Trwa ładowanie...

Nigdy nie łącz tych leków z alkoholem. Chodzi nie tylko o środki na receptę

Wysypka, przyspieszone bicie serca, a nawet wymioty - takie mogą być skutki połączenia furaginy z alkoholem
Wysypka, przyspieszone bicie serca, a nawet wymioty - takie mogą być skutki połączenia furaginy z alkoholem (Getty Images)

- Nigdy nie łącz furaginy z alkoholem - ostrzega farmaceutka Anna Wyrwas, która prowadzi w mediach społecznościowych konto "Będąc młodym farmaceutą". - Mogą się pojawić zaburzenia rytmu serca, czerwone wykwity skórne, uczucie gorąca, pocenie się, lęk, nudności czy nawet wymioty - ostrzega ekspertka.

spis treści

1. Dlaczego nie można łączyć furaginy z alkoholem?

Przy okazji majówki Anna Wyrwas zwraca uwagę na problem łączenia leków z alkoholem. Farmaceutka przyznaje, że lata temu sama popełniła ten błąd i w trakcie leczenia furaginą wypiła piwo. Skutki pamięta do dziś. - Już w połowie butelki czułam się tak, jakbym wypiła tych piw z pięć. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, dlaczego tak się stało, skojarzyłam to dopiero po latach - będąc już studentką farmacji - relacjonuje we wpisie opublikowanych na Instagramie.

Wysypka może być jedną z konsekwencji łączenia furaginy z alkoholem
Wysypka może być jedną z konsekwencji łączenia furaginy z alkoholem (FB @Będąc Młodym Farmaceutą)
Zobacz film: "Unikaj tych alkoholi. Wyeliminuj ryzyko cukrzycy"

Furagina jest jednym najpopularniejszych leków stosowanych podczas zakażeń dolnych dróg moczowych. Okazuje się, że jej połączenie, nawet z niewielką dawką alkoholu, może mieć bardzo przykre konsekwencje. Furagina ma zły wpływ na metabolizm alkoholu.

(FB @Będąc Młodym Farmaceutą)

"Wypiłam jednego drinka dwie godziny po zażyciu furaginy i myślałam, że umrę. Akcja serca przyspieszona na maksa, tętno chyba ze 150".

"Jestem na kuracji furaginum, wypiłam zaledwie jedno piwo, zrobiłam się strasznie czerwona na buzi i dekolcie, było mi słabo, nie mogłam złapać oddechu i serce biło mi strasznie szybko".

(Instagram @mlodyfarmaceuta)

Zaczerwienienie twarzy spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, przyspieszone bicie serca, nadmierna potliwość oraz nudności, a nawet wymioty - takie mogą być skutki toksycznego połączenia. Objawy mogą się utrzymywać nawet przez kilka godzin.

- Dzieje się tak dlatego, że furagina hamuje metabolizm alkoholu etylowego wywołując tak zwany efekt disulfiramowy. Dochodzi wówczas do kumulacji aldehydu octowego w organizmie i stąd też te niefajne objawy - wyjaśnia Anna Wyrwas.

2. Alkohol i leki - jak groźne mogą być konsekwencje?

Dr Magdalena Krajewska przypomina, że groźne konsekwencje dla zdrowia może mieć również spożywanie alkoholu z lekami, które są dostępne bez recepty (OTC).

- Ludzie boją się łączyć leki na receptę z alkoholem, a bez problemu piją alkohol przyjmując furaginę czy paracetamol, które są dostępne bez recepty - alarmuje dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinny, znana w internecie jako "InstaLekarz".

- Na opakowaniu nawet może nie być informacji o tym, że nie można łączyć go z alkoholem. Są leki, przy których powinniśmy być szczególnie ostrożni, jak paracetamol. Bardzo często o tym zapominamy, bo jest dostępny bez recepty. Na opakowaniu jest wyraźnie napisane, że alkohol nasila toksyczne działanie paracetamolu na wątrobę i może to prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań - przypomia dr Krajewska.

- Jeżeli bierzemy leki - nie pijemy. Tu nie ma żartów - mówi jasno dr n. farm. Leszek Borkowski, były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie. - Alkohol przede wszystkim zwiększa wchłanialność leków. W uproszczeniu: połączenie leku z alkoholem doprowadza do tego, że lek jest wchłaniany w większej ilości, która może powodować zatrucie organizmu - wyjaśnia.

Dr Leszek Borkowski podkreśla, że najbardziej zagrożone są osoby przyjmujące leki z powodu chorób przewlekłych.

- Wynika to z tego, że osoba, która przyjmuje leki przewlekle ma "ustawiony poziom leku w organizmie" na określonej wysokości. Wprowadzenie alkoholu u takich osób jest rujnowaniem tego wszystkiego, do czego przyzwyczaił się organizm, a jak organizm dostaje coś, do czego nie jest przyzwyczajony, to się buntuje jak dziecko - obrazowo wyjaśnia farmakolog.

3. Nigdy nie stosuj go na kaca

Dr Krajewska przypomina również, żeby nie leczyć kaca paracetamolem.

- Ten błąd popełnia wiele osób, kiedy mamy kaca bierzemy paracetamol, a przecież wtedy często jesteśmy jeszcze pod wpływem alkoholu - zauważa lekarka.

Połączenie paracetamolu z alkoholem może doprowadzić nawet do ciężkiego uszkodzenia wątroby. W takich sytuacjach znacznie bezpieczniej sięgnąć po ibuprofen.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze