"Nigdy w życiu nie paliłam". Aktorka zdradza, co ujawniło raka płuc
Kate Micucci, aktorka i komiczka, która wystąpiła w "Teorii Wielkiego Podrywu", zdradziła, że zdiagnozowano u niej raka płuc. 43-latka przeszła niedawno operację i jest w trakcie rekonwalescencji. Wyznała, że nowotwór wyłapano u niej dzięki badaniu krwi.
1. "Miałam wczoraj operację związaną z rakiem płuca"
Kate Micucci, 43-letnia gwiazda, aktorka, którą polscy widzowie kojarzą głównie z "Big Bang Theory", czyli "Teorii wielkiego podrywu", opublikowała poruszające nagranie w mediach społecznościowych.
W "Sick Toku", jak nazwała filmik, przyznała, że zmaga się z rakiem płuc. To podstępny nowotwór, który może dawać mylące objawy tj.:
- chrypka,
- ból gardła,
- przewlekły kaszel,
- krwioplucie,
- duszności,
- dysfagia, czyli zaburzenia połykania,
- tzw. palce pałeczkowate.
Serialowa dziewczyna Raja, Lucy, mówi wprost, że w jej przypadku do rozwoju choroby nie doprowadziły papierosy.
- Miałam wczoraj operację związaną z rakiem płuca. Wyłapali tę chorobę bardzo wcześnie, choć to dziwne, ponieważ ja nigdy w życiu nie paliłam papierosów - podkreśla.
Szacuje się, że w 80-90 proc. przypadków za chorobę odpowiada palenie papierosów, jednak do uznanych czynników ryzyka należy też bierne palenie, czynniki genetyczne czy narażenie na substancje toksyczne jak azbest.
@katiemicucci An update on what I’ve been up to. 🫁 #sicktok #hospital #imokay #solucky #sendinglove ♬ original sound - Katemicucci
- Byłam zaskoczona, ale myślę, że to po prostu się zdarza. Najlepszą informacją jest to, że wcześnie go wykryli, usunęli i czuję się dobrze - informuje swoich fanów Kate Micucci.
Dodaje, że to była "krótka przeprawa", ale przed nią jeszcze kilkutygodniowa rekonwalescencja.
2. Rak płuc. Jakie badania mogą go wykryć?
Rak płuc należy do najczęściej rozpoznawanych nowotworów: aż 1,6 mln osób każdego roku słyszy diagnozę, niemal półtora miliona umiera. Wysoka umieralność jest skutkiem późnego rozpoznania. W Polsce we wczesnej fazie raka płuc diagnozuje się u zaledwie 20 proc. chorych.
Micucci przyznaje, że życie uratowało jej rozpoznanie nowotworu na wczesnym etapie. Jak to się stało, że diagnoza padła w odpowiednim momencie? To właśnie zainteresowało internautów. Jak napisała aktorka i komiczka w jednym z komentarzy, że uratowało ją badanie krwi.
"Poszłam więc do lekarza, który wykonał kilka badań. Zrobili prześwietlenie klatki piersiowej i tam zauważyli plamkę na płucach" - wyjaśnia.
Warto dodać, że nie ma jednego badania krwi, które mogłoby potwierdzić raka płuc, natomiast morfologia obwodowa może dać podejrzenie obecności nowotworu. Np. o chorobie nowotworowej może świadczyć wysoki poziom CRP, tzw. białka ostrej fazy.
"To było CRP… nie jestem pewna, co to dokładnie, ale myślę, że to oznacza, że gdzieś jest stan zapalny" - wyjawiła Micucci.
W ramach wstępnej diagnostyki nowotworu płuc wykorzystuje się też takie badania laboratoryjne, jak ocena układu krzepnięcia oraz badania biochemiczne, tj. stężenie w surowicy kreatyniny, mocznika, sodu, potasu, wapnia, bilirubiny, transaminaz, fosfatazy zasadowej, LDH i glukozy.
Ostateczne rozpoznanie przynoszą jednak inne badania, m.in. RTG czy TK klatki piersiowej, ocena plwociny pod kątem histologicznym czy bronchoskopia.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.