaty z pluskwicą groniastą, ale badania kliniczne nie wykazały jeszcze ich skuteczności. Podobnie jest w przypadku innych leków ziołowych, dlatego zwykle zaleca się zachowanie ostrożności w ich przyjmowaniu.

Zobacz film: "Diagnozowanie menopauzy"

Jednym z uciążliwych objawów menopauzy jest suchość pochwy, powodująca ból podczas stosunku. Niezwykle skuteczną metodą nawilżania okolic intymnych jest aplikowanie dopochwowo estrogenu – taką terapię można kontynuować przez wiele lat, ponieważ hormon nie dostaje się do krwiobiegu i nie zwiększa ryzyka rozwoju raka piersi, zawału serca lub udaru.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Preparaty na menopauzę
Niehormonalna terapia menopauzy
Niehormonalna terapia menopauzy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza