Niezawodny przepis na bezsenność. Większość z nas tak robi
Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z Indiana University, patrzenie na zegarek przed zaśnięciem może nasilać problemy z zasypianiem. Jednak wystarczy jedna niewielka zmiana, by znacząco poprawić jakość snu. Jaka?
1. Patrzenie na zegarek może zaostrzać bezsenność
Jakościowy i długi sen jest niezbędny dla dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Eksperci są zgodni, że osoby dorosłe powinny spać 7-8 godzin na dobę. Niestety, zaburzenia snu dotyczą coraz większej liczby osób. Szacuje się, że na świecie na bezsenność cierpi od 4 do 22 proc. dorosłych.
Niska jakość snu, częste budzenie się, kłopoty z zaśnięciem - to powszechne problemy, które mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jednak eksperci z Indiana University zwracają uwagę szczególnie na jeden szkodliwy nawyk. Uczeni są zdania, że zasypianie utrudnia częste patrzenie na zegarek.
2. Badanie objęło prawie 5 tys. osób
Badanie, które nadzorował Spencer Dawson, adiunkt i zastępca dyrektora szkolenia klinicznego na Indiana University, objęło prawie 5 tys. osób. Eksperci przeanalizowali przypadki pacjentów, którzy zgłosili się do kliniki snu. Uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące poziomu bezsenności, przyjmowanych środków nasennych, nawyków przed snem, w tym monitorowania czasu snu.
Analiza ankiet wykazała, że monitorowanie czasu nasila objawy bezsenności. Ma też wpływ na stosowanie leków nasennych, ponieważ w miarę narastania frustracji związanej z bezsennością, ludzie częściej sięgają po środki nasenne, które pozwalają im lepiej kontrolować sen.
Eksperci zalecają więc, by osoby zmagające się z bezsennością, zrezygnowały z nawyku monitorowania czasu.
3. Hormon stresu przyczyną bezsenności
Zdaniem uczonych częste patrzenie na zegarek może powodować niespokojne myśli, niepokój i stres. A uwolniony hormon stresu utrudnia ponowne zaśnięcie.
- Ludzie martwią się, że nie śpią odpowiednio długo, zaczynają obliczać, ile czasu zajmie im ponowne zaśnięcie i kiedy muszą wstać. To nie jest aktywność, która pomaga w zasypianiu. Im bardziej jesteś zestresowany, tym trudniej ci zasnąć – podsumował Dawson.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.