NZK – patogeneza, objawy, leczenie
NZK czyli nagłe zatrzymanie krążenia, jest sytuacją, która jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Brak podjęcia odpowiednich działań prowadzi do śmierci. Z tego względu bardzo ważna jest znajomość podstawowych czynności resuscytacyjnych, które w znaczący sposób zwiększają szanse na przeżycie osoby, która doznała NZK (nagłego zatrzymania krążenia).
1. NZK – patogeneza
Czynników, które mogą spowodować NZK, może być wiele. Jak najprościej zdefiniować NZK? To zatrzymanie czynności mechanicznej serca. Na skutek tej sytuacji dochodzi do zatrzymania krążenia krwi, zatem nie jest dostarczana krew bogata przede wszystkim w tlen do życiowo ważnych narządów, z których najważniejszy jest oczywiście mózg, który jest wyjątkowo wrażliwy na niedotlenienie – komórki nerwowe obumierają bardzo szybko.
Mówiąc o NZK należy spojrzeć również na jego podział, jaki jest stosowany w medycynie – NZK pierwotne oraz NZK wtórne. Przyczyną pierwotnego NZK są głównie choroby serca. Schorzeń kardiologicznych może być wiele, jednak należy mieć na uwadze te najpopularniejsze jednostki chorobowe, takie jak zawał mięśnia sercowego czy też zaburzenia rytmu.
Do zawału mięśnia sercowego dochodzi na skutek jego niedotlenienia – najczęściej na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej, która stopniowo rozrasta się w naczyniach wieńcowych zaopatrujących tkankę mięśniową serca w tlen.
Przyczyny wtórnego NZK nie dotyczą tylko mięśnia sercowego. Często wtórne NZK jest konsekwencją na przykład urazu, zaburzeń elektrolitowych (szczególnie istotny jest poziom potasu), powstanie tamponady serca – czyli obecności płynu w jamie osierdzia. Przyczyną wtórnego NZK może być także odma.
2. NZK – objawy
Objawy NZK (nagłego zatrzymania krążenia) przebiegają w sposób dramatyczny i często budzą paraliżujący lęk osób, które są bezpośrednimi świadkami zdarzenia. Przede wszystkim u chorego występuje brak reakcji na bodźce, brak oddechu i brak wyczuwalnego tętna.
Przyjmuje się, że rozpoznanie takiej sytuacji nie powinno trwać więcej jak 10 sekund. W przypadku braku podjęcia odpowiedniej terapii dochodzi zwiotczenia mięśni, braku reakcji źrenic na światło i sinicy, a w konsekwencji do zgonu. Podjęcie natychmiastowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej znacznie zwiększa szanse na uratowanie osoby z NZK. Konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego, które udzieli fachowej pomocy.
Zobacz także:
https://portal.abczdrowie.pl/zawal-serca https://portal.abczdrowie.pl/zatorowosc-plucna-objawy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/omdlenie
3. NZK – leczenie
To przede wszystkim BLS – (ang. basic life support), czyli takie działania, dzięki którym zachowana zostanie drożność dróg oddechowych, podtrzymanie krążenia i oddechu. Poznanie podstawowych mechanizmów, które mogą uratować życie ludzkie, zdecydowanie powinno być znane przez każdego z nas. Zasady BLS są proste i już kilkukrotne przećwiczenie odpowiednich mechanizmów wystarczy do efektywnie przeprowadzonego BLS.
Warto zatem korzystać z kursów pierwszej pomocy – dzięki temu możliwe będzie udzielenie fachowej pomocy poszkodowanemu, np. osobie z NZK, przed przyjazdem wykwalifikowanego zespołu, który przeprowadzi zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.