Trwa ładowanie...

NRBC (erytroblasty) - interpretacja wyników u dzieci i dorosłych

NRBC to erytroblasty, czyli jądrzaste krwinki czerwone, które rozmiarem przypominają limfocyty. Badanie NRBC ma dużą wartość diagnostyczną na oddziale neonatologii, pediatrii i intensywnej terapii. Co warto wiedzieć o NRBC? Czy podwyższony wynik to powód do niepokoju?

spis treści

1. Co to jest NRBC?

NRBC to jądrzaste krwinki czerwone (erytroblasty), które dojrzewają w szpiku kostnym. U osób zdrowych nie występują we krwi, podwyższony wynik wymaga pilnej konsultacji z lekarzem.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Erytroblasty ze względu na rozmiar i jądra przypominają limfocyty, co niestety ma wpływ na pojawianie się błędnych wyników. Wiele analizatorów hematologicznych zalicza do liczby NRBC również leukocyty i limfocyty.

W takiej sytuacji pracownik laboratorium jest zmuszony do ręcznego liczenia krwinek NRBC. Ta metoda również nie jest wolna od wad, a oprócz tego zajmuje wiele czasu.

2. Oznaczenie NRBC metodą automatyczną

Techniki automatyczne często uznają krwinki białe za NRBC, w związku z czym występuje fałszywy wynik dodatni, a próbka zostaje odesłana do ponownej analizy. Jedyne niektóre sprzęty są w stanie prawidłowo rozpoznać erytroblasty, bez konieczności ręcznego sprawdzania wyniku.

3. Oznaczenie NRBC metodą manualną

Ręczne oznaczenie ilości NRBC jest wymagającym i żmudnym procesem. Zwykle podawana liczba odnosi się do liczby erytroblastów na 100 obejrzanych białych krwinek.

Niestety nawet w przypadku metody manualnej rozpoznanie limfocytów bywa kłopotliwe i nie usuwa ryzyka fałszywie podwyższonych wartości NRBC.

Zobacz także:

4. Interpretacja wyników NRBC

4.1. NRBC u noworodków

NRBC może występować we krwi wcześniaków i noworodków i jest to całkowicie naturalne. Badanie to nadal ma dużą wartość diagnostyczną, ze względu na możliwość obliczenia liczby białych krwinek.

Przekroczenie normy może natomiast wskazywać na przewlekłą lub pourodzeniową hipoksję, anemię, cukrzycę u matki lub ostry stres. Wynik w granicach 500 NRBC/100 WBC sugeruje natomiast wrodzony syfilis. U zdrowych dzieci NRBC nie jest rozpoznawane we krwi już po pierwszym tygodniu życia.

4.2. NRBC u dzieci i dorosłych

Podwyższona wartość NRBC we krwi u dzieci i dorosłych wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ może wskazywać na poważną chorobę. Przyczyny obecności NRBC we krwi to:

 • ciężka anemia,
 • anemia hemolityczna,
 • talasemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa),
 • hematologiczne choroby układowe,
 • zespoły mielodysplastyczne,
 • białaczka,
 • krwotoki,
 • uszkodzenie bariery szpik-krew,
 • silne niedotlenienie,
 • erytropoeza pozaszpikowa.

Obecność NRBC jest powszechnym zjawiskiem u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, które wymagają pomocy medycznej po wypadkach i silnych urazach.

Podwyższenie wartości erytroblastów pojawia się również na oddziałach chirurgii ogólnej i urazowej, często wynik badania ma związek z ryzykiem śmierci.

5. Wartość diagnostyczna badania NRBC

Oznaczenie ilość NRBC jest uzasadnione na oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych. Jest też bardzo pomocne w przypadku chorych z ciężką anemią, wówczas jest to parametr, który umożliwia monitorowanie stanu pacjenta i wskazuje na potrzebę przetoczenia krwi.

Badanie NRBC jest też wartościowe na oddziałach intensywnej terapii, ponieważ może wskazywać na większe ryzyko śmiertelności. Przekroczenie normy NRBC informuje o ryzyku wystąpienia krwotoku, ciężkiego zakażenia lub hipoksji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

NRBC (erytroblasty) występują naturalnie we krwi wcześniaków i noworodków.
NRBC (erytroblasty) występują naturalnie we krwi wcześniaków i noworodków. (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza