Trwa ładowanie...

Niepełny wzwód - przyczyny i leczenie słabej erekcji

Niepełny wzwód to wstydliwy problem, który dotyczy wielu mężczyzn. Kłopoty ze wzwodem mogą być spowodowane czynnikami organicznymi (m.in. chorobami prącia i chorobami somatycznymi, przyjmowanymi lekami) oraz uwarunkowaniami psychogennymi (np. obawą przed niesprawdzeniem się w roli kochanka, stresem, urazami z dzieciństwa). Na czym polegają problemy z erekcją? Czym może być spowodowany brak wzwodu lub niepełny wzwód? Problemy z erekcją - gdzie się udać?

spis treści

1. Problemy ze wzwodem

Co to jest wzwód? Erekcja, czyli męski wzwód to gotowość penisa do odbycia stosunku seksualnego, zauważalne jest jego usztywnienie (tzw. twardy penis) i zwiększenie rozmiaru. Wzwód penisa pozwala na wprowadzenie go do pochwy.

Zobacz film: "Problemy ze wzwodem"

Zaburzenia erekcji to poważny problem, który dotyczy wielu mężczyzn w różnym wieku. Szacuje się, że może on występować aż u 1,5 miliona osób w Polsce, choć wiele z nich nigdy nie ujawniło swojego problemu z potencją i nie udało się z nim do seksuologa.

Zaburzenia erekcji u mężczyzn mogą dotyczyć m.in krótkiej erekcji, przedwczesnej erekcji, przedwczesnego wytrysku, braku wzwodu czy niepełnego wzwodu. Ten ostatni problem jest złożonym zjawiskiem o różnorakich przyczynach.

2. Niepełny wzwód - przyczyny

Za niepełny wzwód penisa odpowiadają czynniki psychogenne i organiczne. Psychogenne przyczyny zaburzeń erekcji, które odpowiadają za słaby wzwód (słabą erekcję) to:

Jeśli chodzi o organiczne przyczyny zaburzeń erekcji (przyczyny problemów z erekcją) to należą do nich:

3. Jak wygląda niepełny wzwód?

Pełna erekcja (prawidłowy wzwód) to maksymalne usztywnienie i powiększenie członka. Penis we wzwodzie (penis w erekcji) umożliwia odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego dla obu osób.

Niepełny wzwód to problem z penisem, polegający na tym, że pomimo pobudzenia jest nieco zwiotczały i mniejszy w porównaniu do penisa podczas erekcji i mocnego wzwodu.

Lekko miękki penis umożliwia odbycie aktu seksualnego, ale może utrudniać wprowadzenie członka do pochwy i osiągnięcie satysfakcji u obojga partnerów.

Brak pełnego wzwodu (niepełna erekcja) może być źródłem dyskomfortu psychicznego, obniżać pewność siebie, negatywnie wpływać na związek i utrudniać nawiązywanie głębszych relacji.

4. Jak poprawić wzwód?

Jeśli mężczyzna zauważy, że ma problemy z potencją, powinien rozpocząć walkę ze wstydliwą dolegliwością. Jak osiągnąć pełny wzwód prącia?

 • zadbaj o regularną aktywność fizyczną,
 • unikaj nałogów, a szczególnie nikotyny i alkoholu,
 • popraw sposób odżywiania,
 • więcej wypoczywaj i relaksuj się,
 • ćwicz mięśnie Kegla,
 • wykonaj szereg badań, by móc skontrolować swój stan zdrowia,
 • zmień nastawienie i oczekiwania wobec seksu - popraw relacje z partnerką, wypróbuj nowe pozycje seksualne i urozmaicaj grę wstępną,
 • porozmawiaj z partnerką o swoich kłopotach.

Jeśli wskazane powyżej działania, nie przyniosą poprawy, należy udać się do seksuologa bądź urologa i porozmawiać z nim o swoich problemach z erekcją penisa, niepełnym wzwodzie lub braku erekcji, braku wzwodu przy kobiecie.

5. Leczenie niepełnego wzwodu

Jak leczyć słabą erekcję (zaburzenia wzwodu)? Leczenie niepełnego wzwodu uzależnione przede wszystkim od przyczyny słabej erekcji, może obejmować:

 • leki przeciwdepresyjne lub środki pomagające w osiągnięciu i utrzymaniu pełnego wzwodu,
 • terapia seksualna pomocna w redukcji stresu,
 • zmiana diety i ćwiczeń w celu poprawy krążenia krwi,
 • suplementy, takie jak L-arginina, która może poprawić funkcje seksualne,
 • użycie pompy próżniowej do stymulacji wzwodu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza