Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12. Wiele osób go ignoruje

Niedobór witaminy B12 może przejawiać się wieloma objawami. Jest to bowiem ważna witamina dla naszego organizmu. Przy długotrwałym niedoborze problem może stać się poważny. Wiele osób wciąż ignoruje pierwsze symptomy niedoboru.

Zobacz film: "Niedobór witaminy B12. Jakie są objawy?"

1. Niedobór witaminy B12

Witamina B12 wspiera układ nerwowy i komórki krwi, a także wspomaga replikację DNA. To właśnie dlatego jest tak ważna dla naszego organizmu. Chroni kluczowe procesy zachodzące w naszym ciele. Witaminę B12 możemy znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego (np. rybach czy mleku).

Mleko jest naturalnym źródłem witaminy B12
Mleko jest naturalnym źródłem witaminy B12

Zobacz także Obajwy niedoboru witaminy B12

Większość niedoborów tej witaminy można bardzo szybko i skutecznie leczyć, dlatego komplikacje wynikające z niedoboru występują wyjątkowo rzadko. Jednak lekarze ostrzegają, że jeśli niedobór trwa dłużej, może powodować poważne schorzenia.

2. Choroby spowodowane niedoborem witaminy B12

Jednym z najpoważniejszych problemów powodowanych przez niedobór witaminy B12 są kłopoty z układem nerwowym. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim neuropatię. Jest to stan chorobowy, który dotyka przede wszystkim nerwy - zaburza prawidłowe przewodzenie informacji ruchowych i czuciowych wewnątrz kończyny.

Ból nogi może być poważnym objawem (iStock)
Ból nogi może być poważnym objawem (iStock)

Zobacz także Anemia a dieta

Pierwszym objawem jest ból kończyn (zazwyczaj nóg), ale również ich drętwienie, mrowienie czy wrażenie osłabienia. Wśród metod leczenia objawów neuropatii wymienia się przede wszystkim masaż i rehabilitację. Pozwalają one na doraźną ulgę, a także zwiększają zakres ruchów.

3. Źródła witaminy B12

Ze względu na to, że niedobór witaminy B12 powodowany jest przez niewłaściwą dietę, osoby, które doświadczają braku tej witaminy powinny wprowadzić kilka zmian do swoich nawyków żywieniowych.

Przede wszystkim w codziennym menu powinno znaleźć się więcej mięsa, ryb, produktów mlecznych i jaj.

Osoby, które są na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinny kontrolować poziom witaminy B12 za pomocą odpowiedniej suplementacji.

Warto pomyśleć o włączeniu ryb do diety (iStock)
Warto pomyśleć o włączeniu ryb do diety (iStock)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.