Nietypowe przyczyny sztywności karku
Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu narzekał na bóle szyi. Sztywność karku może być bardzo uciążliwa i niebezpieczna dla naszego zdrowia. Kiedy szyja staje się mniej ruchoma, warto zastanowić się nad przyczyną tego stanu.
1. Sztywność karku - typowe przyczyny
Zazwyczaj przyczyną bólu jest zła pozycja w trakcie snu. Sztywność karku pojawia się też znacznie częściej u osób wykonujących pracę siedzącą. Mogą ją również powodować nadwyrężenia mięśni - zwłaszcza u osób uprawiających sport oraz tych, którzy podczas rozmowy, zamiast ręką to ramieniem przytrzymują telefon.
W takich wypadkach zazwyczaj pomaga masaż i zminimalizowanie czynników powodujących ból.
2. Sztywność karku - nietypowe przyczyny
Jeżeli jednak sztywność kartku utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, warto zastanowić się czy przyczyną nie jest poważniejsza choroba. Może to być bowiem objaw o charakterze oponowym. Łatwo to sprawdzić - wystarczy położyć się płasko na plecach i spróbować przyciągnąć brodę w kierunku klatki piersiowej. Jeżeli nie możemy tego wykonać, bo w pewnym momencie czujemy opór, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Dodatni objaw oponowy może także wskazywać na krwawienie podpajęczynówkowe, czyli stan, w którym krew przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego wypełniającego przestrzeń między oponą miękką a pajęczynówką. Krwawienie występuje zazwyczaj w skutek pękniętego tętniaka mózgu lub urazu głowy.
Sztywność karku może także występować przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, bo w trakcie choroby zazwyczaj pojawiają się zmiany w odcinku szyjnym. Ból szyi może promieniować wtedy aż do nóg.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, chociaż raczej zajmuje odcinek krzyżowy-lędźwiowy, ogranicza także ruchomość odcinka szyjnego.
Może być też objawem choroby Parkinsona lub wczesnym symptomem udaru mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.