O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O czym jeszcze może świadczyć chroniczny ból tego rodzaju?

Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów

Przyczyną odczuwanego bólu stawów może być ich infekcyjne zapalenie. Chorobie towarzyszą obrzęki, nadmierne ocieplenie skóry oraz trudności z poruszaniem się. Zdarza się, że skóra w okolicach zainfekowanych stawów jest lekko zaczerwieniona. Pojawiają się dreszcze oraz gorączka.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Choroba najczęściej dotyka kolan, ale może także wystąpić w biodrach, kostkach czy nadgarstkach. Nieleczone wirusowe zapalenie stawów prowadzi do zakażenia sepsą, a w konsekwencji do śmierci. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na infekcyjne zapalenie stawów są przebyte operacje stawów, nakłuwania ich, choroby reumatyczne, podeszły wiek czy cukrzyca.

Artretyzm, czyli dna moczanowa

Artretyzm (dna moczanowa) powstaje, gdy organizm produkuje zbyt duże ilości kwasu moczowego, przez co nie nadąża z jego wydalaniem. Powoduje to intensywne stany zapalne. Bólowi stawów towarzyszy uczucie ciepła, obrzęk oraz zaczerwienienie. Początkowo objawy mogą dotyczyć, np. jednego palca. Z czasem choroba rozprzestrzenia się na inne stawy.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na dnę moczanową jest nadwaga, stosowanie diety białkowej, zbyt duża ilość alkoholu oraz słodkich napojów, odwodnienie organizmu lub przyjmowanie niektórych leków (np. beta-blokerów).

Borelioza

Często bóle stawów kojarzą nam się z boreliozą. To przewlekła choroba przenoszona na człowieka oraz niektóre zwierzęta przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi poprzez ślinę lub wymioty tych pajęczaków.

Pierwszymi objawami są: zmęczenie, gorączka, bóle głowy oraz ogólne osłabienie. Choroba jest trudna do zdiagnozowania. Najczęściej wykrywa się ją dopiero wtedy, gdy dochodzi do sztywności karku oraz bólu rąk i nóg.

Czy bóle stawowe mogą oznaczać stan zapalny?

Lekarz Maciej Tabiszewski odpowiada na pytanie, kiedy ból stawów może sygnalizować początek choroby. Wyjaśnia również znaczenie bólu wzrostowego u dzi...

Toczeń

Za bóle stawów może również odpowiadać toczeń, czyli choroba autoimmunologiczna. Osoby chore posiadają nadczynność układu odpornościowego, co oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Toczeń, oprócz silnych bólów stawów, objawia się również charakterystyczną wysypką w kształcie motyla, wypadającymi włosami, zaburzeniami oddychania, problemami z pamięcią, owrzodzeniami jamy ustnej czy suchością oczu.

Do tej pory nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny występowania choroby. Wiadomo jednak, że czynnikami zwiększającymi ryzyko są zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, a także palenie papierosów i niedobór witaminy D.

Rzeżączka

Bóle stawów powodowane są również przez rzeżączkę, czyli częstą chorobę przenoszoną drogą płciową. Schorzenie powoduje silne bóle utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Towarzyszą im zaczerwienienie, obrzęki stawów oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Leczenie rzeżączki najczęściej polega na stosowaniu penicyliny, jednak niektóre ze szczepów gonokoków (bakterii) już się na nią uodporniły.

Magdalena Bury

O autorze

Magdalena Bury

Zdobywczyni prestiżowego tytułu Dziennikarz Medyczny 2016 Roku w kategorii Publicystyka Internetowa. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Pedagogiki o sp. przedszkolnej i wczesnoszkolnej. W mediach od 2012 roku.

Magdalena Bury, 7 miesięcy temu

Ortopedia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Cześć, mam na imię Karolina, Od kiedy skończyłam 12 lat, mój dziadek zauważył, że jest ze mną coś nie tak… Zaczęłam chodzić na palcach. Zapewne zapytasz: dlaczego? - nie wiem, nie pamiętam. Być może już wtedy stawianie kolejnych, samodzielnych kroków...

Ortopedia i reumatologia

Palcozrost

Palcozrost (syndaktylia) to wada wrodzona, której cechą charakterystyczną jest zrost dwóch lub większej liczby palców. W 50% przypadków jest to wada symetryczna, obustronna. Częściej spotykana jest u płci męskiej. Syndaktylia prosta charakteryzuje się...

Ortopedia i reumatologia

Czaszka

Czaszka to struktura kostna lub chrzęstna. Stanowi szkielet głowy, a jej główną funkcją jest osłona mózgu i innych narządów, które znajdują się w głowie, w tym również początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego. Można wyróżnić dwie jej części:...

Ortopedia i reumatologia

Zespół CREST

wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0, Puszczewicz M. Wielka interna - reumatologia, Medical Tribune Polska, Warszawa (...) 2010, ISBN 978-83-62597-06-2, Brzosko M. Reumatologia kliniczna,...

Ortopedia i reumatologia

Obniżone napięcie mięśniowe

Obniżone napięcie mięśniowe, czyli hipotonia, występuje u dziecka, jeżeli jego mięśnie są „zbyt luźne". Hipotonia nie jest dobrze rozumianym zjawiskiem. Dzieci z niskim napięciem mięśniowym często mają opóźnione zdolności ruchowe, osłabione mięśnie...

Ortopedia i reumatologia

Urazy i złamania nosa

Urazy i złamania nosa

w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5, Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7