Trwa ładowanie...

NZK – patogeneza, objawy, leczenie

NZK czyli nagłe zatrzymanie krążenia, jest sytuacją, która jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Brak podjęcia odpowiednich działań prowadzi do śmierci. Z tego względu bardzo ważna jest znajomość podstawowych czynności resuscytacyjnych, które w znaczący sposób zwiększają szanse na przeżycie osoby, która doznała NZK (nagłego zatrzymania krążenia).

spis treści

1. NZK – patogeneza

Czynników, które mogą spowodować NZK, może być wiele. Jak najprościej zdefiniować NZK? To zatrzymanie czynności mechanicznej serca. Na skutek tej sytuacji dochodzi do zatrzymania krążenia krwi, zatem nie jest dostarczana krew bogata przede wszystkim w tlen do życiowo ważnych narządów, z których najważniejszy jest oczywiście mózg, który jest wyjątkowo wrażliwy na niedotlenienie – komórki nerwowe obumierają bardzo szybko.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Mówiąc o NZK należy spojrzeć również na jego podział, jaki jest stosowany w medycynie – NZK pierwotne oraz NZK wtórne. Przyczyną pierwotnego NZK są głównie choroby serca. Schorzeń kardiologicznych może być wiele, jednak należy mieć na uwadze te najpopularniejsze jednostki chorobowe, takie jak zawał mięśnia sercowego czy też zaburzenia rytmu.

Do zawału mięśnia sercowego dochodzi na skutek jego niedotlenienia – najczęściej na skutek pęknięcia blaszki miażdżycowej, która stopniowo rozrasta się w naczyniach wieńcowych zaopatrujących tkankę mięśniową serca w tlen.

Przyczyny wtórnego NZK nie dotyczą tylko mięśnia sercowego. Często wtórne NZK jest konsekwencją na przykład urazu, zaburzeń elektrolitowych (szczególnie istotny jest poziom potasu), powstanie tamponady serca – czyli obecności płynu w jamie osierdzia. Przyczyną wtórnego NZK może być także odma.

Jak dbać o serce?
Jak dbać o serce?

Co robić, by nasze serce biło przez wiele lat? Jak ustrzec się chorób układu krążenia? I czy to prawda,

zobacz galerię

2. NZK – objawy

Objawy NZK (nagłego zatrzymania krążenia) przebiegają w sposób dramatyczny i często budzą paraliżujący lęk osób, które są bezpośrednimi świadkami zdarzenia. Przede wszystkim u chorego występuje brak reakcji na bodźce, brak oddechu i brak wyczuwalnego tętna.

W przypadku NZK kluczowe jest szybkie działanie i udzielenie pomocy poszkodowanemu
W przypadku NZK kluczowe jest szybkie działanie i udzielenie pomocy poszkodowanemu (123RF)

Przyjmuje się, że rozpoznanie takiej sytuacji nie powinno trwać więcej jak 10 sekund. W przypadku braku podjęcia odpowiedniej terapii dochodzi zwiotczenia mięśni, braku reakcji źrenic na światło i sinicy, a w konsekwencji do zgonu. Podjęcie natychmiastowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej znacznie zwiększa szanse na uratowanie osoby z NZK. Konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego, które udzieli fachowej pomocy.

Zobacz także:

https://portal.abczdrowie.pl/zawal-serca https://portal.abczdrowie.pl/zatorowosc-plucna-objawy-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/omdlenie

3. NZK – leczenie

To przede wszystkim BLS – (ang. basic life support), czyli takie działania, dzięki którym zachowana zostanie drożność dróg oddechowych, podtrzymanie krążenia i oddechu. Poznanie podstawowych mechanizmów, które mogą uratować życie ludzkie, zdecydowanie powinno być znane przez każdego z nas. Zasady BLS są proste i już kilkukrotne przećwiczenie odpowiednich mechanizmów wystarczy do efektywnie przeprowadzonego BLS.

Warto zatem korzystać z kursów pierwszej pomocy – dzięki temu możliwe będzie udzielenie fachowej pomocy poszkodowanemu, np. osobie z NZK, przed przyjazdem wykwalifikowanego zespołu, który przeprowadzi zaawansowane zabiegi resuscytacyjne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza