Noworodek zasypia przy karmieniu

Karmienie piersią jest uważane przez lekarzy i położne za najlepszy sposób żywienia niemowlaka. Mleko matki dostarcza dzieciom wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Jednak matki karmiące napotykają na swojej drodze kilka problemów. Jednym z nich jest to, jak sprawić, by dziecko nie zasypiało podczas karmienia. Bliskość matki sprawia, że niemowlęta łatwo usypiają, przez co nie są najedzone. Istnieje jednak kilka sposobów, aby maleństwo nie zapadało w sen podczas posiłków.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jak karmić piersią?

 • Karmienie piersią noworodka zacznij od częściowego rozebrania noworodka. Karmienie maluszka zawiniętego w rożek z pewnością przyspieszy zasypianie.
 • Przed karmieniem piersią zmień dziecku pieluchę. Jeśli jednak zaśnie, przewiń go raz jeszcze przed zmianą piersi.
 • Pogładź swoim sutkiem policzek i usta dziecka, to stymuluje jego odruch szukania piersi.
 • Udaj, że wyjmujesz sutek z ust dziecka lub włóż palec pomiędzy sutek a buzię dziecka. Ponieważ ciągłe ssanie usypia dziecko, w ten sposób sprawisz, że noworodek zacznie na nowo ssać z większą siłą, aby utrzymać sutek w ustach.
 • Dotknij ucha dziecka lub pogładź je po rękach lub nogach. Dotyk rozproszy jego uwagę od stanu półuśpienia, w jakim się znajduje, ssąc mleko matki.
 • Śpiewaj głośno, oczywiście bez krzyczenia. Cisza usypia dziecko, a dość głośna i szybka piosenka pomoże przełamać nazbyt kojącą atmosferę.
 • Połóż chłodną szmatkę na brzuchu, nodze lub czole dziecka. Upewnij się, że dziecko zbytnio nie marznie. Nawet szmatka zanurzona w letniej wodzie powinna się sprawdzić.
 • Dość energicznie podrap dziecku stopy. Maluszki tego nie lubią, więc z pewnością obudzą się. Każde dziecko jest inne, a nie każda wskazówka dla matki karmiącej może sprawdzić się w przypadku jej dziecka. Pamiętaj, że w miarę jak twoje dziecko będzie rosło, czas, w którym nie śpi, będzie się wydłużał.

Odżywcze mleko matki Przez dwa pierwsze tygodnie

po porodzie matka wydziela z piersi tzw. „siarę” (colostrum), która łatwiej się trawi niż mleko wydzielane później. Zarówno siara, jak i późniejsze mleko matki są bogate w przeciwciała, które pomagają dziecku zwalczać choroby. Mleko matki to doskonała mieszanina tłuszczów, białka, składników odżywczych i węglowodanów niezbędnych małemu człowiekowi. W miarę jak dziecko rośnie, skład mleka matki ulega zmianie i dopasowuje się do jego potrzeb.

Zaleca się karmienie piersią przynajmniej przez pierwsze pół roku życia. Niemowlęta, które są karmione mlekiem matki, mają mniejsze szanse na to, by w przyszłości zmagać się z otyłością. Według niektórych badań mleko matki przyczynia się do odrobinę wyższego wskaźnika inteligencji u dziecka. Jest także korzystne dla kobiet karmiących, ponieważ pozwala szybko zrzucić kilogramy pozostałe po ciąży. Karmienie piersią pomaga także w kurczeniu się macicy po porodzie i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.

Karmienie piersią to niesamowite doświadczenie. Więź emocjonalna, jaka tworzy się pomiędzy matką a noworodkiem w czasie karmienia nie może się z niczym równać. Jeśli jednak nasze dziecko ma tendencję do zasypiania podczas posiłków i boimy się, że nie jest przez to dobrze najedzone, warto zastosować się do kilku wyżej wymienionych, sprawdzonych wskazówek.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Karmienie piersią

Komentarze (3)
~matka polka
~matka polka ponad rok temu

podejrzewam ze macie dziewczyny kryzys tzn ze ok 3 i6 tygodnia może być nieco mniej pokarmu i macie wrazenie ze dziecko jest nienajedzone, ale to minie , najważniejsze by przykaładac dziecko jak najczęściej do cycka, ssanie dziecka pobudzi laktacje i wszystko wróci do normy.. trzymam kciuki.

Odpowiedz
~kapri
~kapri ponad rok temu

Wszystko bym dała aby karmić piersią. Mam nadzieję, ze uda mi się przywrócić prawidłową laktację pijąc ziołowe herbatki. Zamierzam też w jakiś preparat ze słodem jęczmiennym się zaopatrzyć bo podobno cuda może zdziałać.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie piersią
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Wady karmienia piersią

Karmienie piersią jest bez wątpienia korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Z drugiej strony czasem bywa kłopotliwe i wymaga poświęceń: stała dyspozycyjność, ewentualne odciąganie pokarmu. Jakie są niedogodności...

Karmienie piersią

Laktacja - odruch prolaktynowy i oksytocynowy

Laktacja jest wynikiem prawidłowej niezaburzonej pracy gruczołu piersiowego. Ilość wytworzonego mleka nie jest zależna od jego wielkości. Gruczoł piersiowy to 9 stożkowych płatów, które z kolei są zbudowane z mniejszych płatów, które składają się z pęcherzyków...

Karmienie piersią

Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią

Karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla matki, rodziny, a nawet całego społeczeństwa. Warto więc, żeby każda kobieta dobrze przemyślała swoją decyzję, zanim odrzuci ten sposób żywienia malucha....

Karmienie piersią

Mleko matki chroni przed astmą!

Chcesz, żeby twoje dziecko uniknęło w przyszłości astmy? Choć nie możesz mu tego całkowicie zagwarantować, jest coś, co możesz zrobić, aby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Wystarczy, że będziesz do szóstego miesiąca życia dziecka karmić...

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zdjęcia

Karmienie piersią - zdjęcia

Symbol karmienia piersią. Karmienie piersią zawiązuje między matką i dzieckiem nierozerwalną więź.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO)

Odbijanie powietrza po karmieniu (WIDEO) Odtwórz wideo

odpornościowych, np. lizozymu, laktoferryny i immunoglobulin. Karmienie piersią zapobiega wielu chorobom bakteryjnym, wirusowym i chroni przed powstaniem (...) . Innym czynnikiem wpływającym na zaburzenia procesu...

Karmienie piersią

Odciąganie pokarmu (WIDEO)

Odciąganie pokarmu (WIDEO) Odtwórz wideo

Powszechnie wiadomo, ze karmienie piersią ma wiele zalet, a mleko matki zawiera mnóstwo składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju