Nowe odkrycia dotyczące rekonwalescencji po wstrząsie mózgu

Przebyty wstrząs mózgu wymaga odpowiedniego wypoczynku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że bardziej aktywne, ukierunkowane podejście może zapewnić lepsze efekty rekonwalescencji w przypadku niektórych pacjentów, jak donosi specjalny artykuł w grudniowym numerze „Neurosurgery” w czasopiśmie urzędowym „Congress of Neurological Surgeons”.

"Dopasowane zabiegi do konkretnych objawów, zaburzeń i profili klinicznych mogą przyczyniać się do poprawy zdrowia po wstrząsie mózgu" -  zgodnie twierdzi panel ekspertów medycznych i innych.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, panel cytuje coraz więcej dowodów, że "wiele strategii aktywnej rehabilitacji" może być bardziej skuteczne niż zwykle zalecany odpoczynek dla każdego pacjenta ze wstrząsem mózgu. Michael W. Collins, lekarz z Uniwersytetu w Pittsburghu jest głównym autorem nowego raportu.

Panel ekspertów, wraz z dr Collins’em i zespołem spotkał się na konferencji, która odbyła się w Pittsburghu w 2015 roku.

Uczestnicy konferencji wypowiadali swoje zdanie wobec serii sprawozdań dotyczących bieżących i zmieniających się strategii leczenia wstrząsu mózgu. Obecne metody stawiają na szybki powrót do zdrowia dzięki uprawianiu sportu lub innych aktywności fizycznych. Po ustalonym czasie fizycznego i psychicznego odpoczynku, pacjent stopniowo ma powracać do codziennych czynności i zajęć.

Naukowcy podczas dyskusji stwierdzili zgodnie, że nie ma wystarczających dowodów na to, że takie działania przyniosą pożądane efekty w stosunku do każdego pacjenta.

Wstrząs mózgu charakteryzuje się różnymi objawami i różnym profilem klinicznym upośledzenia. Dlatego też, według dr Collins’a i pozostałych badaczy, proces rekonwalescencji powinien być dostosowany do ciężkości urazu i powinien być zmienny na podstawie czynników modyfikujących.

Wstępne badania sugerują, że leczenie aktywnością fizyczną może być rozpoczęte wcześnie po wstrząsie, a dopasowanie ukierunkowanych zabiegów do profilu klinicznego pacjenta może poprawić regenerację.

Na przykład, niektórzy pacjenci mogą otrzymywać zindywidualizowane zalecenia, aby pomóc im w powrocie do szkoły lub pracy. Inni mogą otrzymywać leki wskazane do leczenia niektórych objawów i upośledzeń związanych z udarem.

Jednak do tej pory, niewiele jest wysokiej jakości badań, które mogłyby wspierać konkretne zabiegi lub leki, które mogą być indywidualnie dopasowywane do pacjenta. Panel ekspercki podkreśla potrzebę wykonania dalszych badań w poszczególnych obszarach, zwłaszcza potrzebę  prospektywnego badania konkretnych zabiegów w różnych punktach czasowych po wstrząsie.

"Żadna strategia leczenia nie będzie skuteczna dla wszystkich chorych po wstrząśnieniu mózgu ze względu na zindywidualizowane szkody i ich kliniczne następstwa" – twierdzą dr Collins wraz z  współautorami.

Jak poprawić wydajność mózgu?

Badania wykazują, że osoby biegłe w przynajmniej jednym obcym języku mogą opóźnić u siebie rozwój choroby Alzheimera nawet o 5 lat. Taka praktyka pozwala...

„Potrzebne są dalsze badania dotyczące oceny profili klinicznych biomarkerów oraz skuteczności zabiegów” - mówią naukowcy.

Panel ma nadzieję, że ich doświadczenie przyczyni się do zwiększenia świadomości tego, że nie wszystkie udary są takie same i że dla niektórych pacjentów, leczenie oparte na indywidualnych profilach klinicznych może być bardziej skuteczne niż przewidziany dotychczas wypoczynek.

Natalia Kulik, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...