Trwa ładowanie...

Nowe objawy małpiej ospy. Na to najczęściej skarżą się chorzy

 Katarzyna Prus
29.07.2022 13:10
Naukowcy wskazują na nowe objawy małpiej ospy
Naukowcy wskazują na nowe objawy małpiej ospy (Getty Images)

Ból odbytu i obrzęk prącia to nowe objawy, które zgłaszają chorzy na małpią ospę. Najnowsze brytyjskie badania dowodzą, że symptomy choroby różnią się od tych, które pojawiały się podczas poprzednich epidemii w Afryce.

spis treści

1. Małpia ospa - nowe objawy

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie "BMJ" wskazują na "bezprecedensową transmisję wirusa małpiej ospy przez społeczność homoseksualistów, biseksualistów i innych mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami".

Lekarze apelują, żeby przed kontaktami seksualnymi sprawdzić czy na skórze nie ma objawów małpiej ospy
Lekarze apelują, żeby przed kontaktami seksualnymi sprawdzić czy na skórze nie ma objawów małpiej ospy (Getty Images)
Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazała wcześniej, że ok. 98 proc. zachorowań było wykrytych w tych środowiskach. W ubiegłym tygodniu ogłosiła też globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy (liczba zachorowań na całym świecie przekroczyła 19 tys.).

Naukowy przeanalizowali 197 potwierdzonych przypadków małpiej ospy w centrum chorób zakaźnych w Londynie w okresie od maja do lipca 2022 roku.

Spośród tych pacjentów 71 miało ból odbytu, 31 obrzęk prącia, 22 pojedynczą zmianę, a 9 obrzęk migdałków. To nowe objawy, które nie pojawiały się podczas poprzednich epidemii małpiej ospy w Afryce.

2. Tak można się zarazić

Lekarze przypominają, że małpią ospą można się zarazić poprzez bliski kontakt fizyczny, m.in. podczas seksu. Do zarażenia może dojść także w przypadku używania przedmiotów, z których korzystał wcześniej zakażony np. ręczników czy prześcieradła. Chory może również zarażać kichając lub kaszląc.

Medycy apelują, aby przed kontaktami seksualnymi sprawdzić czy na skórze nie ma charakterystycznych objawów małpiej ospy (wysypka i pęcherze), a w razie wątpliwści co do swojego stanu zdrowia, izolować się do czasu konsultacji z lekarzem i diagnozy.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze