Nocne poty po szczepieniu przeciwko COVID-19. Czy powinny nas zaniepokoić?
Nocne poty to nowy "efekt uboczny" zgłaszany po szczepieniach przeciwko COVID-19. Pacjenci narzekają na ogromną potliwość przez jedną lub dwie noce po przyjęciu szczepionki. Lekarze tłumaczą, z czego może wynikać to zjawisko i czy jest groźne.
1. Nocne poty po szczepieniu przeciwko COVID-19
- Kiedy się obudziłam, wyglądałam tak, jakbym wyszła z kąpieli - opowiada 33-letnia Joanna, która była zaszczepiona preparatem Pfizera.
- Całe czoło i ciało miałem zlane potem, musiałem się przebierać kilka razy w ciągu nocy. Do tego byłem bardzo słaby, aż do zawrotów głowy - przyznaje 40-letni Piotr, który był z kolei zaszczepiony wakcyną Johnson & Johnson.
Nocne poty to jeden z objawów zgłaszanych przez osoby, które były zaszczepione przeciwko COVID-19. O nocnych potach możemy mówić wtedy, kiedy w czasie snu pocimy się tak bardzo, że musimy zmieniać ubrania, a nawet pościel, mimo że temperatura otoczenia nie jest wysoka. Reakcja jest jednym z odczynów poszczepiennych, które mogą wystąpić po podaniu wszystkich z czterech dostępnych na rynku preparatów.
- Zdarzają się takie przypadki, ale rzadko jest to jedyny objaw zgłaszany przez pacjentów w sytuacji, kiedy w ogóle dochodzi do jakiś NOP-u. Jeżeli taka nadmierna potliwość występuje bezpośrednio po podaniu wakcyny, to w większości przypadków będziemy to uznawać za efekt związany ze szczepieniem. Czasem będzie to wymagało diagnostyki, kiedy te objawy by się przedłużały albo nasilały - wyjaśnia dr Michał Sutkowski, prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
- Nocnym potom zwykle towarzyszy zwyżka temperatury, ale pacjenci w środku nocy nie zawsze to zauważają, nie zawsze mierzą temperaturę. Z moich obserwacji wynika, że to nie jest częsta dolegliwość. Zdecydowanie częstszy jest ból lub zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia i ogólnie złe samopoczucie, zmęczenie - mówi lekarz.
2. Jakie są przyczyny wystąpienia nocnych potów po szczepieniu?
Nocne poty pojawiają się w przebiegu różnych infekcji i najczęściej występują z gorączką. Organizm wykorzystuje mechanizm pocenia do termoregulacji. Dr Łukasz Durajski uspokaja pacjentów, u których po szczepieniu pojawi się taka dolegliwość i tłumaczy, że jest to normalna reakcja i nie powinniśmy się nią martwić.
- To wynika z tego, że układ immunologiczny po prostu działa, organizm zaczyna się bronić. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nie mamy gorączki, nie stwierdzamy temperatury, to pewnie w rzeczywistości ona wzrasta, bo organizm uruchamia całą kaskadę produkcji przeciwciał. Wszystkie czynniki, które biorą udział w tej produkcji, mogą powodować odczucie walki z wirusem - tłumaczy dr Łukasz Durajski, rezydent pediatrii, ekspert medycyny podróży.
Nocne poty mogą być również wynikiem reakcji na silny stres. Mogą wystąpić również jako efekt uboczny niektórych leków, m.in. środków przeciwgorączkowych, leków na nadciśnienie i przeciwdepresyjnych. Jeżeli nocne poty utrzymują się przez dłuższy czas lub nawracają, wymaga to konsultacji z lekarzem, bo mogą być związane z poważniejszymi schorzeniami lub zaburzeniami, niezależnymi od szczepień.
Możliwe przyczyny nocnych potów:
- menopauza,
- ciąża,
- zaburzenia lękowe,
- gruźlica,
- AIDS,
- białaczka,
- borelioza,
- chłoniak,
- rak trzustki
- zastoinowa niewydolność serca,
- hipoglikemia,
- zespół POEMS,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- eozynofilowe zapalenie płuc,
- cukrzyca,
- nadczynność tarczycy,
- choroba refluksowa,
- bruceloza,
- choroba kociego pazura,
- infekcyjne zapalenie wsierdzia,
- histoplazmoza,
- olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic,
- zakażenie wirusem Epstein-Barr,
- zakażenie cytomegalowirusem (cytomegalia),
- zespół lęku napadowego,
- zespół stresu pourazowego,
- obturacyjny bezdech senny.
3. Ile do tej pory odnotowano NOP-ów po szczepieniu przeciwko COVID-19?
Poważne powikłania po podaniu szczepionek przeciwko koronawirusowi zdarzają się wyjątkowo rzadko. Do tej pory do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono łącznie 8395 niepożądanych odczynów poszczepiennych (dane do 15.05.21 r.), z czego 1308 miało poważną lub ciężką postać.
Większość zgłaszanych dolegliwości ma charakter łagodny. To przede wszystkim gorączka, ból i zaczerwienienie w miejscu wkłucia, które znikają po 1-2 dniach od szczepienia.
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce jedną dawką zaszczepiono 11 664 606 osób, a dwoma 4 642 010 (stan z 18 maja).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.