Nilogrin – skład, wskazania, działanie i przeciwwskazania
Nilogrin to lek, który wywiera korzystny wpływ na krążenie mózgowe oraz metabolizm mózgu, hamuje również zlepianie się płytek krwi. To pozwala na zwiększenie wykorzystania tlenu i glukozy przez komórki mózgowe. Jakie są wskazania do jego stosowania?
1. Co to jest Nilogrin?
Nilogrin to lek o działaniu rozszerzającym naczynia oraz hamującym agregację płytek krwi. Zawiera nicergolinę. Jest dostępny na receptę. Wdraża się je, gdy dokucza łagodne oraz umiarkowane otępienie.
Nicergolina to syntetyczna pochodna alkaloidów sporyszu o wielokierunkowym działaniu na metabolizm mózgu oraz krążenie mózgowe i obwodowe. Substancja rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu ułatwia przepływ krwi, także przepływ krwi w mózgu oraz zużycie tlenu i glukozy w tkance mózgowej. Zwiększa też elastyczność naczyń i zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi. Działa również przeciwhistaminowo, przeciwserotoninergicznie i przeciwcholinergicznie.
Po doustnym podaniu nicergolina wchłania się szybko i niemal całkowicie z przewodu pokarmowego. Jest wydalana głównie przez nerki, w mniejszym stopniu z kałem.
Nilogrin – zamienniki i preparaty
Nilogrin to tabletki powlekane dostępne w różnych dawkach i wielkości opakowań. W aptekach można kupić:
- Nilogrin 10 mg 30 tabletek,
- Nilogrin 10 mg 50 tabletek,
- Nilogrin 10 mg 60 tabletek,
- Nilogrin 30 mg 30 tabletek.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające nicergolinę to:
- Nicergolin (tabletki),
- Nicerin (tabletki powlekane),
- Sermion (tabletki drażowane), Sermion (tabletki powlekane).
2. Wskazania do stosowania leku Nilogrin
Wskazaniami do stosowania leku Nilogrin są zaburzenia krążenia mózgowego i metabolizmu mózgu (napady przemijającego niedokrwienia mózgu, zaburzenia pamięci i koncentracji), jak również zaburzenia krążenia obwodowego.
To głównie zmiany krążenia na tle cukrzycowym (choroba Buergera czy choroba Raynauda), niedostateczne dokrwienie mózgu (objawem są bóle głowy, szum w uszach i zaburzeniami wzroku, chwiejność emocjonalna, zaburzenia pamięci) czy choroby związane z niedostateczną cyrkulacją krwi w oku, również łagodne powiększenie prostaty.
3. Dawkowanie leku Nilogrin
Nilogrin przyjmuje się doustnie. Jeśli chodzi o dawkowanie, ustala je lekarz – dobiera się je indywidualnie. Standardowa dawka wynosi od 5 do 10 mg stosowanych 2 lub 3 razy dziennie (1-2 tabletki 10 mg 3 razy dziennie lub 1-2 tabletki 30 mg w regularnych odstępach czasu przed jedzeniem).
U pacjentów, u których nicergolina powoduje trudności w zasypianiu lub bezsenność, tabletki podaje się rano i po południu, nigdy wieczorem.
Po jakim czasie działa Nilogrin? Leczenie jest długotrwałe, trwa co najmniej pół roku. Po tym czasie należy weryfikować celowość dalszej terapii.
4. Przeciwwskazania do stosowania leku Nilogrin
Nilogrin jest lekiem, który nie może być stosowany w każdej sytuacji, u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na substancję czynną bądź substancje pomocnicze preparatu, także ostry krwotok mózgowy, ciąża i okres karmienia piersią. Leku nie należy stosować u dzieci.
Ponieważ różne choroby i stosowane leki mogą stanowić przeciwwskazanie bądź wskazanie do zmiany dawkowania produktu, należy o nich poinformować lekarza przed rozpoczęciem leczenia. Szczególnie ważne są wrzody żołądka lub dwunastnicy i niskie ciśnienie krwi, skłonność do ortostatycznych spadków ciśnienia tętniczego, świeży zawał serca oraz ciężka bradykardia, także leki: a-andrenolityczne oraz b-andrenolitykmi.
5. Nilogrin – skutki uboczne
Z leczeniem Nilogrin wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak uderzenia krwi do głowy, mdłości, złe samopoczucie, zawroty głowy, podniecenie, bezsenność, wrzód żołądka, biegunka. Rzadziej jest to spadek ciśnienia tętniczego i zawroty głowy, senność lub bezsenność, dolegliwości żołądkowe, zaczerwienienie skóry. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera ulotka dołączona do opakowania.
Czy Nilogrin jest bezpieczny? Tak, pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza i środków ostrożności. Stosując Nilogrin trzeba pamiętać, że lek może:
- ograniczać zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych,
- nasilać działanie leków przeciwnadciśnieniowych, przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych,
- potęgować wpływ alkoholu na organizm ze względu na możliwość zwiększenia działań niepożądanych na ośrodkowy układ nerwowy (podczas leczenia niergoliną nie należy spożywać alkoholu).
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.