Trwa ładowanie...

O której przyjmować aspirynę i leki na nadciśnienie? Są dwie kluczowe pory

Pora zażywania leków może wpływać na ich skuteczność
Pora zażywania leków może wpływać na ich skuteczność (Getty Images)

Czy pora dnia ma wpływ na skuteczność leków, które przyjmujemy? Część ekspertów wskazuje na pewne zależności. Zwracają uwagę m.in. na fakt, że największe ryzyko udaru i zawału serca występuje między szóstą rano a południem. Badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że leki na nadciśnienie przynoszą lepsze efekty u pacjentów, którzy przyjmują je tuż przed snem.

spis treści

1. Czy pora przyjmowania leków ma znaczenie?

Na ulotkach leków zawsze znajdują się informacje o dawkowaniu, często również o tym, czy stosować je przed, w trakcie, czy po posiłku. Rzadkością są dane o porze dnia, w której powinniśmy stosować danych specyfik. Tymczasem, jak przekonuje prof. Russell Foster z Instytutu Neurologii Okołodobowej i Snu - porę stosowania danych leków powinniśmy uzależnić od rodzaju schorzenia.

Aspirynę przyjmować wieczorem?
Aspirynę przyjmować wieczorem? (Getty Images)
Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Vigo wykazało, że leki na nadciśnienie skuteczniej działają u pacjentów, którzy stosują je przed snem. Naukowcy porównali dane dotyczące ponad 20 tys. pacjentów z wysokim ciśnieniem, część stosowała leki rano, część przed snem.

Obserwacje objęły okres sześciu lat. Wyniki dają do myślenia. Okazało się, że chorzy, którzy stosowali tabletki wieczorem, mieli o prawie połowę mniejsze ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca i udaru mózgu.

- Wszystkie procesy wymagają czasu. Tak więc przyjmowanie leków na nadciśnienie przed snem oznacza, że ich poziom wzrasta i pozostaje w organizmie na stosunkowo wysokim poziomie. W rezultacie mogą obniżać ciśnienie krwi, aby zbiegać się z czasem, w którym z reguły występuje największy wzrost ciśnienia, czyli między szóstą rano a południem - wyjaśnia prof. Russell Foster cytowany przez "Daily Mail".

2. O której najlepiej przyjmować aspirynę?

Prof. Foster sugeruje, że podobne zjawisko dotyczy również aspiryny, zwłaszcza w przypadku pacjentów, u których jest stosowana w profilaktyce przeciwudarowej. Kwas acetylosalicylowy hamuje sklejanie i zbrylanie się płytek krwi, co utrudnia powstawanie skrzeplin.

Naukowiec przekonuje, że również aspiryna powinna być przyjmowana wieczorem, wtedy jej stosowanie przynosi optymalne korzyści terapeutyczne.

- Minusem jest to, że przyjmowanie aspiryny przed snem może zwiększyć ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka, prowadząc do wrzodów lub refluksu – chociaż leki zwane inhibitorami pompy protonowej (PPI) mogą to rozwiązać - zaznacza prof. Foster.

3. Zegar biologiczny może wpływać na samopoczucie i skuteczność terapii

Nasz wewnętrzny zegar precyzyjnie dopasowuję fizjologię organizmu do pór dnia. W ten sposób regulowany jest m.in. poziom hormonów, sen, metabolizm, apetyt, temperatura ciał i ciśnienie krwi. Znając mechanizmy rytmu biologicznego, możemy określić, w jakich porach najlepiej stosować poszczególne leki. Takie czynniki, jak praca na nocne zmiany, częste zmiany strefy czasowej, regularne zakłócenia snu mogą zwiększać m.in. ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, chorób serca i udaru mózgu.

Neurobiolog przyznaje, że większość lekarzy nie przywiązuje dużej wagi do znaczenia rytmów okołodobowych w kontekście przyjmowanych leków, ale kolejne badania potwierdzają ich znacznie. Do tej pory potwierdzono zależność zegara biologicznego z działaniem ponad 100 leków.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Źródło: "Life Time: The New Science Of The Body Clock And How It Can Revolutionize Your Sleep And Health" Russell Foster

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze