Nawet 70 proc. strażaków umiera przez tę chorobę. Ekspertka alarmuje
Ogień to zaledwie jedno z bezpośrednich zagrożeń, jakie czyhają na strażaków. Najnowsze badania pokazują, że młodzi strażacy już na początku swojej kariery są poważnie zatruci toksynami i metalami ciężkimi.
Młodzi, ale już zatruci
Niepokojące wnioski dotyczące stanu zdrowia polskich strażaków przedstawiła dr straż, ekspertka z zakresu chemii analitycznej i biegła sądowa. Podczas II Mistrzostw Polski Zespołów Asekuracyjnych PSP (RIT) w Toruniu przeanalizowała wyniki badań strażaków i odkryła, że już dwudziestokilkuletni funkcjonariusze mają organizmy poważnie obciążone toksynami i metalami ciężkimi.
- Szczerze mówiąc, jestem przerażona – przyznała ekspertka w rozmowie z serwisem remiza.pl.
To zatrucie organizmu jest efektem częstej ekspozycji na niebezpieczne substancje chemiczne, dym, spaliny i produkty spalania tworzyw sztucznych. Codzienna walka z pożarami to nie tylko ryzyko związane z ogniem, ale też długofalowe zagrożenie dla zdrowia, które może prowadzić do poważnych chorób, na czele z chorobami układu oddechowego, ale i nowotworami, które są szczególnym zagrożeniem dla tej grupy zawodowej.
Sprawdziliśmy warszawskie SOR-y
Statystyki są porażające – nawet 70 proc. zgonów wśród strażaków ma związek z chorobami nowotworowymi. Te liczby mówią same za siebie. Zdaniem dr Kłodzińskiej, niezbędna jest natychmiastowa interwencja: diagnostyka, suplementacja i profilaktyka zdrowotna. Jej zdaniem strażacy powinni być objęci specjalną opieką medyczną, ponieważ "im się to po prostu należy".
Jak ratować ratowników?
Rozwiązania istnieją – choć nie są cudowne, mogą pomóc. Jedną z metod wspomagających detoksykację organizmu jest sauna. Intensywne pocenie się pomaga usuwać metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Eksperci zalecają również tlenoterapię hiperbaryczną, odpowiednie nawodnienie oraz dietę wspomagającą oczyszczanie organizmu.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- remiza.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.