Trwa ładowanie...

Norowirus atakuje zimą. Jak uniknąć zakażenia?

Norowirus najczęściej atakuje zimą. Bywa nazywany "zimową chorobą żołądka" lub "grypą żołądkową". Jego charakterystyczne objawy to wymioty, biegunka i wysoka gorączka. Jak uniknąć zarażenia?

spis treści

1. Nudności objawem norowirusów

Na nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe w Wielkiej Brytanii co roku choruje od 600 tys. do 1 mln osób – jak podaje National Health Service (NHS). W Polsce wg. danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH zarejestrowano łącznie 2688 ognisk norowirusowych w latach 2004-2008. W kolejnych latach statystyki nie były prowadzone.

Zobacz film: "Grypa kosztuje nas blisko 730 mln złotych"

Objawy choroby są dosyć gwałtowne
Objawy choroby są dosyć gwałtowne (iStock)

Norowirusy określane są czasem skrótem SRSV (small round structured viruses). Do organizmu mogą dostać się razem ze skażonym jedzeniem lub poprzez kontakt z osobą zarażoną.

Pod koniec roku - w sezonie zimowym - notuje się najwięcej zachorowań. Okres wylęgania wirusa zwykle trwa do dwóch dni. W wielu przypadkach może być niegroźny, ale bywa, że wyniszcza organizm. Szczególnie w przypadku dzieci, które narażone są na szybkie odwodnienie.

2. Jak rozpoznać grypę żołądkową?

Najczęściej pierwszym sygnałem, że norowirus dostał się do naszego organizmu są nudności. Pojawiają się one dzień lub dwa od momentu zakażenia. Potem dochodzą wymioty i biegunka, którym może towarzyszyć gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza. Wiele osób skarży się też w tym czasie na ból głowy, rąk oraz nóg.

Gorączka i ból brzucha to najczęstsze objawy
Gorączka i ból brzucha to najczęstsze objawy (iStock)

Wirus przebywa w organizmie jeszcze do 3 dni po ustąpieniu nieprzyjemnych objawów, dlatego zaleca się, żeby dzieci w tym okresie przebywały w domu. W ich przypadku choroba może przedłużyć się do tygodnia.

Właściwie każdy może mieć kontakt z norowirusem, ale nie u każdego wywoła on nieprzyjemne objawy ze strony żołądka i jelit. W tym przypadku ważne jest to, jaką odporność ma dana osoba.

3. Norowirus - drogi zakażenia

Eksperci z The Centre for Disease Control (CDC) w Stanach Zjednoczonych zauważają, że wirus bardzo łatwo się przenosi. Żeby się zarazić, wystarczy mieć kontakt z zarażoną osobą lub zjeść np. nieumyty owoc, który był dotykany przez chorego. Tutaj nie bez znaczenia jest higiena przygotowywania posiłków, jak i higiena osobista, czyli mycie rąk po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do mieszkania czy przed jedzeniem.

Zaleca się stosowanie środków do dezynfekcji
Zaleca się stosowanie środków do dezynfekcji (iStock)

Zaleca się, żeby podróżujący środkami komunikacji miejskiej używali środków dezynfekujących. Chociaż zdaniem ekspertów, najskuteczniejsze jest po prostu mycie rąk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza