Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Kowalski

Niekonwencjonalne metody leczenia astmy

Avatar placeholder
16.07.2013 15:14
Niekonwencjonalne metody leczenia astmy
Niekonwencjonalne metody leczenia astmy

Istnieje wiele metod niekonwencjonalnego leczenia astmy. Wśród nich wymienia się ziołolecznictwo, homeopatię, akupunkturę, jonizację powietrza, terapie manualne, speleoterapię, ćwiczenia oddechowe i wiele innych. Należy wiedzieć, że ich skuteczność, mimo licznych badań, nie została do tej pory udowodniona, częściej jest zbliżona do działania placebo. Dlatego też lekarze nie odradzają stosowania tych metod, jednak podkreślają, że nie mogą być jedyną formą terapii. Zawsze należy jednocześnie stosować terapię o udowodnionej skuteczności.

spis treści

1. Medycyna alternatywna

Istnieje wiele definicji niekonwencjonalnych terapii. Dla tego opracowania przyjmijmy, że jest to metoda o nieudowodnionej naukowo skuteczności w leczeniu danej jednostki chorobowej – astmy. Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje wszystko to, co nas otacza. Wywodzi się często ze starożytnych wierzeń i wiedzy o człowieku i otaczającym nas świecie. Jak w medycynie konwencjonalnej wszelkie rodzaje terapii różnią się skutecznością, wskazaniami i przeciwwskazaniami, do dnia dzisiejszego nie udało się jednak wskazać ich prawdziwej skuteczności i nie mogą być stosowane, jako terapia podstawowa.

Do metod niekonwencjonalnego leczenia astmy zalicza się m.in.: ziołolecznictwo, homeopatię, akupunkturę, jonizację powietrza, terapie manualne, speleoterapię, ćwiczenia oddechowe.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Niezaprzeczalnie kolebką świadomego ziołolecznictwa są starożytne Chiny. To chińczycy usystematyzowali wiele z ziół i wprowadzali je do użycia w konkretnych schorzeniach. W późniejszych czasach ziołolecznictwo rozpowszechniało się na cały świat, bardzo duży rozkwit tej metody terapii zawdzięczamy chrześcijańskim zakonnikom z czasów średniowiecza. Przez stulecia zioła były podstawową metodą łagodzącą objawy astmy. Wśród preparatów ziołowych używa się po dziś dzień: Liść Babki lancetowej (Plantaginis lanceolatae folium), Korzeń Lukrecji (Glycyrrhizae radix), Kwiatostan Lipy (Tiliae inflorescentia), Ziele Tymianku (Thymi herba), Liść Mięty piep. (Menthae piperitae folium), Liść Maliny (Rubi Idaeae folium) to tylko niektóre z ziół wykorzystywanych przez specjalistów fitoterapii. Ich działanie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów w nieznacznie nasilonych przypadkach astmy. Zioła nie mogą być stosowane samodzielnie bez terapii konwencjonalnej! Warto by każde ich użycie było skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Należy pamiętać, że część z ziół ma właściwości silnie alergizujące, co w związku ze zwiększoną skłonnością osób cierpiących na astmę i choroby alergiczne, powoduje konieczność ostrożnego ich stosowania.

2. Homeoterapia

Homeopatia jest formą uzupełniającą medycyny tradycyjnej, która opiera się na leczeniu preparatami naturalnymi. Zaliczana jest również do tzw. medycyny alternatywnej. Została wprowadzona w 1796 roku przez Samuelna Hahnemanna (1755-1843), jako rodzaj postępowania alternatywnego, opierającego się na obserwacji i doświadczeniu leczącego. Zgodnie z aktualnymi kryteriami naukowymi do chwili obecnej nie udało się udowodnić mechanizmu działania homeopatii. Racjonalna podstawa homeopatii opiera się bardziej na wielowiekowych doświadczeniach niż na wiedzy medycznej, mającej podstawy naukowe. Prawdopodobnie homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż leczenie placebo, co w związku z kosztem tej terapii stwarza wiele kontrowersji, co do jej stosowania.

3. Akupunktura

Akupunktura - galeria
Akupunktura - galeria [4 zdjęcia]

Akupunktura wspomaga leczenie niepłodności.

zobacz galerię

Akupunktura wywodzi się z Chin, a jej początki sięgają kilku tysięcy lat przed naszą erą. Popularnie uważa się, że jest to wartościowa

metoda leczenia astmy oskrzelowej . U podstaw akupunktury leżą chińskie koncepcje filozoficzne, nie zawsze zgodne z europejską koncepcją Świata.

Akupunktura polega na wkłuwaniu cienkich igieł w miejsca określone na skórze, tak zwane punkty akupunktury lub meridiany, którymi przepływa energia. Punkty te łączą się z narządami wewnętrznymi. O wyborze odpowiedniego punktu w trakcie leczenia decyduje doświadczenie osoby wykonującej zabieg lub zalecenia chińskich podręczników akupunktury. Do chwili obecnej nie opublikowano ani jednej pracy opartej na rzetelnych kryteriach naukowych, w której by wykazano większą skuteczność akupunktury niż placebo w leczeniu chorób alergicznych . Istnieją natomiast doniesienia o braku korzystnego działania akupunktury u chorych na astmę. Akupunktura nie zapobiega powysiłkowemu skurczowi oskrzeli u chorych na astmę. Nie jest też to metoda w pełni bezpieczna, ponieważ niesie ryzyko powikłań ogólnych i miejscowych. Opisano np. zgon chorego na astmę w trakcie leczenia akupunkturą.

Z tego powodu akupunkturę również należy uznać za metodę kontrowersyjną, o nieudowodnionej wartości w leczeniu astmy oskrzelowej.

4. Jonizacja powietrza

Pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie osób oddychających i znajdujących się w środowisku silnie zjonizowanego powietrza np. morskiego, znany jest od lat. Zjonizowane powietrze jest wykorzystywane we współczesnej balneologii (lecznictwo uzdrowiskowe), a także dzięki nawilżaczom z funkcją jonizacji stosowanym w domach.

Mimo, że wszyscy zdajemy sobie sprawę o pozytywnym oddziaływaniu na organizm jonizacji powietrza, nadal brakuje w pełni poprawnych merytorycznie i pozwalających bezspornie przyznać rację zwolennikom stosowania tej metody. Jonizacja powietrza wydaje się być najtańszą i najbardziej bezpieczną metodą wspomagającą leczenie astmy.

5. Speleoterapia

Speleoterapia wiąże się nierozerwalnie z pozytywnym wpływem zjonizowanego powietrza. Terapia ta polega na czasowym przebywaniu w specyficznym mikroklimacie odpowiednich grot, jaskiń i starych kopalni. W Polsce mamy możliwość korzystania z terapii w kopalniach soli w Wieliczce, Bochni, a także coraz częściej pojawiających się w miastach – sztucznych grot solnych.
Skuteczność tej terapii również nie została udowodniona naukowo, ale pozytywny wpływ, przede wszystkim na aspekt psychiczny chorych, w tym chorych na astmę, jest powszechnie uznany.

6. Metody oddechowe

Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń wspomagających tor oddychania. Dzięki odpowiedniemu oddychaniu, pacjenci potrafią lepiej radzić sobie z zaostrzeniami astmy oskrzelowej. Do najbardziej znanych metod oddechowych zalicza się elementy Jogi, a także metodę Buteyko, opracowaną przez ukraińskiego lekarza. Jest to sposób oddychania niejako "świadomego", mający na celu, przywrócenie organizmowi prawidłowych zależności w poziomach najważniejszych dla nas gazów tlenu i dwutlenku węgla. Można to osiągnąć oddychaniem przeponowym powszechnie stosowanym przez profesjonalistów używających zawodowo głosu - aktorów, piosenkarzy itp. Jest to metoda trudna do wypracowania, składająca się z wielu punktów często trudnych do osiągnięcia.

Skuteczność metod oddechowych wspomagania leczenia astmy nie została również udowodniona, ale obok balneoterapii, jest jedną z najczęściej stosowanych terapii wspomagających.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Stosowanie leków doustnych w astmie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze