Trwa ładowanie...

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

 Magdalena Bury
24.05.2023 12:18
Bóle kolan mogą występować przy dnie moczanowej czy rzeżączce
Bóle kolan mogą występować przy dnie moczanowej czy rzeżączce (123rf)

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O czym jeszcze może świadczyć chroniczny ból tego rodzaju?

spis treści

1. Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów

Przyczyną odczuwanego bólu stawów może być ich infekcyjne zapalenie. Chorobie towarzyszą obrzęki, nadmierne ocieplenie skóry oraz trudności z poruszaniem się. Zdarza się, że skóra w okolicach zainfekowanych stawów jest lekko zaczerwieniona. Pojawiają się dreszcze oraz gorączka.

Choroba najczęściej dotyka kolan, ale może także wystąpić w biodrach, kostkach czy nadgarstkach. Nieleczone wirusowe zapalenie stawów prowadzi do zakażenia sepsą, a w konsekwencji do śmierci. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania na infekcyjne zapalenie stawów są przebyte operacje stawów, nakłuwania ich, choroby reumatyczne, podeszły wiek czy cukrzyca.

Przeczytaj koniecznie

2. Artretyzm, czyli dna moczanowa

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Artretyzm (dna moczanowa) powstaje, gdy organizm produkuje zbyt duże ilości kwasu moczowego, przez co nie nadąża z jego wydalaniem. Powoduje to intensywne stany zapalne. Bólowi stawów towarzyszy uczucie ciepła, obrzęk oraz zaczerwienienie. Początkowo objawy mogą dotyczyć, np. jednego palca. Z czasem choroba rozprzestrzenia się na inne stawy.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na dnę moczanową jest nadwaga, stosowanie diety białkowej, zbyt duża ilość alkoholu oraz słodkich napojów, odwodnienie organizmu lub przyjmowanie niektórych leków (np. beta-blokerów).

Istnieje wiele chorób, których objawami są bóle stawów
Istnieje wiele chorób, których objawami są bóle stawów

3. Borelioza

Często bóle stawów kojarzą nam się z boreliozą. To przewlekła choroba przenoszona na człowieka oraz niektóre zwierzęta przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi poprzez ślinę lub wymioty tych pajęczaków.

Pierwszymi objawami są: zmęczenie, gorączka, bóle głowy oraz ogólne osłabienie. Choroba jest trudna do zdiagnozowania. Najczęściej wykrywa się ją dopiero wtedy, gdy dochodzi do sztywności karku oraz bólu rąk i nóg.

4. Toczeń

Za bóle stawów może również odpowiadać toczeń, czyli choroba autoimmunologiczna. Osoby chore posiadają nadczynność układu odpornościowego, co oznacza, że organizm atakuje sam siebie. Toczeń, oprócz silnych bólów stawów, objawia się również charakterystyczną wysypką w kształcie motyla, wypadającymi włosami, zaburzeniami oddychania, problemami z pamięcią, owrzodzeniami jamy ustnej czy suchością oczu.

Do tej pory nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny występowania choroby. Wiadomo jednak, że czynnikami zwiększającymi ryzyko są zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne i środowiskowe, a także palenie papierosów i niedobór witaminy D.

5. Rzeżączka

Bóle stawów powodowane są również przez rzeżączkę, czyli częstą chorobę przenoszoną drogą płciową. Schorzenie powoduje silne bóle utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Towarzyszą im zaczerwienienie, obrzęki stawów oraz pieczenie podczas oddawania moczu. Leczenie rzeżączki najczęściej polega na stosowaniu penicyliny, jednak niektóre ze szczepów gonokoków (bakterii) już się na nią uodporniły.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze