OB – przebieg badania, normy, interpretacja

OB, czyli tzw. odczyn Biernackiego jest bardzo prostym i ogólnodostępnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu naszego zdrowia. Jednocześnie OB jest niestety mało precyzyjne. Badanie OB polega na oszacowaniu stężenia określonych białek we krwi oraz cech erytrocytów. Jak każde badanie krwi OB polega na pobraniu próbki krwi od pacjenta do probówki.

OB - przebieg badania

OB polega na ocenie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki po godzinie od pobrania próbki krwi. OB bada zachowanie erytrocytów w środowisku o niższej temperaturze, jakim jest probówka. Normalnie w probówce erytrocyty zlepiają się ze sobą za sprawą różnych białek we krwi i następnie opadają na dno probówki.

Zlepianie się erytrocytów jest możliwe m.in. dzięki fibrynogenowi, immunoglobulinom i innym białkom ostrej fazy (tzw. aglomerynom), natomiast białka, które uniemożliwiają zlepianie erytrocytów to albuminy. Te zależności wykorzystuje właśnie badanie OB.

Tak więc więcej erytrocytów opadnie, gdy jest zbyt dużo białek sprzyjających ich aglomeracji, albo wtedy gdy jest zbyt mało albuminy hamującej opadanie lub erytrocytów, co sprawia, że mniej aglomeryn wystarczy, aby opadały one szybciej.

Poznaj produkty, które zwalczają stan zapalny

Stan zapalny to część reakcji odpornościowej organizmu – bez niej nie możemy wyzdrowieć. Jednak jesli wymyka się spod kontroli, może prowadzić do chorób....

OB - normy

OB zależy od wieku i płci pacjenta. Przykładowo OB w przypadku dorosłego mężczyzny powinno wynosić od 3 do 15 mm/h, a dla kobiet od 1 do 10 mm/h, a dla osób po 65. roku życia niezależnie od płci może być wyższe niż 20 mm/h. W innych przypadkach normy OB to:

  • dla noworodków od 0 do 2 mm na godzinę;
  • dla niemowląt od 6 miesiąca życia od 12 do 17 mm na godzinę;
  • w przypadku kobiet przed 50-tym rokiem życia od 6 do 11 mm na godzinę;
  • w przypadku kobiet powyżej 50-tego roku życia do 30 mm na godzinę;
  • w przypadku mężczyzn do 50 roku życia od 3 do 8 mm na godzinę;
  • w przypadku mężczyzn po 50-tym roku życia do 20 mm na godzinę.

OB - interpretacja

OB może wskazywać na różne stany chorobowe. Podwyższony wynik OB oznacza szybszy opad erytrocytów. Wysokie OB jest spowodowane zwiększeniem produkcji białek ostrej fazy. Tak więc wysokie OB może mieć wiele przyczyn. Podwyższone OB wskazuje najczęściej na ostre i przewlekłe stany zapalne. Wysokie OB zostanie również zdiagnozowane u osób po urazach i zabiegach operacyjnych. Inną przyczyną wysokiego OB w związku z produkcją białek ostrej fazy są choroby nowotworowe i gammapatie.

Podwyższony wynik OB może być również spowodowany małą zawartością albumin we krwi. W tym przypadku wysokie OB może świadczyć o marskości wątroby i zespole nerczycowym. Natomiast podwyższone OB w wyniku małej ilości erytrocytów wskazuje na niedokrwistość.

Prawie za każdym razem, gdy wynik OB jest podwyższony, wskazuje to na chorobę. Chorobę może, ale nie musi wykluczać prawidłowy wynik OB. Podwyższone OB jest normalne jedynie w czasie ciąży, połogu, okresu oraz u dzieci do 6 miesiąca życia. Każdy wynik OB, który jest trzycyfrowy, jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza.

Niski wynik OB mówiący o wolnym opadaniu krwinek może wskazywać na nadkrwistość, czyli czerwienicę prawdziwą, gdy jest on spowodowany zwiększeniem liczby erytrocytów.Obniżone OB może być również objawem niedokrwistości sierpowatej, gdy jest spowodowane wadami budowy erytrocytów. Niskie OB wskazuje również na niedobory fibrynogenu.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie krwi- zastosowanie, normy, interpretacja
Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - zdjęcia

Spirometria - zdjęcia

Spirometria służy badaniu objętości i wydolności płuc.

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Pobieranie krwi

Pobieranie krwi

Badania krwi mogą wykryć wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Spirometria - przebieg, interpretacja, przeciwwskazania

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO)

Spirometria - sprawdź, czy powinieneś ją wykonać (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie, które powinieneś wykonać Wiele osób w Polsce cierpi na choroby układu oddechowego. Choć problem dotyczy 6 milionów Polaków, ponad połowa (...) do niewydolności oddechowej. Dr n. med Piotr Dąbrowiecki mówi o tym, jak wygląda...

TSH - cel, normy, interpretacja, wady

Hormony tarczycy

Hormony tarczycy

Rysunek przedstawia trójjodotyroninę, która jest najbardziej aktywnym hormonem tarczycy.

Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - erytrocyty (WIDEO)

Badania krwi - erytrocyty (WIDEO) Odtwórz wideo

chorobowy, w którym liczba krwinek czerwonych lub stężenie hemoglobiny jest mniejsze niż przeciętnie przyjęte normy. Produkcja krwinek czerwonych zachodzi (...) hemoglobiny oraz w wyniku nagłej utraty krwi lub po prostu zniszczenia...

Kolposkopia - opis, wskazania, cele, przygotowanie, przebieg

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann

Hans Hinselmann (1884-1959) był niemieckim ginekologiem i wynalazcą badania kolposkopowego.

Scyntygrafia - rodzaje, przebieg badania

Scyntygrafia - zdjęcie

Scyntygrafia - zdjęcie

Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - TSH (WIDEO)

Badania krwi - TSH (WIDEO) Odtwórz wideo

. Badanie krwi na poziom TSH jest podstawowym badaniem, gdy lekarz diagnozuje choroby tarczycy. Badanie krwi TSH - normy Normy dla poziomu TSH (...) rekonwalescencji...