Nowe spojrzenie na leczenie rhinophyma

Rhinophyma to choroba, która wywodzi się ze schorzenia zwanego trądzikiem różowatym. Trądzik różowaty należy do przewlekłych chorób skóry twarzy. W jego przebiegu można wyróżnić trzy etapy. Pierwszym jest stadium rumieniowe, następnym grudkowo-krostkowe, a ostatnim przerostowe. To właśnie w tym ostatnim etapie może rozwinąć się choroba zwana rhinophyma. Zazwyczaj dotyka ona mężczyzn. Cierpiący na nią pacjenci borykają się z takimi objawami jak czerwony, rozszerzony i bulwiasty nos. Taki wygląd wynika z powiększenia gruczołów łojowych i związanego z tym rozszerzenia ich ujścia oraz z przerostu tkanek miękkich nosa. Ponadto mamy tu do czynienia z rozwojem stanu zapalnego. Dodatkowo pacjenci dotknięci rhinophyma mogą skarżyć się także na nadmierny łojotok, który związany jest z powstawaniem wydzieliny złożonej z bakterii, łoju i keratynocytów. Wydostaje się on z gruczołów łojowych pod wpływem uciskania.

Zobacz film: "Leczenie trądziku różowatego"

Leczenie objawów rhinophyma

Wciąż nie ma sposobu na eliminowanie przyczyn powstawania rhinophyma. Z tego powodu pacjentów skarżących się na objawy tego schorzenia leczymy jedynie objawowo, eliminując nieprzyjemne i uciążliwe skutki tej choroby. Dzięki stosowaniu leków doustnych i leczenia miejscowego można w pewnym stopniu uzyskać względną poprawę stanu zdrowia pacjenta.

Do tej pory lekarze próbowali stosować także zabiegi, których celem była, przede wszystkim, poprawa wyglądu pacjenta. Do takich działań związanych z leczeniem rhinophyma zaliczyć można między innymi:

  • usunięcie przerosłych w wyniku rhinophyma tkanek miękkich z wykorzystaniem elektrokoagulacji lub skalpela,
  • usunięcie chorych tkanek z pomocą lasera CO2,
  • usunięcie chorych tkanek przez chirurga i następujący po tym przeszczep skóry,
  • w przypadkach niezbyt zaawansowanych zastosowanie nieinwazyjnej metody fotodynamicznej.

Powszechne obecnie zastosowanie w medycynie laserów wysokoenergetycznych stało się szansą na uzyskiwanie coraz lepszych wyników w leczeniu rhinophyma. Szczególnie skuteczny może okazać się tutaj laser Nd:Yg 1444 nm, którego możliwości w leczeniu tego schorzenia wydają się bardzo duże.

Trądzik różowaty - wygląd pacjenta po zabiegu

Na rycinie widoczne są zmiany w wyglądzie nosa pacjenta po zabiegu laserowym.

Innowacyjna metoda szansą na zwalczenie rhinophyma

Zastosowanie zabiegów laserowych okazuje się skuteczne, przede wszystkim dlatego, że daje szansę na leczenie nie tylko objawów rhinophyma, ale także przyczyn wywołujących tę chorobę. Jest to możliwe dzięki temu, że za pomocą lasera odnerwia się na pewien czas skórę nosa, co oznacza jednoczesne zatrzymanie nadmiernego wytwarzania łoju.

AGKlinik wykorzystuje tę metodę od ponad pół roku. Przy zastosowaniu lasera Nd:Yg 1444 nm udało się już przeprowadzić kilka zabiegów, podczas których pacjentom podano 100-150 mJ energii. Dawka ta, podana podskórnie, jest wystarczająca, by częściowo usunąć przerosłe w wyniku choroby gruczoły łojowe. Ponadto w ten sposób możliwe jest czasowe odnerwienie wybranej partii skóry. Dzięki temu następuje zdecydowane zahamowanie wydzielania łoju oraz osłabienie stanu zapalnego skóry i, w rezultacie tego, widoczne pomniejszenie rozmiarów nosa.

Najczęściej optymalne efekty leczenia gwarantuje już poddanie się jednemu zabiegowi. Jeśli zmiany spowodowane rhinophyma są jednak bardzo zaawansowane, można powtórzyć go po upływie dwóch lub trzech miesięcy. Dodatkowo u pacjentów, u których wystąpiły zmiany guzowate, specjaliści z AGKlinik stosują też terapię laserem ablacyjnym CO2, co umożliwia ich usunięcie.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie
Stres

Nowy smak kawy

Nowy smak kawy

Użalanie się nad sobą do niczego dobrego nie prowadzi, natomiast spojrzenie na trudną sytuację z innej perspektywy może wiele zmienić.

Szpiczak - przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

Szpiczak - jak leczyć? (WIDEO)

Szpiczak - jak leczyć? (WIDEO) Odtwórz wideo

Według danych statystycznych, 1-2% osób chorych na nowotwór zmaga się ze szpiczakiem mnogim. Obecnie dostępne są nowe metody leczenia tej choroby, do których zaliczają się innowacyjne środki farmakologiczne: talidomid, bortezomib oraz lenalidomid. Warto...

Randki

Podryw krok po kroku (WIDEO)

Podryw krok po kroku (WIDEO) Odtwórz wideo

wrażenie, które można osiągnąć poprzez efektowny wygląd, interesującą rozmowę oraz czarujące spojrzenie. Właściwie, jest wiele elementów, które wpływają

Rak nerki - przyczyny, objawy, diagnostyka, klasyfikacja, przerzuty, leczenie

Rak nerki - nowe leki (WIDEO)

Rak nerki - nowe leki (WIDEO) Odtwórz wideo

Nowotwór nerki do niedawna był uważany za niemal nieuleczalny. Nie działały na niego cytostatyki stosowane w chemioterapii ani radioterapia. U niewielkiej grupy pacjentów odnotowywano pewną skuteczność stosowania cytokin, lecz ten rodzaj leczenia może...

Rozwój osobisty

9 korzyści z pomagania innym

9 korzyści z pomagania innym

nie są jednak niemile widziane... Świeże spojrzenie na życie Kontakt z ludźmi potrzebującymi pomocy pomaga w nabraniu dystansu do wielu spraw. Dlatego

Protezy zębowe - charakterystyka, rodzaje, właściwe użycie

Nowe zęby

Nowe zęby

Skanery i drukarki pracujące w 3D (trójwymiarowe) nie są już właściwie nowością. Używa się ich często do bardzo dokładnego odwzorowywania rozmaitych modeli, czy to budynków, czy elementów różnych urządzeń, czy też na przykład organów ludzkich do zajęć...

Czerniak złośliwy - przyczyny i objawy, diagnostyka, czerniak gałki ocznej, leczenie, profilaktyka

Czerniak złośliwy - zdjęcia

Czerniak złośliwy - zdjęcia

Czerniaki złośliwe są niezwykle trudne w leczeniu, a dodatkowe niebezpieczeństwo wynika z faktu, że szybko rosną i licznie się rozprzestrzeniają, tworząc nowe przerzuty w organizmie chorego.

Leczenie cukrzycy

Przyszłość pomp insulinowych (WIDEO)

Przyszłość pomp insulinowych (WIDEO) Odtwórz wideo

Pompy insulinowe to urządzenia stosujące ciągły podskórny wlew insuliny, który naśladuje poziom insuliny i jej wahania u osoby zdrowej. Wykorzystanie pomp insulinowych w leczeniu cukrzycy pozwala diabetykom na znaczną poprawę komfortu życia. Pompy insulinowe...

Urlop macierzyński

Tacierzyński

Tacierzyński

W 2010 roku weszło w życie nowe prawo, uznające, że ojciec dziecka również ma prawo do urlopu ojcowskiego, bez względu na to, czy taki urlop przysługuje już matce dziecka.