O raku dowiedział się dzięki filiżance kawy. "Ziścił się najgorszy scenariusz"
58-letni maszynista przeszedł aż 35 sesji radioterapii i trzy cykle chemioterapii, dwukrotnie też wymagał hospitalizacji. Wszystko przez groźny nowotwór, o którym dowiedział się, pijąc filiżankę ulubionego napoju.
1. Gdy pił kawę, czuł ostry ból
58-letni mieszkaniec Leeds, Michael, z zawodu maszynista przyznaje, że przypadkiem odkrył poważny problem zdrowotny.
- Bycie maszynistą to najlepsza praca, dzięki której codziennie czujesz, że żyjesz. Ale w lipcu 2021 r. mój świat stanął na głowie. Żyłem kawą, choć podczas jej picia zacząłem czuć ostry ból w tylnej części gardła. Zostałem przebadany i ziścił się najgorszy scenariusz – rak gardła – mówi w rozmowie z organizacją Leeds Hospitals Charity.
Agresywne leczenie trwało trzy miesiące, podczas których Michael cierpiał z powodu braku sił i nieustającego bólu. Dodatkowo karmiony był poprzez sondę. Marzył o jednym: o powrocie do zdrowia i ukochanej pracy.
- Nie mogłem się doczekać powrotu do pracy, kiedy w kwietniu dostałem zatoru płucnego. To był najgorszy ból. Myślałem, że umieram – dodaje.
Dziś mężczyzna nie ukrywa, że czuje się szczęściarzem, ale ma też poczucie misji – chce zwiększać świadomość na temat raka gardła.
2. Rak gardła – uważaj na niewinne dolegliwości
Rak gardła to ogólne określenie grupy tzw. nowotworów głowy i szyi, które atakują przełyk, krtań, tchawicę czy tarczycę. Jak podaje National Cancer Institute, nowotwory jamy ustnej i gardła stanowią niemal trzy procent wszystkich nowotworów i odpowiadają za niemal dwa procent wszystkich zgonów spowodowanych przez raka.
Do najczęściej występujących należą rak krtani, jamy ustnej i gardła. Rak krtani zazwyczaj występuje w grupie mężczyzn w wieku powyżej 55. roku życia. Na raka jamy ustnej i gardła także statystycznie częściej chorują mężczyźni, a szacunkowy pięcioletni okres przeżycia w ich przypadku wynosi 50 proc. Ryzyko zachorowania na jeden z nowotworó jest większe u osób spożywających alkohol i palących papierosy.
Objawy nowotworów gardła zależą od umiejscowienia guza, ale często mogą być podobne do symptomów mniej groźnych schorzeń.
Do najczęstszych dolegliwości należą:
- nieprzemijający ból gardła,
- wyczuwalny guzek na szyi,
- problemy z przełykaniem, wrażenie obecności ciała obcego w przełyku,
- zmiany głosu – np. głos staje się bardziej chrapliwy, cichszy, dotknięty nowotworem może też mieć problem z wymawianiem niektórych słów czy wydawaniem konkretnych dźwięków,
- utrata masy ciała.
Do rzadszych dolegliwości należy ból ucha czy bóle głowy, duszności, pojawienie kaszlu i odkrztuszanie krwi, krwotoki z nosa, zmiany grzybicze pod postacią białych plam w obrębie jamy ustnej.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.