Trwa ładowanie...

Objaw ataku serca, który pojawia się na skórze. Tej wysypki nie wolno lekceważyć

Avatar placeholder
22.07.2020 14:55
Atak serca objawy.
Atak serca objawy. (Getty Images)

Atak serca najczęściej kojarzy nam się z silnym bólem w klatce piersiowej. Objawy zawału jednak mogą być bardzo różne. Jeden z nich to wysypka, która może świadczyć o pogarszaniu się stanu zdrowia. Jeśli zauważysz te zmiany na skórze - nie lekceważ ich.

1. Wysypka jest sygnałem ostrzegawczym

Atak serca jest przerażającym doświadczeniem, z którego pacjenci nie zawsze wychodzą obronną ręką. Czasami kończy się zgonem, czasami długotrwałą rehabilitacją. Do ataku serca dochodzi w wyniku zablokowania dopływu krwi do mięśnia sercowego. Jeśli krążenie w mięśniu nie zostanie szybko przywrócone, w konsekwencji niedotlenienia może dojść do jego uszkodzenia, a nawet martwicy.

Wysypka na skórze może świadczyć o ataku serca
Wysypka na skórze może świadczyć o ataku serca (Getty Images)

Jednak im wcześniej pacjent rozpozna objawy zawału i dostanie pomoc lekarską, tym większe są jego szanse, że uszkodzenia mięśnia sercowego będą minimalne. Amerykańska Akademia Dermatologii ostrzega, że wysypka na skórze może być objawem zawału serca.

Zobacz film: "Jak zatrzymać atak serca w 60 sekund"

"Te woskowate grudki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze - zaznacza Akademia Dermatologii. Według ekspertów jest to efekt nieprawidłowego odkładanie się białka w organizmie. - Jeśli białko odkłada się w sercu, jest mu ciężko pracować prawidłowo".

2. Wysypka a gorączka reumatyczna

Wysypka może być potencjalnym znakiem ostrzegawczym zawału serca. Dermatolodzy opisują zmiany skórne jako szczególnie czerwone z płaskimi plamami i podniesionymi krawędziami. Wysypka jest również nazywana rumieniem brzeżnym i może być spowodowany rzadką chorobą zwaną gorączką reumatyczną.

Ta choroba występuje częściej u małych dzieci, ale diagnozuje się ją również u dorosłych i nastolatków. Rumień brzeżny może powodować stan zapalny, który osłabia mięsień sercowy i może prowadzić do zawału serca.

Zobacz także: Atak serca czy atak paniki? Jak prawidłowo odróżnić objawy?

3. Cholesterol na powiekach

W niektórych przypadkach pacjenci mogą również zauważyć żółtawo-pomarańczowe narośla na powiekach. To z kolei może być spowodowane odkładaniem się cholesterolu w organizmie. Jak zaznaczają dermatolodzy, takie zmiany raczej nie są bolesne, co nie zmienia faktu, że powinny być obserwowane przez lekarza. W takich przypadkach zaleca się wprowadzenie zmian w diecie lub stylu życia, by obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

"Niezdrowa dieta, bogata w tłuszcze prowadzi do stwardnienia tętnic (miażdżycy) i zwiększa ryzyko zawału serca" - ostrzega National Health Service.

Dzieje się tak ponieważ tłuste potrawy zawierają niezdrowy rodzaj cholesterolu zwany cholesterolem LDL. "Unikaj pokarmów zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych, ponieważ zwiększają one poziom cholesterolu LDL we krwi" - radzi NHS.

4. Objawy zawału serca

Symptomy zawału serca mogą być bardzo różne. Niekiedy pojawia się nagły, ostry ból w klatce piersiowej, chociaż najczęściej zawał serca zaczyna się od łagodnego bólu, który stopniowo się nasila. Bywa również, że zawał serca przebiega całkowicie bezobjawowo.

Najczęstsze objawy zawału serca to:

  • ból w górnych partiach ciała - ramionach, plecach, szyi, brzuchu i szczęce;
  • spłycenie oddechu;
  • nudności, wymioty, zawroty głowy, omdlenia, zimne poty.

Zobacz także: 34-latek pokonał COVID-19, mimo dwóch zawałów. Kiedy opuścił szpital otrzymał owację na stojąco

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze