Trwa ładowanie...

Nietypowe przyczyny sztywności karku

Avatar placeholder
23.01.2019 14:14
Nietypowe przyczyny sztywności karku
Nietypowe przyczyny sztywności karku (123rf)

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu narzekał na bóle szyi. Sztywność karku może być bardzo uciążliwa i niebezpieczna dla naszego zdrowia. Kiedy szyja staje się mniej ruchoma, warto zastanowić się nad przyczyną tego stanu.

1. Sztywność karku - typowe przyczyny

Zazwyczaj przyczyną bólu jest zła pozycja w trakcie snu. Sztywność karku pojawia się też znacznie częściej u osób wykonujących pracę siedzącą. Mogą ją również powodować nadwyrężenia mięśni - zwłaszcza u osób uprawiających sport oraz tych, którzy podczas rozmowy, zamiast ręką to ramieniem przytrzymują telefon.

5 problemów zdrowotnych, które rozwiąże kręgarz
5 problemów zdrowotnych, które rozwiąże kręgarz [6 zdjęć]

Większość ludzi zakłada, że usługi kręgarza przydają się jedynie w przypadku problemów z karkiem i kręgosłupem.

zobacz galerię

W takich wypadkach zazwyczaj pomaga masaż i zminimalizowanie czynników powodujących ból.

2. Sztywność karku - nietypowe przyczyny

Zobacz film: "Najgorsze pozycje dla kręgosłupa. Eksperyment ortopedy"

Jeżeli jednak sztywność kartku utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, warto zastanowić się czy przyczyną nie jest poważniejsza choroba. Może to być bowiem objaw o charakterze oponowym. Łatwo to sprawdzić - wystarczy położyć się płasko na plecach i spróbować przyciągnąć brodę w kierunku klatki piersiowej. Jeżeli nie możemy tego wykonać, bo w pewnym momencie czujemy opór, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Dodatni objaw oponowy może także wskazywać na krwawienie podpajęczynówkowe, czyli stan, w którym krew przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego wypełniającego przestrzeń między oponą miękką a pajęczynówką. Krwawienie występuje zazwyczaj w skutek pękniętego tętniaka mózgu lub urazu głowy.

Sztywność karku może także występować przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bo w trakcie choroby zazwyczaj pojawiają się zmiany w odcinku szyjnym. Ból szyi może promieniować wtedy aż do nóg.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, chociaż raczej zajmuje odcinek krzyżowy-lędźwiowy, ogranicza także ruchomość odcinka szyjnego.

Może być też objawem choroby Parkinsona lub wczesnym symptomem udaru mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze