Trwa ładowanie...

Nowe odkrycia dotyczące rekonwalescencji po wstrząsie mózgu

Avatar placeholder
Natalia Kulik 01.12.2016 22:11
Nowe odkrycia dotyczące rekonwalescencji po wstrząsie mózgu
Nowe odkrycia dotyczące rekonwalescencji po wstrząsie mózgu

Przebyty wstrząs mózgu wymaga odpowiedniego wypoczynku zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że bardziej aktywne, ukierunkowane podejście może zapewnić lepsze efekty rekonwalescencji w przypadku niektórych pacjentów, jak donosi specjalny artykuł w grudniowym numerze „Neurosurgery” w czasopiśmie urzędowym „Congress of Neurological Surgeons”.

"Dopasowane zabiegi do konkretnych objawów, zaburzeń i profili klinicznych mogą przyczyniać się do poprawy zdrowia po wstrząsie mózgu" -  zgodnie twierdzi panel ekspertów medycznych i innych.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, panel cytuje coraz więcej dowodów, że "wiele strategii aktywnej rehabilitacji" może być bardziej skuteczne niż zwykle zalecany odpoczynek dla każdego pacjenta ze wstrząsem mózgu. Michael W. Collins, lekarz z Uniwersytetu w Pittsburghu jest głównym autorem nowego raportu.

Naukowcy opracowują nowe metody specjalistycznej rekonwalescencji po wstrząsie mózgu
Naukowcy opracowują nowe metody specjalistycznej rekonwalescencji po wstrząsie mózgu (123rf)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Panel ekspertów, wraz z dr Collins’em i zespołem spotkał się na konferencji, która odbyła się w Pittsburghu w 2015 roku.

Uczestnicy konferencji wypowiadali swoje zdanie wobec serii sprawozdań dotyczących bieżących i zmieniających się strategii leczenia wstrząsu mózgu. Obecne metody stawiają na szybki powrót do zdrowia dzięki uprawianiu sportu lub innych aktywności fizycznych. Po ustalonym czasie fizycznego i psychicznego odpoczynku, pacjent stopniowo ma powracać do codziennych czynności i zajęć.

Naukowcy podczas dyskusji stwierdzili zgodnie, że nie ma wystarczających dowodów na to, że takie działania przyniosą pożądane efekty w stosunku do każdego pacjenta.

Wstrząs mózgu charakteryzuje się różnymi objawami i różnym profilem klinicznym upośledzenia. Dlatego też, według dr Collins’a i pozostałych badaczy, proces rekonwalescencji powinien być dostosowany do ciężkości urazu i powinien być zmienny na podstawie czynników modyfikujących.

ZOBACZ TAKŻE

Czym objawia się wstrząs mózgu?

Wstępne badania sugerują, że leczenie aktywnością fizyczną może być rozpoczęte wcześnie po wstrząsie, a dopasowanie ukierunkowanych zabiegów do profilu klinicznego pacjenta może poprawić regenerację.

Na przykład, niektórzy pacjenci mogą otrzymywać zindywidualizowane zalecenia, aby pomóc im w powrocie do szkoły lub pracy. Inni mogą otrzymywać leki wskazane do leczenia niektórych objawów i upośledzeń związanych z udarem.

Jednak do tej pory, niewiele jest wysokiej jakości badań, które mogłyby wspierać konkretne zabiegi lub leki, które mogą być indywidualnie dopasowywane do pacjenta. Panel ekspercki podkreśla potrzebę wykonania dalszych badań w poszczególnych obszarach, zwłaszcza potrzebę  prospektywnego badania konkretnych zabiegów w różnych punktach czasowych po wstrząsie.

"Żadna strategia leczenia nie będzie skuteczna dla wszystkich chorych po wstrząśnieniu mózgu ze względu na zindywidualizowane szkody i ich kliniczne następstwa" – twierdzą dr Collins wraz z  współautorami.

„Potrzebne są dalsze badania dotyczące oceny profili klinicznych biomarkerów oraz skuteczności zabiegów” - mówią naukowcy.

Panel ma nadzieję, że ich doświadczenie przyczyni się do zwiększenia świadomości tego, że nie wszystkie udary są takie same i że dla niektórych pacjentów, leczenie oparte na indywidualnych profilach klinicznych może być bardziej skuteczne niż przewidziany dotychczas wypoczynek.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze