Trwa ładowanie...

OB – przebieg badania, normy, interpretacja

Avatar placeholder
10.08.2021 12:40
OB – przebieg badania, normy, interpretacja
OB – przebieg badania, normy, interpretacja

OB, czyli tzw. odczyn Biernackiego jest bardzo prostym i ogólnodostępnym badaniem pozwalającym na ocenę stanu naszego zdrowia. Jednocześnie OB jest niestety mało precyzyjne. Badanie OB polega na oszacowaniu stężenia określonych białek we krwi 56+-oraz cech erytrocytów. Jak każde badanie krwi OB polega na pobraniu próbki krwi od pacjenta do probówki.

spis treści

1. Na czym polega badanie OB?

OB polega na ocenie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki po godzinie od pobrania próbki krwi. OB bada zachowanie erytrocytów w środowisku o niższej temperaturze, jakim jest probówka. Normalnie w probówce erytrocyty zlepiają się ze sobą za sprawą różnych białek we krwi i następnie opadają na dno probówki.

Zlepianie się erytrocytów jest możliwe m.in. dzięki fibrynogenowi, immunoglobulinom i innym białkom ostrej fazy (tzw. aglomerynom), natomiast białka, które uniemożliwiają zlepianie erytrocytów to albuminy. Te zależności wykorzystuje właśnie badanie OB.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Tak więc więcej erytrocytów opadnie, gdy jest zbyt dużo białek sprzyjających ich aglomeracji, albo wtedy gdy jest zbyt mało albuminy hamującej opadanie lub erytrocytów, co sprawia, że mniej aglomeryn wystarczy, aby opadały one szybciej.

2. Normy OB

OB zależy od wieku i płci pacjenta. Przykładowo OB w przypadku dorosłego mężczyzny powinno wynosić od 3 do 15 mm/h, a dla kobiet od 1 do 10 mm/h, a dla osób po 65. roku życia niezależnie od płci może być wyższe niż 20 mm/h. W innych przypadkach normy OB to:

  • dla noworodków od 0 do 2 mm na godzinę;
  • dla niemowląt od 6 miesiąca życia od 12 do 17 mm na godzinę;
  • w przypadku kobiet przed 50-tym rokiem życia od 6 do 11 mm na godzinę;
  • w przypadku kobiet powyżej 50-tego roku życia do 30 mm na godzinę;
  • w przypadku mężczyzn do 50 roku życia od 3 do 8 mm na godzinę;
  • w przypadku mężczyzn po 50-tym roku życia do 20 mm na godzinę.

3. Jak interpretować wynik OB

OB może wskazywać na różne stany chorobowe. Podwyższony wynik OB oznacza szybszy opad erytrocytów. Wysokie OB jest spowodowane zwiększeniem produkcji białek ostrej fazy. Tak więc wysokie OB może mieć wiele przyczyn. Podwyższone OB wskazuje najczęściej na ostre i przewlekłe stany zapalne. Wysokie OB zostanie również zdiagnozowane u osób po urazach i zabiegach operacyjnych. Inną przyczyną wysokiego OB w związku z produkcją białek ostrej fazy są choroby nowotworowe i gammapatie.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Podwyższony wynik OB może być również spowodowany małą zawartością albumin we krwi. W tym przypadku wysokie OB może świadczyć o marskości wątroby i zespole nerczycowym. Natomiast podwyższone OB w wyniku małej ilości erytrocytów wskazuje na niedokrwistość.

Prawie za każdym razem, gdy wynik OB jest podwyższony, wskazuje to na chorobę. Chorobę może, ale nie musi wykluczać prawidłowy wynik OB. Podwyższone OB jest normalne jedynie w czasie ciąży, połogu okresu oraz u dzieci do 6 miesiąca życia. Każdy wynik OB, który jest trzycyfrowy, jest wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza.

Niski wynik OB mówiący o wolnym opadaniu krwinek może wskazywać na nadkrwistość, czyli czerwienicę prawdziwą, gdy jest on spowodowany zwiększeniem liczby erytrocytów.Obniżone OB może być również objawem niedokrwistości sierpowatej, gdy jest spowodowane wadami budowy erytrocytów. Niskie OB wskazuje również na niedobory fibrynogenu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze