Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy chorej trzustki. Część widać na skórze

Objawy chorej trzustki mogą pojawić się na skórze
Objawy chorej trzustki mogą pojawić się na skórze (Getty Images)

Choroby trzustki mogą przez długi czas nie dawać objawów. Dotyczy to m.in. raka trzustki, który u zdecydowanej większości pacjentów jest wykrywany na zaawansowanym etapie. Jako pierwsze często pojawiają się niespecyficzne objawy, które mogą występować również w przebiegu wielu innych chorób. Na co zwrócić uwagę? Jakie mogą być sygnały ostrzegawcze świadczące o chorobach trzustki?

spis treści

1. Żółtaczka - objaw ostrego zapalenia trzustki

Przewlekłe lub ostre zapalenie trzustki oraz rak trzustki to trzy najpoważniejsze i najczęstsze schorzenia dotykającego tego narządu. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki dochodzi do stopniowego zaniku trzustki, a przy ostrym zapaleniu do nagłego uszkodzenia jej miąższu. Ostre zapalenie może przebiegać gwałtownie. Wówczas najczęściej pojawiają się bóle brzucha, często także gorączka i nudności. Zmiany potwierdza wyraźny wzrost poziomu amylazy czy lipazy, czyli enzymów trzustkowych oraz nieprawidłowości w badaniach radiologicznych. Z kolei nietypowe objawy świadczące o poważnych problemach z trzustką, mogą pojawić się również na skórze.

Żółtaczka może być jednym z objawów raka trzustki
Żółtaczka może być jednym z objawów raka trzustki (Getty Images)
Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka trzustki, które ignorujemy"

- W przypadku ostrego zapalenia trzustki opisuje się sytuacje, gdzie u chorych może pojawić się żółtaczka. Wynika to z tego, że przyczyną ostrego zapalenia trzustki może być m.in. choroba dróg żółciowych. Może wystąpić także stan zapalny powodujący obrzęk, który utrudnia odpływ żółci przez drogi żółciowe przechodzące przez trzustkę - wyjaśnia prof. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Żółtaczka może być również sygnałem alarmowym, świadczącym o rozwoju raka trzustki. Wtedy mogą towarzyszyć jej dolegliwości bólowe. Zazwyczaj nie jest to jedyny symptom. Na pierwszym planie są zdecydowanie objawy bólowe - dodaje lekarz.

2. Jakie objawy mogą wskazywać na zapalenie trzustki?

U osób cierpiących na choroby trzustki mogą pojawić się również zmiany w postaci plamistej wysypki, przede wszystkim w okolicy pępka. Na tułowiu może wystąpić również tzw. sinica marmurkowata.

- Ostre zapalenie trzustki może mieć bardzo ciężki przebieg. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, w tym również do zaburzeń krzepnięcia. Właśnie w tym mechanizmie może się pojawić plamica, ale to nie jest objaw charakterystyczny dla choroby trzustki, tylko wykładnik niewydolności wielu narządów w naszym organizmie - tłumaczy prof. Eder.

W przebiegu zapalenia trzustki obserwuje się również martwicę tkanki podskórnej w postaci guzów lub grudek.

- Czasami mogą pojawić się zmiany o charakterze krwawych podbiegnięć wokół pępka lub w okolicy lędźwiowej. Mogą one wystąpić w ciężkich postaciach ostrego zapalenia trzustki przebiegającego z jakimiś powikłaniami, np. wstrząsem. Natomiast do tej pory w naszej klinice nie spotkaliśmy takich przypadków - zaznacza lekarz.

3. Zmiany skórne a rak trzustki

Zarówno przewlekłe zapalenie trzustki, jak i rak trzustki wiążą się z osłabieniem, zmniejszeniem apetytu, a w konsekwencji z wyraźnym spadkiem masy ciała.

- Pacjent z przewlekłym zapaleniem trzustki to często pacjent niedożywiony, jeżeli oczywiście choroba jest na zaawansowanym etapie, gdzie pojawiają się zaburzenia trawienia i wchłaniania. Wtedy mogą wystąpić niedobory witamin i różnych pierwiastków. To może dawać skórne manifestacje, takie, które są spotykane w przypadku niedoborów witamin. Mogą występować zmiany troficzne w obrębie śluzówek, zajady, zmiany dotyczące owłosienia - wyjaśnia prof. Eder.

Objawy związane z rakiem trzustki zależą od tego, w którym miejscu nowotwór zaatakował trzustkę. Jest to jeden z długiej listy nowotworów, które najczęściej dają charakterystyczne objawy dopiero wtedy, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium.

- Zdarzają się nowotwory trzustki, które dają zmiany rumieniowe. Rumień wędrujący może się pojawić w jednym z rzadkich nowotworów trzustki, tzw. nowotworów neuroendokrynnych - wyjaśnia ekspert. - Rumień pełzający martwiczy pojawia się wtedy przede wszystkim na kończynach, wokół ust oraz w dolnej części brzucha - dodaje lekarz.

Katarzyna Grzęda-Łozicka dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze