Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Noworodek zasypia przy karmieniu

Avatar placeholder
10.09.2014 12:44
Noworodek zasypia przy karmieniu
Noworodek zasypia przy karmieniu (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Karmienie piersią jest uważane przez lekarzy i położne za najlepszy sposób żywienia niemowlaka. Mleko matki dostarcza dzieciom wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednak matki karmiące napotykają na swojej drodze kilka problemów. Jednym z nich jest to, jak sprawić, by dziecko nie zasypiało podczas karmienia. Bliskość matki sprawia, że niemowlęta łatwo usypiają, przez co nie są najedzone. Istnieje jednak kilka sposobów, aby maleństwo nie zapadało w sen podczas posiłków.

spis treści

1. Jak karmić piersią?

  • Karmienie piersią noworodka zacznij od częściowego rozebrania noworodka. Karmienie maluszka zawiniętego w rożek z pewnością przyspieszy zasypianie.
  • Przed karmieniem piersią zmień dziecku pieluchę. Jeśli jednak zaśnie, przewiń go raz jeszcze przed zmianą piersi.
  • Pogładź swoim sutkiem policzek i usta dziecka, to stymuluje jego odruch szukania piersi.
  • Udaj, że wyjmujesz sutek z ust dziecka lub włóż palec pomiędzy sutek a buzię dziecka. Ponieważ ciągłe ssanie usypia dziecko, w ten sposób sprawisz, że noworodek zacznie na nowo ssać z większą siłą, aby utrzymać sutek w ustach.
  • Dotknij ucha dziecka lub pogładź je po rękach lub nogach. Dotyk rozproszy jego uwagę od stanu półuśpienia, w jakim się znajduje, ssąc mleko matki.
  • Śpiewaj głośno, oczywiście bez krzyczenia. Cisza usypia dziecko, a dość głośna i szybka piosenka pomoże przełamać nazbyt kojącą atmosferę.
  • Połóż chłodną szmatkę na brzuchu, nodze lub czole dziecka. Upewnij się, że dziecko zbytnio nie marznie. Nawet szmatka zanurzona w letniej wodzie powinna się sprawdzić.
  • Dość energicznie podrap dziecku stopy. Maluszki tego nie lubią, więc z pewnością obudzą się. Każde dziecko jest inne, a nie każda wskazówka dla matki karmiącej może sprawdzić się w przypadku jej dziecka. Pamiętaj, że w miarę jak twoje dziecko będzie rosło, czas, w którym nie śpi, będzie się wydłużał.

2. Odżywcze mleko matki Przez dwa pierwsze tygodnie

po porodzie matka wydziela z piersi tzw. „siarę” (colostrum), która łatwiej się trawi niż mleko wydzielane później. Zarówno siara, jak i późniejsze mleko matki są bogate w przeciwciała, które pomagają dziecku zwalczać choroby. Mleko matki to doskonała mieszanina tłuszczów, białka, składników odżywczych i węglowodanów niezbędnych małemu człowiekowi. W miarę jak dziecko rośnie, skład mleka matki ulega zmianie i dopasowuje się do jego potrzeb.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Zaleca się karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze pół roku życia. Niemowlęta, które są karmione mlekiem matki, mają mniejsze szanse na to, by w przyszłości zmagać się z otyłością. Według niektórych badań mleko matki przyczynia się do odrobinę wyższego wskaźnika inteligencji u dziecka. Jest także korzystne dla kobiet karmiących, ponieważ pozwala szybko zrzucić kilogramy pozostałe po ciąży. Karmienie piersią pomaga także w kurczeniu się macicy po porodzie i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Karmienie piersią to niesamowite doświadczenie. Więź emocjonalna, jaka tworzy się pomiędzy matką a noworodkiem w czasie karmienia nie może się z niczym równać. Jeśli jednak nasze dziecko ma tendencję do zasypiania podczas posiłków i boimy się, że nie jest przez to dobrze najedzone, warto zastosować się do kilku wyżej wymienionych, sprawdzonych wskazówek.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze