Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw udaru mózgu. Mało kto kojarzy go z tym schorzeniem

Avatar placeholder
26.02.2023 20:54
Chorobę poprzedzać mogą także nietypowe symptomy takie jak np. wymioty.
Chorobę poprzedzać mogą także nietypowe symptomy takie jak np. wymioty. (Getty Images)

Większości osób udar mózgu kojarzy się z nagłym drętwieniem lub osłabieniem mimiki twarzy, ramienia lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała. Tymczasem chorobę poprzedzać mogą także nietypowe symptomy takie jak np. wymioty.

spis treści

1. Kiedy wymioty mogą oznaczać udar?

Lekarze alarmują, że udar mózgu pojawia się u coraz młodszych osób. Ponad milion osób rocznie w Europie doświadcza udaru mózgu, z czego udar niedokrwienny stanowi około 80 proc. wszystkich przypadków. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że rocznie udar niedokrwienny mózgu dotyka ponad 70 tys. Polaków.

Niedokrwienny udar mózgu to rodzaj udaru, który występuje, gdy niedokrwienie (brak dostatecznego przepływu krwi) dotyka mózg. Niedokrwienny udar mózgu stanowi około 87 proc. wszystkich przypadków udarów mózgu.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Najczęstszą przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu jest zator tętnicy mózgowej, który powstaje, gdy skrzepy krwi lub inne cząstki utkną w tętnicy mózgowej i uniemożliwiają przepływ krwi. Inną przyczyną jest zwężenie tętnicy mózgowej z powodu choroby naczyń, która może powodować odkładanie się blaszek cholesterolowych na ścianach tętnic, zmniejszając przepływ krwi.

Objawy niedokrwiennego udaru mózgu zależą od obszaru mózgu, który jest dotknięty brakiem krwi, ale zwykle obejmują:

  • nagłe osłabienie lub drętwienie po jednej stronie ciała,
  • trudności w mówieniu,
  • zaburzenia widzenia,
  • trudności z chodzeniem,
  • zawroty głowy,
  • silny ból głowy,
  • utratę równowagi.

Mniej typowym objawem są wymioty, które mogą być konsekwencją udaru, zwłaszcza gdy dotknie on obszar mózgu kontrolujący nudności i wymioty. Ponadto silne wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, co zwiększa ryzyko udaru lub pogarsza skutki już istniejącego udaru.

W przypadku podejrzenia udaru mózgu, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Czas jest kluczowy, a szybkie leczenie może znacznie zwiększyć szansę na pełne wyleczenie i zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze